-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Kolej Kair - Kapsztad - część I - Wojny burskie

Kolej łącząca Kair z Kapsztadem, która była marzeniem Cecila Rhode, do dziś nie została zrealizowana. Dziś trasę tę można pokonać samolotem, bądź autostopem.

Ale zacznijmy od początku. W roku 1874 Cecil Rhode spotyka w Kraju przylądkowym kolegę z Oxfordu, Charlesa Metcele'a, któremu zleca budowę linii kolejowej pomiędzy kopalnią diamentów w Kimberley (założonym w 1871) a Vryburgiem - była to dalsza część kolei od Kapsztadu do Kimberley, należącej do Cape Gouvermnent Railway. Prace te zakończono w 1893 roku, a dalszą rozbudową linii w kierunku Mafeking miał się zająć Georg Pauling, który w Afryce budował koleje już od 1877 roku.Ostatecznie kolej udało się doprowadzić aż do Bulawayo w Beczuanie (pozyskanym dla Imperium w 1885 przez Cecila Rhode), ale dalszy postęp w budowie kolei na północ blokował Transwal. I dlatego też (nie tylko ze wzlędu na pokłady złota odkryte w 1886) do wojen burskich musiało dojść.

Wojny zaczęły się już wcześniej.  W 1842 XIX wieku Brytyjczykom udało się podporządkować Natal i przekształcić go w kolonię Imperium. Równocześnie próbowali podporządkować sobie lud Zulu, który ostatecznie podporządkowali Imperium w 1887 roku. Odcinało to Transwal od dostępu do morza i blokowało jakąkolwiek pomoc, którą mógłby otrzymać ze strony Holandii bądź Niemiec. Nie pomogły układy Zulusów z Burami zawarte w 1884 (Nowa Republika), ani nawet założenie niemieckiego portu w Zatoce Św Łucji w tym samym roku, który rok później został przekazany Anglikom. Niemcy próbowali więc założyć kolejny port w Pondolandzie, a nawet objąć protektoratem cały kraj zamieszkały przez lud Xesibe, jednak i tu musieli ustąpić Brytyjczykom, który cały Pondolnad włączyli do kraju Przylądkowego, nadając mu jednak pewną autonomię (honorowaną nawet do 1976 roku). Militarnej pomocy dla Transvalu można było udzielić wyłacznie przez Niemiecką Afrykę Południowo - Zachodnią, ale tam w początkach wojen burskich Niemcy kontrolowali wyłącznie wybrzeże, prowadząc wojny z ludem Hererów i powoli posuwając się w kierunku wschodnim (1894-1907). W takiej sytuacji jedyne co mogło Cesarstwo Niemiec zaproponować Burom to wspracie dyplomatyczne.

Burowie więc musieli liczyć wyłącznie na własne siły. Już w 1877 Anglicy próbowali zaanektować Transval, ale skończyło się na tym, że jedynie sprawy polityki zagranicznej miały być uzgadniane z Wielką Brytanią. 29 grudnia 1895 Anglicy posunęli się do prowokacji, która była bezpośrednią przyczyną wybuchu II Wojny Burskiej. 600 milicjantów z Rodezji i Beczuany wyruszyło do Krugersdorp w celu wywołania powstania wśród ludności napływowej. Odział inwazyjny został jednak rozbity, a cesarz Niemiec Wilhelm II w oficjalnej depeszy pogratulował Paulowi Krugerowi odparcia inwazji. Równocześnie Niemcy rozpoczęły rozbudowę floty oraz sprzedaż broni dla Burów.

Aby usunąć niemieckie poparcie dla Transvalu w 1898 Anglicy zaproponowali podział kolonii portugalskich w Afryce (czyli Mozambiku i Angolii), równocześnie rozpoczęli przerzucanie wojsk z Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Łączne siły brytyjskie wyniosły 50 tys żołnierzy.

Główne walki trwały na granicach po brytyjskiej stronie, ale ostatecznie 25 maja 1900 padła Orania, a sam Transval został zaanektowany 25 września 1900. Mimo to walki (tym razem partyzanckie) trwały do 31 maja 1902 roku.

W tym czasie na zajętych terenach zaczęto tworzyć obozy koncentracyjne dla ludności cywilnej (głównie kobiet i dzieci), w których z niedożywienia zmarło około 30 tys ludzi. Natomiast Burowie, którzy poddali się walcząc z bronia w ręku ... byli wysyłani do obozów jenieckich na Cejlonie.

Te dwa banknoty to pozostałość tamtych lat. Jeden pochodzi z Ragamy, a drugi z Diyatalawy (oba miasta leżą na Cejlonie).

Ponieważ jednak cała światowa opinia publiczna była (i jest nadal) po stronie Burów, Anglicy postanowili na tym zarobić. W 1967 roku RPA rozpoczęło emisję złotych monet bulionowych pod nazwą krugerrand. Monety te zawierają 1 uncję złota (10 dukatów) oraz posiadają wizerunek Paula Krugera, ostatniego prezydenta Transvalu, który zmarł w 1904 roku w Szwajcarii.Monety te bite są nieprzerwanie po dziś dzień, a cena takiej monety to około 5.000 zł.



tagi: numizmatyka  transval 

Pioter
17 grudnia 2018 22:21
6     2536    9 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

MarekBielany @Pioter
17 grudnia 2018 22:43

Czy te podpisy na banknotach są odręczne, czy stemplowane ?

zaloguj się by móc komentować


DWiant @Pioter
18 grudnia 2018 09:46

Teraz wiem dlaczego za kazdym razem jak biore do reki pelnego krugeranda do reki to mnie przechodza dreszcze. Tak jak by jakas moc w nich siedziala.

Co do krugerandow to jest do nich sprzedawana taka mala aktoweczka w ktorej sa ... fiszki.

https://www.thefisch.com/howitworks#holder

...nawet dziecko 10 letnie uzbrojone w te przyzady nie da sie oszukac przy kupnie krugerandow.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @Pioter
18 grudnia 2018 09:59

Dziś trasę tę można pokonać samolotem, bądź autostopem.

Jest jeszcze wersja dla cyklistów:

https://kazimierznowak.pl/biografia/

ps.

Wstrząsające (ze wzgledu na beznadziekność sytuacji otoczonych ze wszystkich stron Burów) uzupełnienie cyklu Stalagmita.

zaloguj się by móc komentować

genezy @Pioter
18 grudnia 2018 12:32

Jolly good fellow też tam był:

https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/not-his-finest-hour-the-dark-side-of-winston-churchill-2118317.html

Proxy wars (wojny zastępcze, wojny w lustrze?) dla kontroli gigantycznych dróg handlowych. 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
19 grudnia 2018 23:40

Witam.

Ciekawa notka. A wszystko jest jeszcze jak najbardziej do odkrycia. Zaczęło się o dziwo w 1915 roku kiedy na Kongresie Wiedeńskim Wielka Brytania otrzymała prawa do Afryki południowej. Ale zanim to się stało w Amsterdamie i Antwerpii głównie Żydzi zajmowali się obróbką diamentów.

https://www.wiatrak.nl/12726/przewodnik-po-amsterdamie-diamenty

I pewnie by nie było problemów z Burami gdyby nie odkrycie złóż diamentów w Afryce południowej. Co jednak ciekawe wielki biznes o który tak mocno w Wojnach Burskich bili się brytyjczycy został nazwany z holenderska, belgijska czy flamandzka "De Beers."

https://goldenmark.com/pl/mysaver/de-beers/

I dopiero pojawienie się Ernesta Oppenheimera, urodzonego w Niemczech albo Prusiech (jak kto woli) syna handlarza cygar żydowskiego  z pochodzenia, który (Ernest) przeszedł na anglikanizm (oczywiście brak strony w polskiej Wiki) spowodowało za sprawą kapitału JP Morgan zamerykanizowanie tego interesu:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ernest_Oppenheimer

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować