-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Królewska maczuga

W 2012 roku z okazji diamentowego jubileuszu panowania Jej Wysokości Elżbiety II leżąca w pobliżu Normandii wyspa Jersey wydała okolicznościowy banknot.Banknot 100 funtowy, który normalnie w systemie brytyjskim nie wystąpował do tej pory. Już sam fakt zastosowania tak dużego nominału dla wyrobu banknotopodobnego powinien wzbudzić nasze zainteresowanie. Ale jeszcze ciekawiej będzie, gdy przyjrzymy się co na nim zamieściły władze tej formalnie nie należącej do Zjednoczonego Królestwa wyspy.

Otóż prócz księżnej Normandii (tylko taki tytuł przysługuje brytyjskiej monarchinii na Jersey) zamieszczono również Royal Mace of Jersey, czyli tamtejszy symbol władzy.Ten symbol władzy to mierząca ponad 1 metr (4 stopy i 3 cale) oraz ważąca ponad 7 kg (14 funtów i 13 uncji) wykonana ze złoconego srebra i bogato zdobiona maczuga króla Karola II Stuarta przekazana komornikowi wyspy 28 listopada 1663 roku w podziękowaniu za pomoc mieszkańców wyspy w czasach, gdy przebywał na wygnaniu, czyli w czasach Rewolucji Angielskiej i panowania Olivera Cromwella.

Ciekawy symbol - symbol walki z rewolucją i Parlamentem, symbol walki z City i jednocześnie symbol trwania przy dynastii, którą z tronu angielskiego zmiotła kolejna rewolucja, zwana przez Anglików chwalebną.

Królewska Maczuga z Jersey używana jest podczas wszystkich uroczystości publicznych. Musi znaleść się na sali podczas obrad parlamentu wyspy oraz podczas pracy sądu.

No dobrze. A co się stało, że władze wyspy postanowiły wykorzystać tę symbolikę na banknotach? Nawet jeśli to tylko okolicznościowe banknoty (choć to bez znaczenia, bo dla mieszkańców Europy i UK wszystkie banknoty Jersey są okolicznościowe z powodu niewielkich nakładów)?

Jeśli przyjrzymy się polityce wyspy w ostatnich 10 latach to zauważymy pewne ciekawe dane. W 2011 roku odbyły się tam wybory parlamentarne, w których wybrano 29 deputowanych. Nowo utworzony rząd, po raz pierwszy w dziejach, utworzył stanowisko ministra odpowiedzialnego za kontakty zewnętrzne, od razu nazwanego w tamtejszej prasie ministrem spraw zagranicznych Jersey. Stanowisko to okazało się wkrótce niezbędne, bowiem udało się władzom Jersey tak lawirować prawnie, że uznano je za kraj leżący poza UE i poza UK, wobec czego nie podlegający pod żadne przepisy prawne ani Unii Europejskiej, ani Zjednoczonego Królestwa.

Normanom udało się nawet tak lawirować prawem, że pomimo sprzeciwu Francji i Wielkiej Brytanii korzystają z dobrodziejstw traktatów akcesyjnych EU, a Anglikom dają to wprost do zrozumienia pisząc w paszportach brytyjskich wydawanych na wyspie osobom bez obywatelstwa Jersey taką formułę: Posiadacz tego dokumentu nie jest uprawniony do korzystania z przepisów UE dotyczących zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej.

Nie wiadomo jak sprawa ma się obecnie po Brexicie, ale chyba tu również znajdą jakieś wyjście - bowiem formalnie Jersey nie jest częścią ani UE ani UK.

Prócz tego niewinnego żarciku w zasadzie sprawy międzynarodowe wyspy Jersey to głównie udział w Radzie Brytyjsko-Irlandzkiej, Stowarzyszeniu Parlamentarnym Brytyjskiej Wspólnoty Narodów oraz Stowarzyszeniu Parlamentarnym Frankofonów.

Dziś mieszkańcy wyspy w liczbie około 100 tys osób utrzymują się głównie z usług finansowych (40% PKB) - w 2014 roku nawet parlament wyspy podjął uchwałę o dopuszczeniu do obiegu pieniężnego Bitcoina. Drugi w kolejności jest sektor turystyczny - 8,2% PKB.

Czy w takim przypadku można rzucić wyzwanie City i odpowiednio lawirując coś wygrać? Czy właśnie o tym miała przpomnieć Elżbiecie II maczuga królewska?



tagi: jersey  anglia  city  ue  banknot 

Pioter
16 kwietnia 2020 20:00
16     1621    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Kuldahrus @Pioter
16 kwietnia 2020 20:14

" Prócz tego niewinnego żarciku w zasadzie sprawy międzynarodowe wyspy Jersey w Radzie Brytyjsko-Irlandzkiej, Stowarzyszeniu Parlamentarnym Brytyjskiej Wspólnoty Narodów oraz Stowarzyszeniu Parlamentarnym Frankofonów."

W tym zdaniu coś chyba ucięło.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter
16 kwietnia 2020 21:50

A banknoty State of Jersey są honorowane na wyspie czy to jedynie kolekcjonerskie gadżety ?

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Pioter
16 kwietnia 2020 22:04

No i swietną rasę krów udało im się wychodować. U nas nawet jedna grała w filmie-gniocie.

zaloguj się by móc komentować

m8 @ArGut 16 kwietnia 2020 21:50
16 kwietnia 2020 22:20

Nie sa w odrozniemiu od funtow szkockich i Pln Irlandzkich

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
16 kwietnia 2020 23:21

https://www.youtube.com/watch?v=ftDeyqRNICA

bojowa pieśn do niemieckiego tekstu.

zaloguj się by móc komentować


Pioter @ArGut 16 kwietnia 2020 21:50
17 kwietnia 2020 06:59

Jeśli chodzi o Jersey to status legalnego środka płatniczego mają funty angielskie, szkockie, ulsterskie, Wysp Normadzkich (Guernsey) oraz z Jersey. I bitcoin. ale spotyka się je niezmiernie rzadko.

Jeśli chodzi o Anglię to oni wszystko co nie jest sygnowane przez Bank of England traktują jako czeki - bez prawa obiegu.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Pioter
17 kwietnia 2020 09:23

No właśnie, biorąc pod uwagę, że ta główna działalność finaansowa zależna jest w zasadzie od City, może to po prostu celowa ściema i udawanie opozycji wobec brexitowego rządu. 

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
17 kwietnia 2020 09:27

Fajne, plus. Przypomniał mi się https://pl.wikipedia.org/wiki/Bergerac_(serial_telewizyjny) puszczany przez TVP.

Trochę młody byłem i nie w głowie mi było wnikanie w szczegóły istnienia Jersey. A tu takie kwiatki..., jak maczuga.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ainolatak 17 kwietnia 2020 09:23
17 kwietnia 2020 09:56

Tylko, że im Brexit do niczego nie był potrzebny. I tak są poza strukturami i potrafią z tego świetnie korzystać.

A ostatni raz w Zjednoczonej Europie byli w latach 1940-45. Co ciekawe, to garnizon niemiecki wycofał się z wyspy dopiero po podpisaniu aktu kapitulacji Rzeszy.

zaloguj się by móc komentować

homsick @Pioter
17 kwietnia 2020 11:01

Ja myślę, że Luksemburgowi wyrasta groźna konkurencja.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
18 kwietnia 2020 10:48

Wiam. Bardzo ciekawa notka, jak zawsze u Pana. A najciekawsza dla mnie jest w niej informacja, że władze tego "niezależnego" terytorium już w 2014 roku dopuściły oficjalnie bitcoina do obrotu. Co prawda nie wiem jak to się ma w praktyce ale sam ten fakt (uchwała parlamentu) już dla mnie daje sporo do myślenia. A był to 2014 rok czyli już jakiś czas temu. Testy waluty wirtualnej w praktyce ciągle więc trwają. Dziękuję za notkę.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Pioter 17 kwietnia 2020 09:56
18 kwietnia 2020 22:45

"Europa tysiąca Lichtensteinów" to stare hasło korwinistów zawiedzionych Korwinem, no niestety Premier zapowiada walkę z "Rajami Podatkowymi", tak że już za niedługo WOT zrówna z ziemią Jesey Guermsey, Arubę; a potem przyjdzie czas na Szwajcarię, zaraz po zdobyciu Luksemburga, czy Estonii.

BTW ja na wyspie Guermsej pojawił się Ruch Oporu to zdaje się sami mieszkańcy ich zakonfidencili, a po wojnie sam Naczelny Spaślak Gubernatora ułaskawił, odwrotnie jak z Petainem.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @porfirogeneta 18 kwietnia 2020 22:45
19 kwietnia 2020 18:41

Czyżby niejaki pan WC był aż tak dobroduszny? A może po prostu Normanowie byli i nadal są potrzebni Anglikom do czegoś.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Pioter
19 kwietnia 2020 22:13

Na "Rząd RP na uchodźstwie" stale naciskał; wysadzajta te pociągi, róbcie zamachy, zróbcie powstanie, a tu proszę, swoim nawet pozwolił kolaborować, czyli stara angielska zasada; "Walczymy do ostatniej kropli krwi swoich sojuszników". Gurkhów, Polaków etc.

Nie wiem na ile pan śledzi popkulturę,  w swojej propagandzie, ostatnio Brytania eksploatuje raczej wątek Rzymski; "Ostatni Legion" ten film, nie pamiętam tytułu w którym biedne dzieciątko Romullus Augustullus znajduje schronienie na Wyspie, w asyście jakiegoś druida, czyli "Brytania 4rtym Rzymem" Jak trzeba będzie to się i Normanów odkurzy i postawi na piedestał.

No i oglądałem też taki serial na TVP Historia BBC o Hiszpani, prowadził gość o aparycji ultrasa Liverpoolu, który "odkrył" swoje żydowskie korzenie, oczywiście prześladowanego jak nie wiem co po Rekonkwiście w Hiszpanii.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Pioter 19 kwietnia 2020 18:41
19 kwietnia 2020 22:19

Dobroduszny WC wcale nie był, trzeba pamiętać że to jeszcze weteran bitwy pod Omdurmanem, oraz pierwszy człowiek który użył gazów bojowych przeciwko cywilom, a jakże w czasie zgodnego jak nigdy powstania Kurdów i Arabów w dzisiejszym Iraku. Taki demokrata, popatrz pan.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować