-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Kwadratura Koła

To ciekawe, ale naprawdę jest taka książką.Jej autorem jest profesor uniswesytetu w Paryżu, Oronce Fine, matematyk, kartograf, lekarz, itd... I właśnie zainteresowały mnie jego prace kartograficzne opublikowane w książce De mundi sphaera, gdzie znalazła się ciekawa mapa:Na tej mapie zaznaczona jest także Terra Australis. Mapa pochodzi z 1531 roku i została wykonana na zlecenie Christiana Wachela, paryskiego księgarza.

Przekopując się przez różne dane dochodzimy do miejsca, że mapa ta powstała na podstawie globusa Johannesa Schönera (magdeburskiego teologa) z 1523 roku. Tak przynajmniej uważają fachowcy. Ale... Schöner (to ten pan z niemieckiej 1000 markówki) w swojej pracy korzystał ze znacznie starszych źródeł, dojdziemy do tego jeszcze z jakich.

Ciekawe są dalsze losy Terra Australis. Otóż już w 1539 roku Karol V, król Hiszpanii, nadała niejakiemu Pedro Sancho de la Hoz tytuł gubernatora Terra Australis. Inaczej mówiąc w chwili, gdy Oronce Fine tworzył swoją mapę Terra Australis byłą przedmiotem publicznej debaty, a nawet twierdzono, że ląd ten odkrył Magellan, ale jeszcze go nie zbadano. Pewnym było jednak, że odgradzał on od strony południowej Ocean Indyjski.

Chwila. Magellan na Oceanie Indyjskim już nic nie mógł odkryć. Jego podróż skończyła się bowiem na Filipinach. To, gdzie był w miarę blisko Terra Australis to wyłącznie Ziemia Ognista. Skąd wiec byłą pewność, że ten sam ląd będzie ograniczać Ocean Indyjski?

Poszukiwania tego lądu trwały. Głównie zainteresowani nim byli holenderscy i angielscy kupcy. Między innymi próbował do niej dotrzeć Abel Tasman w 1642, który opłynął całą dookoła Nową Holandię, ale ... nie udało się nic znaleść.

W końcu niejaki Alecander Dalrymple sporządził w roku 1770 specjalny raport dla Kompanii Wschodnioindyjskiej. Opierając się na archiwalnych dokumentach hiszpańskich zdobytych na Filipinach opisał on Terra Australis w następujący sposób: Liczba mieszkańców Kontynentu Południowego wynosi prawdopodobnie ponad 50 milionów, biorąc pod uwagę zasięg od wschodniej części odkrytej przez Juana Fernandeza do zachodniego wybrzeża widzianego przez Tasmana, który wynosi około 100 stopni. długości geograficznej, która na szerokości 40 st. wynosi 4596 mil geograficznych, czyli 5323 mil długości. To większy zasięg niż cała cywilizowana część Azji, od Turcji po wschodnie krańce Chin. Obecnie nie ma tam handlu z Europą, chociaż resztki z tego stołu wystarczyłyby do utrzymania potęgi, panowania i suwerenności Wielkiej Brytanii, zatrudniając wszystkich jej producentów i statki. Ktokolwiek myśli o imperium peruwiańskim, gdzie sztuka i przemysł kwitły pod rządami jednego z najmądrzejszych systemów rządzenia, który został założony przez obcych żelazem zamiast bardziej niewygodnych substytutów.

Zadanie dopłynięcia do tego miejsca natychmiast otrzymał James Cook, który dotarł do Nowej Zelandii w 1770, ale dalszą drogę na południe zagrodził mu lód. Wysłano go więc ponownie dwa lata później. Nie wiadomo dziś czy dotarł do zakładanego celu, ale....

W 1804 roku, po przejęciu holenderskich kolonii przez Anglię (na skutek zajęcia samej Holandii przez Napoleona), natychmiast dokonano zmiany nazwy dawnej kolonii holenderskiej Nowa Holandia na Australia. I oficjalnie zakończono poszukiwania mitycznego kontynentu.

Resztę dziejów odkrywania Antarktydy można już sobie wygooglować samemu. My zaś wrócimy do źródeł wiedzy o tym kontynencie, który znalazł się na globusie niemieckiego teologa. Otóż Terra Australis znalazła się tam na skutek korzystania z innej księgi, zwanej Liber Floridus pochzodzącej z początku XII wieku, gdzie została zamieszona taka mapa Ta mapa zaś i widza o tym, że Ocean Indyjski jest otoczony lądem ze wszystkich stron, pochodziła od .... Ptolemeusza, czyli z II weiku naszej ery. Sam zaś Ptolemeusz korzystał z prac Marinusa z Tyru oraz achwiwów rzymskiego i perskiego (czyli prawdopodobnie z Biblioteki Aleksandryjskiej). Mariuns z Tyru zaś żył jedno pokolenie przed Ptolemeuszem i skarżył się podobno, że: kupcy są skupieni tylko na swoich interesach i mało interesują się eksploracją, i że często przez zamiłowanie do przechwalania się powiększają odległości. Dlatego trochę te odległości poprawił i ... wyszło mu, że nasz glob jest mniejszy o okło 17% niż w rzeczywistości.

Wydaje się więc, że kupcy antycznego świata wcale pokonywaniem wielkich odległości się nie przechwalali.



tagi: średniowiecze  antyk  odkrycia grograficzne 

Pioter
18 maja 2023 09:03
55     1976    11 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

atelin @Pioter
18 maja 2023 09:26

Plus. Nie mogę dać w realu, bo mi jakieś ciasteczka wyskakują.

"Wydaje się więc, że kupcy antycznego świata wcale pokonywaniem wielkich odległości się nie przechwalali."

Mało tego, wysyłali po portowych knajpach żeglarzy opowiadających o strasznych potworach mieszkających w zamorskich krainach. Eo ipso lepiej się tam nie wybierać.

I takie rodzi się pytanie: co można kupować od Aborygenów, że to utajniono. Krokodyla skóra na buty to trochę mało zwłaszcza, że od dopiero niedawno zrobiła się modna. I zaraz zostało to zaatakowane przez zielonych.

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @Pioter
18 maja 2023 09:33

Ech te sekrety "kupców". Ostatnio znalazłem mnóstwo rewelacji na temat lubianego przez nas bardzo Fryderyka II Hohenstaufa. Opisał on w swojej książce o sokolnictwie papugę która występuje Indonezji.

https://pursuit.unimelb.edu.au/articles/how-did-a-cockatoo-reach-13th-century-sicily

Tu oczywiście mapa i wyobraźnia autorki kończy się na Indonezji/Jawie mniej więcej. Oczywiście nieprawdopodobne jest patrzac na wyrysowaną mapkę, że biorąc pod uwagę "bliskość" Australii że nikt tam nie docierał.

Zwłaszcza że te papugi występują też w Australii. https://www.natureaustralia.org.au/what-we-do/our-priorities/wildlife/wildlife-stories/cockatoos-of-australia/

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 18 maja 2023 09:26
18 maja 2023 09:40

Australia to jest nic. Podejrzewam, że docierali aż do Antarktydy, ale pomysłu nie mam po co. Oficjalnie przyjmuje się, że ten kontynent był nigdy nie zamieszkany, więc nie prowadzi się tam prac acheologicznych. Badania geologiczne zaś skupiają się na tym, co dziś jest nam niezbędne (żelazo, miedź, nikiel, ropa, węgiel) więc nic nam nie powiedzom o tym, co ważne było dla kupców około 3 czy 5 tysięcy lat temu. Skóry pingwinów? Same pingwiny?

zaloguj się by móc komentować

atelin @ahenobarbus 18 maja 2023 09:33
18 maja 2023 09:43

Coś się od Pangei oddzieliło i stworzyło Australię. Papugi zostały.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ahenobarbus 18 maja 2023 09:33
18 maja 2023 09:44

Ptasie pióra to podstawowy element dekoracyjny ubiorów wysokich dostojników Egiptu, Kusz i Sumeru. Więc handel nimi (i samymi ptakami) był bardzo intratnym zajęciem. Te wszystkie posągi uskrzydlonych bogów przecież nie brały się z niczego ;)

zaloguj się by móc komentować

pike @atelin 18 maja 2023 09:26
18 maja 2023 09:46

Jest tam sporo złota na powierzchni pustyń.

Jeszcze w naszych czasach przyjeżdzają  tam poszukiwacze nawet z podlaskiego....

ponoć to jeden z nich...

Jest seria filmów o tych obecnych poszukiwaczach. Widziałem kila w TV.

 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Pioter
18 maja 2023 09:47

Ciekawa notka jak wszystkie.

Skorzystałem z tłumacza Google; tekst oryginalny wygląda tak:

Orontii Finaei Delphinatis, mathematicarum Lutetiae professoris, De duodecim caeli domiciliis, et horis inaequalibus, libellus non aspernandus. Una cum ipsarum domorum atque inaequalium horarum instrumento ad latitudinem Parisiensem, hactenus ignota ratione delineato

Po przetłumaczeniu:

Orontii Finaei Delphinatis, profesor matematyki na Uniwersytecie Królewskim w Paryżu, o dwunastu domach na niebie i nierównych godzinach, książka, której nie należy lekceważyć. Wraz z instrumentem samych domów i nierównych godzin, na szerokość geograficzną Paryża, narysowaną w nieznany dotąd sposób

Niestety nie poradził sobie tłumacz z pogrubionymi słowami. :(

 

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @Andrzej-z-Gdanska 18 maja 2023 09:47
18 maja 2023 09:48

Dom to jest "pojęcie" astrologiczne. Chodzi o zodiak.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Andrzej-z-Gdanska 18 maja 2023 09:47
18 maja 2023 09:55

Normalnie Nostradamus przemawia .

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter 18 maja 2023 09:40
18 maja 2023 09:59

Dzięki za ten tekst. Uwielbiam stare mapy, które dzisiejsi akademicy deprecjonują ile mają tylko sił. Niech ich... Antarktyda jest tak pilnowana dziś przez wojsko, że musi coś tam być poza minerałami. Teraz to ściana lodu, ale 5 tys lat temu mogło być inaczej. Może ów gorący towar zaginął ze względu na lód, który się pojawił. 

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @Pioter 18 maja 2023 09:44
18 maja 2023 10:00

No tak, podkreślanie statusu. Pióra ptaków z drugiego końca świata, prawdziwie "boski" atrybut.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @ahenobarbus 18 maja 2023 09:33
18 maja 2023 10:03

występowanie papugi z księgi Fryderyka II Hohenstauffa 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 18 maja 2023 09:59
18 maja 2023 10:09

Raczej kruszce bym odpuścił, bo tego było pełno bliżej. Jeśli tam coś było to raczej unikalna flora lub fauna.

I musiało to być coś bardzo konkretnego, skoro szukała tego nawet Kompania Wschodnio Indyjska.

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @ahenobarbus 18 maja 2023 10:00
18 maja 2023 10:16

No ale dzieła Fryderyka nikt nie reprodukuje i nie sprzedaje na targach książki za 20 kawałków, a ten durny manuskryp Vojnicha a i owszem. I wszyscy cmokają z zachwytu

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @gabriel-maciejewski 18 maja 2023 10:16
18 maja 2023 10:24

Nie ma szans. Potem ktoś by zadawał "durne" pytania ;)

Fryderyk tę papugę posiadał, ponoć otrzymał w darze od sułtana.

A manuskrypt Voynicha będzie stanowił źródło ekscytacji jeszcze przez stulecia. Im dalej w czasie od tego fałszerstwa tym będzie ono coraz bardziej wiarygodne, takie mam wrażenie. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 18 maja 2023 09:59
18 maja 2023 10:25

Nie cała jest pokryta lodem. Są tam i takie miejsca To akurat polska baza polarna.

Ale co tam mogłoby być? Podobno nie ma tam żelaza rodzimego (jak na wyspie Disko). Zresztą po tam po nie jechać, skoro występuje też na pustyniach Namibii. Naprawdę nie mam pojęcia co tam mogło być takiego ważnego.

zaloguj się by móc komentować

chlor @Pioter 18 maja 2023 09:40
18 maja 2023 10:26

Czy ówczesne statki były w stanie dopłynąć do Antartydy, i wrócić?

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @chlor 18 maja 2023 10:26
18 maja 2023 10:34

Docierały bez problemu do Ameryki północną drogą - czyli przez Grenlandię. Fakt - to trwało, Azteckie mity mówią nawet, że podróż w zaświaty trwała cztery lata - ale docierały. Były w stanie opłynąć całą Afrykę (też trwało to kilka lat). Czy mogły dopłynąć do Antarktydy? Wydaje mi się to możliwe. Tylko nie wiem po co. ...

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter 18 maja 2023 09:40
18 maja 2023 11:13

Kiedyś o tym wspomniałem. Przypomina mnie to BUM ŁUPKOWY w Polsce robiony przez amerykańskie firmy. Ponieważ mama specjalizowała się w opisie złóż to się jej zapytałem, a ona na to, że to nic nowego, że amerykanie niczego nie badają a dostali stare mapy i sprawdzają czy tam gdzie są potwierdzone złoża można zastosować nowe technologie.

Może więc w danych czasach też było jakieś GLOBALNE OCIEPLENIE i Antarktyda nie miała tyle lodu na sobie. Tzw. Mała Epoka Lodowcowa miała miejsce gdzieś między XIV a XVIII wiekiem, Bałytk zamarzał, budowano karczmy na nim ...

Więc dlaczego GLOBALNE OCIEPLENIA nie miały by mieć miejsca wcześniej ? Trzeba jedynie mieć dostęp do starych map !

zaloguj się by móc komentować

chlor @Pioter 18 maja 2023 10:34
18 maja 2023 11:13

Chyba po nic. Gdyby wówczas Antaktyda nie była oblodzona, to poziom wody musiałby być zdecydowanie wyższy niż ten jaki znamy w starożytności. Ilość całkowita wody na Ziemi jest stała "od zawsze".

 

 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @ArGut 18 maja 2023 11:13
18 maja 2023 11:18

Jeszcze taka mapka z wiki:

Terra Australis

zaloguj się by móc komentować

ArGut @chlor 18 maja 2023 11:13
18 maja 2023 11:22

To jest dość ODWAŻNE twierdzenie. Może formuła, żeby poprzeć stwierdzenie -> Ilość całkowita wody na Ziemi jest stała "od zawsze"

Według mojej powierzchownej wiedzy chemicznej to bzdura jest. Wyprodukuję podobną -> Ilość całkowita gazów cieplarnianych na Ziemi jest stała "od zawsze".
Potrafię tak długo ...

zaloguj się by móc komentować

chlor @ArGut 18 maja 2023 11:22
18 maja 2023 11:29

Woda jest ciagłym obiegu oprócz tej części która jest trwale zamrożona (ale i ta trochę sublimuje do atmosfery). Łączna masa wszelkiej wody nie zmienia się.

Podobnie całkowita ilość każdego pierwiastka. Ani jeden atom złota czy rtęci nie przybył od dawna na Ziemię, ani nie uleciał w kosmos.

 

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @ArGut 18 maja 2023 11:13
18 maja 2023 11:46

W sumie to jest może jest słuszny kierunek.. Może sprawdzali czy aby coś się nie zmieniło? Np. na wiki coś tam piszą o zmianach w przypadku Grenlandii https://pl.wikipedia.org/wiki/Grenlandia (sekcja klimat). Zawsze zastanawiało mnie czemu Grenlandia, skoro tam ledwie, ledwie widać zieleń. Jakiś czas temu miałem okazję podziwiać Grenlandię z okna samolotu..właściwie nic tylko lód i nunataki. 

Myślałem przez chwilę o tym, że może kogoś tam wywożono do "ostatecznego" zimnego piekła tak dla przykładu. Ale to absurd - po co sobie zadawać tyle trudu jak można zwyczajnie siekierką i zakopać na podwórku?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @chlor 18 maja 2023 11:13
18 maja 2023 12:19

Ale poziom wody był wyższy, bo Ur było jeszcze na przełomie III i II tysiąclecia pne miastem portowym. Swoją drogą ciekawie jak wtedy wyglądała linia brzegowa. Możemy się jeszcze ździwić, że dokładnie pokrywała się z tym, co zostawili nam starożytni ;)

Bardzo wiele mitów ludów Pacyfiku mówi o tym, że wyspy wynurzyły się z wody. Jeśli pominąć działalność wulkaniczną to coś takiego jest możliwe wtedy, gdy poziom wody się obniża.

Zresztą, jeszcze 12-13 tysięcy lat temu większość północnej Europy była pokryta lodem. To się cały czas zmienia. Ostatnio nawet pojawiają się doniesienia o tym, że Afryka zaczęła pękać. Te procesy wcale nie muszą zachodzić w ciągu milionów lat.

A co do tego, po co zaznaczać Antarktydę na mapach starożytnych, to o ile nie dowiemy się co tam jest (kruszce), lub było (unikalna flora lub fauna) to zagadki nie rozwiążemy.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ahenobarbus 18 maja 2023 11:46
18 maja 2023 12:22

Na Grenlandii akurat było piekło. Kawałek dalej - Wyspa Disko - to Hell opisany w germańskich mitach. Ale tam akurat są złoża rodzimego żelaza, a w epoce brązu był to metal cenniejszy niż złoto. I są ślady osadnictwa sięgające około 7000 lat wstecz.

Natomiast o Antarktydzie nie wiem praktycznie nic i nic nie potrafię znaleść.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter 18 maja 2023 12:22
18 maja 2023 13:27

Jest tam coś [Achtung! Endzeitstimmung ].

Jest pewna stara mapaW latach 1999–2005 rysunek mapy znalazł się na tureckim banknocie o nominale 10 milionów lirów, oraz nowym banknocie 10 lirów z lat 2005–2009.

zaloguj się by móc komentować

Mathias92 @Pioter
18 maja 2023 13:54

Cytuję Alvaro Velho świadka wymienionych niżej wydarzeń. ,, Vasco da Gama obrał tę samą drogę powrotną, którą już poznał i skierował statki ku Melinde. Towar, który wiózł oraz dwóch porwanych Malabarczyków miało stanowić dowód wobec króla Manuela że wyprawa została doprowadzona do zamierzonego celu. Gdy okazało się że Portugalczycy są ścigani przez nieprzyjacielskie statki,Vasco da Gama skierował, swoją flotyllę do wysp Andżediwów. Doszło tam do starcia z korsarzami Timoi z Onor. W toku walki na statek Vasco dr Gamy przedostał się z lądu jakiś człowiek,w dziwnej odzieży, który z ostentacyjną radością powitał dowódcę i oświadczył że jest chrześcijaninem lewatyńskim , porwanym w dzieciństwie i przywiezionym do Indii. Obecnie należy do władcy pobliskiej wyspy Goa. Ponieważ zauważył chrześcijańskie statki, chciał je zobaczyć i uzyskał pozwolenie swojego pana, również sprzyjającego chrześcijanom. Jednakże Portugalczycy powzięli podejrzenie że mają przed sobą szpiega.Zeznał on na torturach że jest szpiegiem władcy Goa, który szykował się do ataku na Portugalczyków. W wyniku przesłuchania szpieg został uwięziony i zabrany do Lizbony,jako człowiek dobrze znający Indie''. Druga relacja  dyplomaty Damiao dr Goes o szpiegu głosi,,agent jest Żydem pochodzącym z Poznania w Królestwie Polskim . Inna wersja dodaje że agent był rzeczoznawcą w Aleksandrii prowadzącym trzydzieści lat handel z Indiami. Agent zrobił dalszą karierę, zaprzyjaźnił się z Vasco dr Gamą, został uwolniony i przyjął chrzest i imię Gaspar a Vasco dr Gama dał mu swoje nazwisko rodowe. Gaspar de Gama stał się doradcą króla Manuela do spraw Indii, brał udział w późniejszych wyprawach. Gaspar znał kilka języków min. Hebrajski,perski,arabski, niemiecki i włoski. Został rycerzem niższego stopnia na dworze królewskim, wzamian za usługi dostał od króla liczne dochody, do końca życia żył w dobrobycie. Natomiast dyplomata Damiao de Goes od którego pochodzi jedna z relacji byl dwukrotnie w Polsce w latach 1529 i 1531. Za pierwszym razem odbył pertraktacje handlowe z rajcami Wilna i Gdańska. Drugi raz negocjował małżeństwo infanta Portugali Jana z jedną z  córek Zygmunta Starego, myślał o wprowadzeniu infanta na tron Polski. Był goszczony przez Jana Twardowskiego i innych magnatów. Według jego słów Tarnowski i dwaj inni możni byli na własną prośbę uroczyście pasowani na rycerzy przez króla Manuela w 1516 rokuew kościele św Janaew Lizbonie. Cytaty i informacje  pochodzą z  książki Konkwistadorzy Portugalscy Mariana Małosta,wyd PIW,1976 .

zaloguj się by móc komentować

ArGut @chlor 18 maja 2023 11:29
18 maja 2023 15:22

Ależ kolega "pieprzy" albo olewał chemię w szkole ?!? Ja nie olewałem !

Jakby WODA ( H2O ) była pierwiastkiem, ale nie jest, to można by się zastanowić, czy jest jak kolega pisze.

Woda ma NIESAMOWITE parametry fizyko - chemiczne, zbudowana jest z niesamowitych pierwiastków. Wodór (H2) pierwszy pierwiastek w układzie Mendelejewa. Tlen (O2) pierwiastek uczestniczący w większości przemian energetycznych dających organizmom żywym energię. Kolega MOCNO spał w szkole ?

Oba te pierwiastki występują w parach atomowych nie ma H czy O a H2 i O2. Atomy H i O są mocno reaktywne, nie słyszał kolega o wolnych rodnikach.

Naprawdę, potrafię tak długo ...

zaloguj się by móc komentować

ArGut @ahenobarbus 18 maja 2023 11:46
18 maja 2023 15:35

Jak oglądam filmiki z norweskich Lofotów to też mam wrażenie, że świat wyglądał kiedyś inaczej a poziom dwutlenku węgla MUSIAŁ być wyższy niż 400 ppm i wtedy to dopiero był RAJ NA ZIEMI i szaleństwo życia.

 

zaloguj się by móc komentować

Perseidy @Pioter
18 maja 2023 15:59

Wielki plus! Bardzo ciekawych spraw się pan dokopuje. Wszyscy czekamy na pana książkę.

Trochę obok dzisiejszego wpisu - może pana zainteresuje bardzo ciekawa praca Karla Kerenyi z 1966 roku pt. Eleusis (u nas wydana przez Homini) o misteriach eleuzyjskich z mottem z Seneki: Pewne świętości nie do razu są ujawniane. Eleusis  zawsze skrywa coś, co ukazuje się dopiero przy powtórnych odwiedzinach.

pozdrawiam

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Perseidy 18 maja 2023 15:59
18 maja 2023 16:49

Dziękuję. Jeszcze nie wiem czy taka książka powstanie. Na razie to tylko taka zabawa ;)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 18 maja 2023 13:27
18 maja 2023 16:51

Mapa Pri Reisa jest znacznie późniejsza. A doniesienia o UFO (czy też bazie łodzi podwodnych III Rzeszy) mają przekierować naszą uwagę na sprawy nieistotne ;)

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Pioter
18 maja 2023 17:42

Określenie Terra Australis na dawnych mapach nie odnosiło się do konkretnego odkrytego ó źniej ladu w rodzaju Austrakii czy Antarktydy. Nazwa ta obejmował wyobrażenie o lądzie na południowym krańcu globu, i w zasadzie ka zda wyspa była traktowana jako fragment tegoz lądu.

To ,ze Normnowie docierali poprzedz Islandie i poiłuydniowe wybrzezą grenladni do Nowego Swiata (NFunlandia i okolice), to było mozliwe , gdy klimat w wiekach  od IX do XIv był cieplejszy, niz przedyem a zwłaszcza potem. W wieku XVII i XVIII juz tam nie docierali drogą przez północny Atlantyk. Uważm, iz nietrafne, czyli obardzone błędem myslenia życzeniowego, jest utożsamianie postrzegania świata z dzisiejszej perspektywy z mozliwosciami takiego postrzegania go przez ludzi dawniejszych epok historycznych.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @stanislaw-orda 18 maja 2023 17:42
18 maja 2023 17:51

>Uważm, iz nietrafne, czyli obardzone błędem myslenia życzeniowego, jest utożsamianie postrzegania świata z dzisiejszej perspektywy z mozliwosciami takiego postrzegania
>go przez ludzi dawniejszych epok historycznych.

Nie rozumiem tego stwierdzenia. Co ono oznacza ? Że geografia kiedyś była inna ? ...

zaloguj się by móc komentować

Pioter @stanislaw-orda 18 maja 2023 17:42
18 maja 2023 18:12

Nazwa Terra Australis odnosi się do czasów nowożytnych (czyli od roku 7000 według bizantyjskiego kalendarza). Na dawniejszych mapach taka nazwa nie występuje. Występuje tylko infomacja, że Ocean Indyjski jest otoczony lądem z każdej strony. Zresztą dawniejsze mapy wyglądają zupełnie inaczej i dla dzisiejszych geografów są one w większości nieczytelne.

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @Pioter 18 maja 2023 16:51
18 maja 2023 18:17

Swoja drogą historia kartografii Harleya i Woodworda jest dostępna w całości jako pdf. Trochę upierdliwe jest ściąganie tego po rozdziałach, no ale wychodzi taniej niż kupno całości na Amazonie :)

https://press.uchicago.edu/books/HOC/HOC_V1/Volume1.html

To bardzo bogate w ilustracje kompendium. 

Są też informacje mało znane i dostępne w tomie II. Wg opisu:

 

  • Book1: Traditional Islamic and South Asian Societies
  • Book 2: Cartography in the Traditional East and Southeast Asian Societies
  • Book 3: Cartography in the Traditional African, American, Arctic, Australian, and Pacific Societies

Że jest jakaś kartografia ludów arktycznych to nie wiedziałem. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ahenobarbus 18 maja 2023 18:17
18 maja 2023 18:21

Dziękuję. Przyda się na pewno

zaloguj się by móc komentować

chlor @ArGut 18 maja 2023 15:22
18 maja 2023 18:36

Nie napisałem, że woda jest pierwiastkiem. Przykład z pierwiastkami podałem dodatkowo.

Odkąd zakończył się proces powstawania atmosfery łączna ilość wody nie może się zmieniać. Woda paruje, potem spada jako deszcz, część zamarza. Okresowo klimat się oziębia i wówczas ilość wody ciekłej maleje, zaś masa pokrywy lodowej wzrasta. Bilans masy wychodzi na zero. 

To samo jest z obiegiem wody w procesach chemicznych i biochemicznych. Krowa zjada węglowodany zawierające wodę związaną chemicznie z węglem, potem częsć tej wody wydala, część ulatuje z oddechem, część buduje tkanki krowiego cielska póki krowa żyje. Gdy już nie żyje, procesy rozpadu lub konsumpcji znów dają wodę. Krowę można zastąpić bezpośrednim spaleniem trawy, wówczas węglowodan (celuloza) zamieni się od razu w wodę plus dwutlenek węgla, które w procesie fotosyntezy znowu wytworzą węglowodany.

Sądziłem, że to sprawy powszechnie znane.

Samo pochodzenie wody na Ziemi nie jest całkiem jasne. Czy w obłoku gazowym z którego powstała Ziemia był też tlen i wodór w postaci gotowej do wytworzenia wody? Chyba oficjalna hipoteza mówi o wodzie przyniesionej przez komety lodowe. To musiałaby być kolosalna ilosć komet.

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @Matka-Scypiona 18 maja 2023 09:59
18 maja 2023 18:58

Coś tam rzeczywiście musi być...skoro jest pilnowana ściśle przez wojsko ...Czyżby związane było to z operacją  High Jump 1946-1947. Od tamtego czasu obrasta w legendy ,włącznie z UFO,o której to operacji  czas od czasu pisze się legendy...np gazeta bałtycka 2017 ,der Onet 2022 i wiele,wiele opowiastek

https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Highjump

https://gazetabaltycka.pl/promowane/tajemnicza-wyprawa-admirala-byrda-na-antarktyde

https://podroze.onet.pl/ciekawe/lot-richarda-byrda-nad-antarktyda-tajemnicze-istoty-utajnione-relacje-teorie-spiskowe/00bhvzs

 

 

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @Pioter 18 maja 2023 18:21
18 maja 2023 19:02

Tak jeszcze przy okazji al-Idrisiego. Jest cały rozdział o nim tu:

https://press.uchicago.edu/books/HOC/HOC_V2_B1/HOC_VOLUME2_Book1_chapter7.pdf

Ciekawe, że są odnośniki do pracy Tadeusza Lewickiego Polska i Kraje Sąsiednie w świetle "Księgi Rogera" geografa arabskiego z XII w. al-Idrisiego, 2 tomy (Tom. 1, Krakow: Nakladem Polskiej Akademii Umiejetnosci, 1945; Tom. 2, Warsaw: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1954).

Z tekstu wynika że ten Lewicki miał interesujące tezy, np. wysunął hipotezę, że Roger był bardziej zainteresowany al-Idrisim jako możliwym pretendentem i potencjalnym marionetkowym władcą niż jako geografem.

Chyba ciężko zdobyć tę książkę Lewickiego. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @ArGut 18 maja 2023 17:51
18 maja 2023 19:26

Oczywiście, że  inna. Innne było szacowanie odległości, położenia danych lądow, wysp, gór, przebiegu pasm górskich czy biegu rzek. Zdecydowanie mniej dokladne niz wspólczesne odwzorowania, nie wspominając o szczegółowości.

Co tu może być niezrozumiałego.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @chlor 18 maja 2023 18:36
18 maja 2023 21:25

>Sądziłem, że to sprawy powszechnie znane.

To jak to jest powszechnie znane:
1. Proszę podać ile wodoru jest związanego w wodzie (ze 100%, które niby się nie zmienia) ?
2. Jakimi metodami można otrzymać wodór/Czy wogóle można otrzymać lub pozyskać wodór ?
3. Co jest "kondensatorem" dla wody bo przecież nawet w Bibli są opisane susze ? Jak to się dzieje, że mimo nieustannej fluktuacji raz jest więcej wody, raz mniej ?

Nie zastanawia też kolegi, że bardzo wodożerne przemysły jak fabryki chipów wysokozintegrowanych powstają na pustyni ? No i czy z technicznego punktu widzenia można powiedzieć, że ilością wody na planecie naszej Ziemi trzeba się przejmować.

zaloguj się by móc komentować

zkr @ArGut 18 maja 2023 15:22
18 maja 2023 21:26

> Wodór (H2) pierwszy pierwiastek w układzie Mendelejewa. Tlen (O2) pierwiastek

H2 i O2 to nie symbole pierwiastkow ale wzory czasteczek wodoru i tlenu, odpowiednio.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @stanislaw-orda 18 maja 2023 19:26
18 maja 2023 21:34

To niech kolega napisze jak inna kiedyś była ta geografia. Pioter, opisał fakt, że inne było postrzeganie czasu bo inne były środki techniczne pokonywania odległości. No ale i tak istniałą komunikacja wolna, szybka i ekspresowa. Istniał również transport wolny, szybki i ekspresowy.

Nie mogę się nadziwić jak 5% niedokładności w szacowaniu odległości w XVII wieku wpływało na jakość komunikacji. To, że dziś mamy GPS i inne ekscesy i szacujemy czas, odległości i wysokości z niespotykaną dokładnością i tak w żaden sposób nie wpływa na pory deszczowe i suche w tych czy innych obszarach globu. Głupiego tsunami nie ogarniamy wciąż, wybuch wulkanu z emisją gazów, wciąż poza zasięgiem. 

Jakie braki miała geografia czasów podbojów kolonialnych i panowania na morzach holendrów ?

zaloguj się by móc komentować

ArGut @zkr 18 maja 2023 21:26
18 maja 2023 21:35

OK, zgadza się.

zaloguj się by móc komentować

chlor @ArGut 18 maja 2023 21:25
18 maja 2023 22:03

O kurcze..

1. Nie rozumiem pytania.

2. Wodór można otrzymać z ropy, gazu, acetylenu, i przez elektrolizę wody. Są też inne sposoby, ale raczej do celów laboratoryjnych.

3. Wody ciekłej jest więcej lub mniej gdy jest zimno lub się ociepla i czapy lodowe maleją lub rosną, jako ten akumulator wody. Susza to okres globalnego oziębienia. Globalnego, czyli lokalnie może być i susza i upał jednocześnie. Taki pech.

4.  Całkowitą ilością wody na Ziemi nie ma co się przejmować, napewno wystarczy. Brakuje wody czystej, zdatnej do picia, w krajach w których ludność nie potrafi przerabiać ścieków na czystą wodę.

 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 18 maja 2023 18:21
18 maja 2023 22:37

Z tym poziomem oceanów i mórz to ciekawa sprawa. Bi faktycznie te mapy ststożytne uwzględniały wyższy pozion wód, a więc odzwierciedlały ciepły klimat, jaki wtedy panował. Mnie ciągle zastanawia mapa z przed kilku wieków z bardzo dokładnąinią brzegową Antarktydy, ale bez lodu. Ovzywiste jest dla mnie, że ta mapa musiała być kopią jakiejś bardzo starej mapt, gdy klimat był tak ciepły, że nie było w ogóle lodowców szelfowych na Antarktydzie (co nie wyklucza że były lodowce w głebi kontynentu). Tym samym musiano już w starożytności dopływać do Antarktydy. Myślę, że zwyczajna ciekawość czy raczej chęć zbadania możliwości eksploatacyjnych Antarktydy była wystarczającym powodem, aby tam płynąć. Epoka ochłodzenia spowodowała wygaszenie zainteresowania tym kobtynentem, ale mapy i wiedza przetrwały. Myślę, że za bardzo wjeżdżamy w sensacyjną tajemniczość. Ot zbadano Antarktydę i się przekonano, że to kiepski interes. 

Co do Tasmana, to nie wierzę, że on nie odkrył Australi. Opłynąć ją całą i nie postawić na niej stopy, to bajka dla durniów. Po prostu kazano mu tak mówić, bo informacje to towar i to najcenniejszy. 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
18 maja 2023 23:32

Mam gdzieś taką książkę w której, czy to hiszpanie czy portugalczycy powoli... na mapę Joao. To tak jak na Jana z Azji.

 

Trafili.

 

 

zaloguj się by móc komentować


Pioter @OjciecDyrektor 18 maja 2023 22:37
19 maja 2023 05:24

Tasman nie opłynął Australii z prostego powodu. Ten ląd nazywał się wówczas Nieuw Hollandie

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 18 maja 2023 22:37
19 maja 2023 06:39

Wystarczy temperatura wyższa o 1,5 stopnia niż dziś, aby Ur ponownie stało się portem morskim (2,5 metra wody). Niestety strony klimatyczne (np ClimateCetral) nie pokazują co zmieni się na Antarktydzie.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @BTWSelena 18 maja 2023 18:58
19 maja 2023 08:01

Oglądałam wywiad z tym admirałem. Z dzisiejszego punktu widzenia, opowiadał rzeczy niesłychane. Mówi się, że bredził. Tak czy inaczej nad Antarktyda latać nie wolno a żeby tam sobie "pochodzić" potrzebna jest zgoda armii amerykańskiej. Ludzie pytają, no to im się opowiada o ufo i tak w kółko 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować