-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Kość słoniowa

W zasadzie na początku tej notki mógłby się znaleść jakikolwiek banknot ze słoniem, ale chyba ten z Kenii będzie najbardziej odpowiedni.Widzimy bowiem na nim pomnik w Mombasie nad Moi Avenua, a przynajmniej jego fragment. Pomnik ten został wybudowany w 1952 roku z okazji wizyty królowej Elżbiety II.

Kość słoniowa była wykorzystywana już w starożytności. Zarówno Egipcjanie, Grecy jak i Rzymianie wykorzystywali ją w celu wytworzenia precyzyjnych, kosztownych i ozdobnych figur bóstw czy szkatułek na przedmioty sakralne. Podobnie, jak opisywany w poprzedniej notce róg jednorożca wykonywano z niej również przedmioty określające status władcy, ale, że nie była aż tak niedostępna, mogli sobie na nią pozwolić nie tylko książęta, ale nawet szlachta czy kupcy. W końcu w XIX wieku zaczęto już wykorzystywać ja przemysłowo do produkcji kuli bilardowych, guzików, uchwytów na sztućce, klawiszy fortepianu, ustników do fajek opium, itd. Kość słoniowa jest również w miarę wydajna - tonę surowca można pozyskać z 18 dorosłych osobników. Zapotrzebowanie przemysłu na ten surowiec (dodatkowo powodowane modą w szuce) spowodowały przetrzebienie stad słoni w Afryce. W latach 80-tych XX wieku populacja słoni spadła z 1,3 mln sztuk do 600 tys szt (w całym dziesięcioleciu).

W 1973 roku w Waszyngtonie podpisano traktat CITES, którego zadaniem jest ochrona zagrożonych roślin i zwierząt. Od samego początku słonie afrykańskie i azjatyckie zostały w tym traktacie objęte ochoną. Ale z powodu nieszczelności traktatu słonie afrykańskie podzielono na kategorie, gdzie dozwolono eksport kości słoniowej z Botswany, Namibii, RPA i Zimbabwe (do pewnego czasu oczywiście - do 1997). Równocześnie urzędnicy CITES zezwolili na sprzedaż zapasów kości słoniowej z Singapuru (270 ton) oraz Burundi (90 ton). Wprowadzono również zakaz wykorzystywania kości słoniowej w przemyśle oraz zakaz handlu (wtym za pośrednictwem eBaya w 2007). W 2008 roku 108 ton kości słoniowej z RPA zakupiły Chiny. Sprzedaż kości słoniowej jest ściśle reglamentowana i monitorowana, a jakiekolwiek większe zamówienia drogą oficjalną spotykają się z oporami CITES, wcale nie z obawy o życie zwierząt, a z obawy o spadek cen surowca.

W takiej sytuacji na zapotrzebowanie na towar luksusowy odpowiadają kłusownicy i przemytnicy. W czerwcu 2013 roku w Nowym Jorku skonfiskowano ponad 1000 szt kłów słonii pochodzących z nielegalnych źródeł. Zostały one sprasowane w kruszarce do skał, aby wysłać wyraźną wiadomość, że nielegalny handel nie będzie tolerowany. Podobnie postępują władze krajów afrykańskich, np Kenii, gdzie w 2016 roku po skonfiskowaniu około 100 ton kości słoniowej po prostu ją spalono.

Nie chodzi więc wcale o ochronę zwierząt, a o utrzymanie rentowności i monopolu na rynku.



tagi: kenia  bankot  kość słoniowa 

Pioter
24 lipca 2019 20:28
8     1492    6 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

chlor @Pioter
24 lipca 2019 20:45

Znakomity materiał do produkcji czegokolwiek. Trzaby hodować słonie pod tym kątem. Niezwykle trwały. Problem występuje przy obróbce - pył słoniowy jest szkodliwy dla zdrowia rzemieślników.  Jakieś mikroby wredne.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter
25 lipca 2019 08:49

Żeby usprawiedliwić masowe zabijanie słoni anglosascy pisarze wymyśli termin "cmentarzysko" słoni. Że niby słonie idą w jedno miejsce, żeby umrzeć i stamtąd się tę kość pozyskuje. Nie ma niczego takiego

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @Pioter
25 lipca 2019 09:19

O tutaj ostatnie wieści z frontu:

https://www.rp.pl/Przestepczosc/190729809-Singapur-Najwiekszy-w-historii-przemyt-kosci-sloniowej.html

Widać, że rynek jest pilnie strzeżony.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter
25 lipca 2019 09:46

Wczoraj ilustracje z Kenii były widoczne, a dziś już ich nie widać. Wrzucę więc ponownie

zaloguj się by móc komentować

Pioter @mniszysko 25 lipca 2019 09:19
25 lipca 2019 09:49

Tak. Bardzo chroniony.Podobnie jak jednorożce, które obstawia się wojskiem i odpiłowuje im się rogi, aby nie padły ofiarą kłusowników. Przynajmniej w czasie robienia fotografii

zaloguj się by móc komentować

chlor @Pioter
25 lipca 2019 10:09

Niemcy próbowali popsuć ten rynek. Wilhelm Krische w 1897 opracował technologię produkcji sztucznego rogu o budowie chemicznej i właściwościach bardzo podobnych do kości słoniowej. Przez jakiś czas bardzo popularne tworzywo, jednak zanikło.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @chlor 25 lipca 2019 10:09
25 lipca 2019 10:39

Bo nie o to chodzi, żeby było tanio i ogólnodostępne. Ma być jak kiedyś z jednorożcami.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
25 lipca 2019 13:34

Pan zerknie na priv.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować