-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Majteczki w kropeczki czyli Dzień Pluszowego Misia

Wracam powoli do sił po covidzie. Prawie przez cały listopad byłem wyłączony. Dziwna choroba - bardzo wielkie osłabienie, nawet się myśleć za bardzo nie chce. O pracowaniu nawet nie wspomnę.

Przez ten czas wiele się podobno w kraju zmieniło - podobno nawet flaga powiewająca nad Ministerstwem KulturyAle to tzw bieżączka, od której byłem na szczęście odłączony, a która również wcześniej zbytnio mnie nie zajmowała. Jest tyle ciekawszych rzeczy w historii pieniądza.

Choćby wykorzystaniu motywu takich kolorowych majteczek na szkockich pieniądzach.

Właśnie na takim szkockim banknocie.

Autorką tego dzieła jest 12 letnia Kyla Robson z Dundee, która wygrała konkurs na projekt banknotu upamiętniający 30 lecie maskotki fundacji należącej do BBC Dzieci w potrzebie.Tu zwyciężczyni konkursu z maskotką fundacji przed siedzibą Banku Szkocji.  Jak sama powiedziałą w wywiadzie prasowym Jestem bardzo podekscytowana, widząc mój projekt na nowym banknocie 5 funtów. Sztuka zawsze była jednym z moich ulubionych tematów, ale nigdy nie spodziewałam się, że któryś z moich rysunków skończy na banknocie.

Ta maskotka to miś Pudsey będąca od 1985 roku logiem założonej w 1980 przez BBC fundacji. Początkowo fundacja Dzieci w potrzebie posługiwała się takim logiem, które jednak postanowiono uprościć. Prace zlecono Joannie Lane, która przedstawiła zarządowi fundacji obrazek misia z kropokowaną chustką nasuniętą na jedno okoA ponieważ miś musiał mieć jakąś nazwę, Joanna zaproponowała aby nazwać go Pudsey. Tylko przypadkowo byłą to nazwa jej rodzinnego miasteczka w Yorkshire, gdzie również przypadkowo akurat w tym czasie jej ojciec był burmistrzem. Zarząd BBC zaakceptował propozycję Joanny Lane, a miasto Pudsey od tej pory miało darmową promocję przy okazji każdej imprezy fundacji. Nic dziwnego też, że na rynku w Pudsey stanęła statua pluszowego misia będącego logiem fundacji Dzieci w potrzebie.Po roku ktoś z zarządu BBC jednak zdecydował, że trzeba logo poprawić. Zminiono kolor chusty oraz dodano misiowi uśmiech. I tak już zostało.

A fundacja - jak to fundacja. Większość wydatków to koszty administracyjne, koszty organizacji imprez (np prowadzący coroczną imprezę charytatywną Terry Wogan otrzymywał corocznie wynagrodzenie wielkości około 10 tys funtów). Gdy sprawa wyszła na jaw w 2007, gwiazda programu tłumaczyła, że nigdy nie prosiła o żadne wynagrodzenie i z radością będzie to robić dalej za darmo. I rzeczywiście - za rok 2007 nie było wypłaty dla prowadzącego.

Zaczęto też przyglądać się wydatkom fundacji na cele społeczne. Zamiast pomagać dzieciom w trudnej sytuacji, co było jej celem w latach 80-tych, środki funacji popłynęły do np Women in Prision, organizacji pomagającej nastoletnim przestępczyniom uniknąć kary. Sprawdzono również na co inni obdarowani przeznaczają środki fundacji. I tak np Childre's Legal Centre zapewniło środki na pomoc prawną dla muzułmanki pozywającą swoją szkołę z powodu nakazu chodzenia w mundurku (zamiast w hidżabie). Okazało się również, że jeden z członków zarządu fundacji jest bohaterem skandalu z wykorzystaniem seksualnym dzieci. Natychmiast został zwolniony, ale.....

Trzydzieste urodziny misia Pudsey przeniesiono chyba do Szkocji. Fundacja nadal zbiera pieniądze. W 2020 (dane z 13.11) zebrała 37 mln funtów. To o 10 mln mniej niż rok wcześniej, ale przeglądając sprawozdania widać tendencję od dłuższego czasu do wydawania większej ilości środków niż zebrano.

Wróćmy jednak do banknotów

Banknoty zgodnie z oświadczeniem Banku Szkocji wydrukowano w liczbie 50 sztuk. 40 z nich miano sprzedać na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Spink. Nie mam pojęcia czy wogóle coś sprzedano, bowiem w bardzo dobrze prowadzonym archiwum domu aukcyjnego brak śladu po takich transakcjach.



tagi: miś  anglia  banknoty  szkocja 

Pioter
25 listopada 2020 16:11
8     2028    9 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

krzysztof-laskowski @Pioter
25 listopada 2020 16:49

Gdy spojrzałem na banknot z misiem, od razu pomyślałem, że banksterzy, którzy taki banknot wypuścili, zachwalają w ten sposób pedofilię.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
25 listopada 2020 21:46

To są jajcarze. Pięćdziesiąt sztuk.

:)

zaloguj się by móc komentować

umami @Pioter
26 listopada 2020 01:08

O covidzie nic nie wiedziałem, zdrowia życzę i sił. Ludzie jedzą imbir, pyłek pszczeli, cytryny, dużo witaminy C, itd, i to ponoć ich wzmacnia. O. Antoni ma też jakieś wzmacniające receptury.

Co do tych majtek, to kto je wywiesił i dlaczego? Jakieś obnażenie mnie ominęło? To gacie ministra, pożal się Boże, Glińskiego?

Miś na banknotach, to niezły numer. Zwłaszcza te uniesione do góry ręce. A co robi tam Walter Scott? Sekunduje?

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @umami 26 listopada 2020 01:08
26 listopada 2020 05:39

Sir Walter Scott jest na wszystkich banknotach z Bank of Scotland*. Był główną postacią kampanii, która powstrzymała brytyjską reformę monetarną, mającą na celu ograniczenie prawa banków prywatnych do druku waluty. Papierowa waluta była w Szkocji w szerszym obiegu niż w Anglii, a reforma miała stanowić śmiertelne zagrożenie tak dla szkockich banków jak i szkockiej gospodarki w ogóle. Według oksfordzkiego słownika biograficznego, wdzięczne szkockie banki pomogły potem Scottowi w uregulowaniu jego własnych, potwornych długów.

Swoją drogą w Szkocji do dziś nie ma banku centralnego, a banknoty emitowane są przez banki konsumenckie*. Nie rozumiem do końca jak działa ten system; wydaje mi się, że te szkockie pieniądze to po prostu takie weksle opiewające na jakąś sumę funtów szterlingów, a nie "prawdziwa", nowoczesna waluta. Może Pioter lub ktoś inny lepiej znający się na systemach monetarnych mnie poprawi.

*Bank of England to bank centralny całego Zjednoczonego Królestwa, własność brytyjskiego rządu i jedyny emitent funta szterlinga; Bank of Scotland to tylko jeden z kilku prywatnych banków drukujących szkocką walutę. Każdy z nich ma własne banknoty.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomasz-kurowski 26 listopada 2020 05:39
26 listopada 2020 05:47

Brat mieszka w Szkocji i mówi, że działa to tak, że przez Bank of England banknoty innych banków emisyjnych (szkockich, ulsterskich czy wyspiarskich) są traktowane jako czeki na okaziciela.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @umami 26 listopada 2020 01:08
26 listopada 2020 05:52

Dodam jeszcze do listy chininę (w toniku), ale szczerze jak już choroba zaatakuje poważniej, to nie ma się siły nawet jeść, więc wszystko to co napisałeś to tylko profilaktyka.

A co do zmiany sztandaru Ministerstwa Kultury to tu masz szczegóły akcji: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26529523,majteczki-w-kropeczki-na-bramie-ministerstwa-kultury.html

 

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @Pioter 26 listopada 2020 05:47
26 listopada 2020 14:41

Dziękuję za wyjaśnienie. Sam mam konto w jednym z tych szkockich banków, ale ichnie banknoty widziałem na oczy może z dwa razy.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
26 listopada 2020 19:58

Fajnie, że nie tylko u nas nikt się o tego misia nie zapyta. "To jest nasz miś i  my tym misiem przecieramy oczy niedowiarkom.".

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować