-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Koniec Francuskiej Afryki?

Przeglądam dziś ofertę numizmatyczną firmy Power Coin. To oczywiście zabawki, które mają monety tylko poudawać, ale koncesje na ich wybicie zostały zakupione w różnych ciekawych krajach. I coraz częściej znajdują się tam oferty z dawnej Francuskiej Afryki.

I tak, całkiem niedawno w Kamerunie pojawiła się moneta z ruletką, o której zresztą już pisałem. A teraz coś z obecnego roku i najnowszej oferty.Najpierw coś normalnego. Wybrzeże Kości Słoniowej. Uncja srebra (31,1 g) czyli normalna moneta talarowa. Moneta jest wybita w serii Zwierzęta Afryki, więc nawet niczego specjalnego tu nie szukałem.Teraz kolejna moneta z Kamerunu z tej serii pod oficjalną nazwą Nocny łowca. Tym razem waga tylko 17,5 g. A to moneta z Czadu o wadze jednej uncji. Myślę, że tu wyjaśnianiać motywu nie trzeba.to kojena uncjowa moneta z Czadui dwuuncjowa też z Czadui jeszcze jedna uncja srebra z CzaduTen goryl i czarna mamba znalazły się również na okrągłych monetach dwuuncjowych z Czadu.To również Czad. Moneta 5 uncjowa. Wybita w nakłądzie 199 sztuk. Ciekawa, bowiem przez długi czas nie było nic słychać o jakichś wpływach Indii na afrykańskim rynku. Chińskie inwestycje były bardzo mocno omawiane, ale hinduskie? I do tego w Czadzie?Kolejna moneta jest z Konga i odnosi się wprost do książki Juliesa Verna. Moneta złota o wadze 0,5 g i średnicy 11 mm - czyli odnosi się wprost do standartu podróbek. Co ciekawe również większość akcji tej książki francuskiego pisarza dzieje się w Indiach.

Kamerun, uncja sreba. Jak widać na sprzedaż jest koncesja na wydobycie złota w KamerunieA jak się później okazuje, nawet na sprzedaż diamentów (też Kamerun, uncja srebra)Do tego dochodzą również odwołania do greckiej mitologii.Również w Czadzie odnajdziemy odwołania do starożytnej Grecji ( 5 uncji srebra)Ale są tam i ciekawsze pozycje. Np Botticeli Lockdown Art (uncja srebra)czy Lisi demon z JaponiiA także moim zdaniem najciekawszy w tym środkowo afrykańskim państwie motyw - Mechaniczne stwory na dwnie oceanu

Wygląda obecnie na to, że z dawnej Francuskiej Afryki pod wpływami Francji pozostaje już coraz mniej państw. I że sytuacja pandemiczna poprzednich lat została wykorzystana przez Indie, aby zniwelować chińską przewagę w inwestowaniu na tamtejszych rynkach.

Co będzie dalej - zobaczymy.



tagi: francja  indie  chiny  afryka  moneta  czad  kamerun 

Pioter
12 stycznia 2023 06:19
7     1308    4 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
12 stycznia 2023 06:56

Ale czad!!! 

Dawna Afryka...ta jeszcze z XXw., to już "Przeminęło z wiatrem". 

Cieszę się, że widać na tych monetach Hindusów, bo jakoś mało kto rozważa politykę nie tylko samych Chin, ale i innych mocarstw w kontekście rywalizacji chińsko-hinduskiej (nam ciągle ustawiają przed oczy parawan z dykty z napisem "rywalizacja chińsko-amerykańska"). 

Najładniejszy jest Lisi demon. Choć ciekawy jest ten czadowy hedżing - czyli na monecie zarówno chiński kalendarz jak i hinduskie bóstwa. To jak oferta skierowana do obu konkurentów - "jesteśmy otwarci na trójkąt"....tylko czy to wyjdzie Murzynkom? Niby pokorne ciele dwie matki ssie. Ale rachunek czasem za to też jest podwójny. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
12 stycznia 2023 07:02

Aha. Widzę z monety, że za rok mamy rok smoka (czyli chińska wersja węża), a 2025 będzie rokiem węża ( czyli kolejna dwa lata to lata ofensywy Mediolanu?). 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 12 stycznia 2023 06:56
12 stycznia 2023 07:28

Lisi demon ostatnio mi mignął w jakimś chińskim filmie. I to wcale nie w negatywnym kontekście. Przesłanie bowiem było takie, że wprawdzie lisi demon zabił moją matkę, ale dla większego dobra muszę przełamać nienawiść i współpracować przeciwko prawdziwemu złu.

Powoli zaczynam odczytywać te demoniczne odniesienia w kulturze Dalekiego Wschodu. W tym również polowanie na demony ogłoszone w Korei w czasach dynastii Joseon. To było dogłębne pozbywanie się okupacyjnej administracji. Jest to tym łatwiejsze, że w tamtejszej kulturze każdy obcokrajowiec jest z automatu nazywany demonem i dlatego niewielu myśli o tym, żeby aspirować do tego, aby samemu zostać demonem.

Co do motywów hinduskich, to mnie zakoczyły. Jak napisałem, nie mam danych o hinduskich inwestycjach w Afryce i ich wpływie na politykę, a pewnie jakieś są, skoro monety zostały skierowane ewidentnie na tamtejszy rynek.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
12 stycznia 2023 08:12

Faktycznie, mają rozmach...

Ale według mnie to nie jest nawiązanie do Indii - dookoła bowiem widać znaki chińskiego zodiaku.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 12 stycznia 2023 08:12
12 stycznia 2023 10:32

Może coś w tym być, bo nawet zeszłoroczna błyskotka też się odwołuje do chińskiego kalendarza.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter 12 stycznia 2023 10:32
12 stycznia 2023 11:05

Może chodzi o ukraińskie zboże?

zaloguj się by móc komentować

Paris @Pioter
16 stycznia 2023 20:32

No  tak,  Panie  Piotrze...

...  wszystko  co  dobre  musi  sie  kiedys  skonczyc,...  ale  ,,najciekawsze,,  a  zarazem  najsmieszniejsze  bylo  dla  mnie  jak  francuski  telewizor  ,,stwierdzil,,  w  ubieglym  tygodniu,  ze  te  francuska  Afryke  ,,wykonczyla,,  ARMIA  Wagnera/Prigozyna  !!!

Jedna  czarna  komentatorke  to  az  w  studio  ,,zatkalo,,...  po  chwili,  kiedy  doszla  do  siebie  to  zapytala  ,,jak  to  zrobila  i  skad  sie  wziela  ta  armia,,  w  Afryce,  ale  niestety  PRESStytutka  prowadzaca  i  jej  goscie  po  prostu  JA  ZAKRZYCZELI.  

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować