-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Kompania Mozambicka

11 lutego 1891 roku z kapitałem założycielskim równym 5 milionów dolarów amerykańskich, została założona Kompania Mozambicka. Jak podają wszystkie opracowania kapitał założycielski pochodził z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Afryki Południowej (w tej własnie kolejności, jakby Afryka Południowa nie była wówczas brytyjskim dominium). Kompania ta otrzymała koncesję na 50 lat na zarządzanie prowincjami Sofala i Manica.

W tym samym roku również dwie inne kompanie handlowe otrzymały podobne kocesje w Mozambiku. Na północ od Komapnii Mozambickiej usadowiła się Kompania Zambezii, a przy granicy z Niemiecką Afryką Wschodnią Kompania Niassa. Wszystkie te kompanie miały podobną strukturę kapitału założycielskiego: pieniądze brytyjskie i niemieckie. Wróćmy jednak do Kompanii Mozambickiej.

W ramach koncesji udzielonej przez portugalski rząd Kompania Mozambicka była odpowiedzialna za zbudowanie całej własnej infrastruktury kolonialnej (szpitali, szkolnictwa, dróg, poczty, bankowości itp) oraz osadzenia na tych terenach 1000 rodzin portugalskich. Kompania miała również przekazać do dyspozycji portugalskiego rządu 10% akcji oraz 7,5% całości wypracowanych zysków. W zamian za to została na 25 lat całowicie zwolniona ze wszystkich podatków (które i tak zbierała w imieniu korony portugalskiej) oraz otrzymała prawo dowolnego korzystania z zasobów prowincji, przy czym jako zasoby prowincji rozumiano nie tylko kruszce czy przyrodę, ale również mieszkających w prowincji Buszmenów.

Do organizacji poczty Komapnia przystąpiła już w 1892 roku, jednak na bank trzeba było trochę poczekać. W końcu w 1919 Banco de Beira rozpoczął druk banknotów dla terenów objętych rządami Kompanii Mozambickiej o nominałach 10, 20, 50 centavos oraz 1/2 ,1 i 5 funtów szterlingów. Wynika z tego, że kompania posługiwała się walutą brytyjską, zamiast portugalskim reisem.W latach 30tych XX wieku sprawy obrotu pieniężnego Kompania wzięła bezpośrednio na siebie. 

18 lipca 1942 roku Kompania została oficjalnie rozwiązana, to znaczy zarządzanie prowincjami Sofala i Manica przeszło bezpośrednio na portugalski rząd, a spólka handlowa przyjęłą nazwę Ernteposto Comercial de Mocambique i zajęła się handlem drzewem oraz płodami rolnymi, który szedł jej tak dobrze, że 6 września 1972 utworzyła holding Entreposto - Gestão e Participações (SGPS) SA, która działa obecnie pod adresem w Lisbonie.

Warta przypomnienia również jest postać pierwszego gubenratora Kompanii, Manuela Rafaela Gorjão, który tę funckję pełnił w latach 1898 - 1902. Podobno (tak podawała prasa w Beira we wrześniu 1899 roku) ludność tego miasta (czyli siedziby władz administracyjnych obszaru objętego zarządem Kompanii) zwróciła się do gubernatora z prośbą o podwyższenie podatków, które uważali za zbyt niskie.



tagi: numizmatyka 

Pioter
26 sierpnia 2018 17:38
6     1396    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

kskiba19 @Pioter
26 sierpnia 2018 23:44

" Podobno (tak podawała prasa w Beira we wrześniu 1899 roku) ludność tego miasta (czyli siedziby władz administracyjnych obszaru objętego zarządem Kompanii) zwróciła się do gubernatora z prośbą o podwyższenie podatków, które uważali za zbyt niskie. "

Roześmiałem się serdecznie. Tak bezczelne, że aż śmieszne.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
27 sierpnia 2018 07:52

Należy rozumieć, że 1,5 milona funta to równowartość 5 milionów w baksach [Certificado Provisorio...]?

W paradzie protez cyfrowych 15 w funtach ma jednoznaczną siłę przebicia i mocy. Nominalnie kompania portugalska a faktycznie to to CoL.

675 czy 375 też promieniują ale podlegają w hierarchii rażenia.

Daty również wciągające. 221 po redukcji teozoficznej z 11 lutego 1891 roku to taki odlotowy, modlitewny gest kapłana o pomyślność dla kompanii...

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
27 sierpnia 2018 16:25

Witam.

Jak to mówią po nitce do kłębka, a więc. "Uma libra esterlina" to po portugalsku (czy hiszpańsku?) jeden funt brytyjski. Ale skąd Ouro? Czyżby miasto w Brazylii? No raczej nie. Raczej Lordelo do Ouro, a już dzisiaj to Lordelo do Ouro i Massaleros. Gmina Porto, a raczej dzielnica w Porto nad rzeką Duero (ach te winnice i wina). A jak Porto to podaje Wiki

"W 1387 Jan I, król Portugalii poślubił tutaj Filipę Lancaster i tym samym zawarł sojusz portugalsko-angielski. Dobre stosunki między tymi krajami trwały długie lata: w XVII wieku angielscy kupcy odkryli produkowane w regionie wino. Przypadło im do gustu tak bardzo, że podpisano porozumienie handlowe między oboma państwami (traktat Methuena, 1703 r.), a portugalskie wino trafiło na angielski rynek. Dzięki angielskim kupcom region Porto zaczął szybko się rozwijać, a wkrótce wino stało się sławne na cały świat, nosząc nazwę jego stolicy. Wino z porto jest symbolem czasów wiktoriańskich w Wielkiej Brytanii, a w Portugalii metaforą brytyjskiej obecności w tym mieście, która jest ciągle widoczna". 

Ale jak widać z notki nie tylko wino łączyło oba kraje.

Dziękuję i pozdrawiam

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 27 sierpnia 2018 16:25
27 sierpnia 2018 17:27

Po portugalsku. Ouro znaczy złoto 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @Pioter
28 sierpnia 2018 09:49

Pioter,

Dziękuję za notkę, ale aż sprawdziłem i Afryka Południowa dominium brytyjskim stała się dopiero w roku 1910, już po wojnach Burskich. Zatem kapitał mógł być i Burski. Dodać też można, że w 1890 roku doszło do wymiany Brytyjsko-Niemieckiej. Niemcy odpuścili w Zanzibarze, w zamian Brytyjczycy oddali Helgoland na Morzu Północnym.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @grudeq 28 sierpnia 2018 09:49
28 sierpnia 2018 10:32

ok. Powinienem zapisać "Brytyjską kolonią". Moim zdaniem nie mógł to być kapitał burski, bo ci od 1880 wydawali środki na ochronę własnego istnieniaNa niebiesko zaznaczone jest Kolonia Przylądkowa, a na czerwono Natal (posiadałości Wielkiej Brytanii), a pozostałe kolory to republiki burskie (Oranje i Traswal). Od północy w dzisiejzym Zimbabwe i Zambii działał w tym czasie Cecil Rhodes, którego działania odcinały Burów od możliwości otrzymania wsparcia z Niemieckiej Afryki Południowo - Zachodniej, a Kompania Mozambicka wpisywałaby się w zablokowanie wsparcia dla Burów drogą morską przez Mozambik.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować