-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Karpik

Czasem pozostawiamy kogoś pod takim wrażeniem, że pozostaje z otwartymy ustami i nie wie co ma powiedzieć.

Takie wrażenie mam dziś ja, nieobecny na konferencji z powodu pracy, czytając Wasze streszczenia wykładów. A ponieważ na banknoty nadawał się wyłącznie ostatni wykład dr Łukasza Modelskiego, dlatego pozwolę sobie go uzupełnić o pewną chińską legendę.W czasach słusznie minionych na banknoty jednej z brytyjskich kolonii trafił karp. Ale to był karp wyjątkowy, był to karp, który przenienił się w smoka.

Przywilej ten jednak jest dostępny wyłacznie tym karpiom, którym uda się pokonać przełom Żółtej Rzeki zwany Smoczą Bramą. Do tego aby zamienić się w smoka karpie muszą całość pokonać jednym skokiem. Pozwala im to sięgnąć nieba i już w smoczej postaci pomagać ludziom (chińskie smoki, w odróżnieniu od europejskich, są przyjaźnie nastawione do ludzi). Skoki takie są dla tych ryb możliwe do zrobienia, bowiem okazało się, że potrafią one skakać na wysokość 2,25 metra nad powierzchnię wody pod kątem 44-70 stopni.

Ale wrócmy do banknotu z karpiem. Co takiego się wydarzyło w 1980 roku, że władze banku w Hongkongu zostały z otwartymi ustami i nie wiedziały co powiedzieć? Otóż rząd Margaret Thatcher rozpoczął pracę nad ustawą o obywatelstwie brytyjskim, która to ustawa poddanym Jej Królewskiej Mości zamieszkałym w koloniach i terytoriach zamorskich wcale brytyjskiego obywatelstwa nie przyznawała, chyba że ... należało się do którejś z klas spejcalistów (GOC- menadżer; EC-biznesmen; DSC-urzędnik służby cywilnej, SSC-osoby pełniące szczególne funkcje w sektorze prywatnym), ale nawet otrzymanie tego obywatelstwa nie gwarantowało nic rodzinie. Łącznie więc z prawie 6 mln mieszkańców Honkongu z nowych przepisów mogło skorzystać tylko 50 tysięcy osób.

Ostatecznie jednak okazało się, że ten chiński karp stał się smokiem, a Hongkong na zjednoczeniu z Chinami nie stracił, a zyskał.Dlatego nawet dziś na banknotach kursujących w Hongkongu znajdziemy karpia przemieniającego się w smoka.

 



tagi: anglia  chiny  banknoty  karp 

Pioter
12 marca 2019 20:33
11     1597    15 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

ainolatak @Pioter
12 marca 2019 20:45

:))  Kapitalne

to jak chińska wróżba...w Baranowie byłeś nieobecnym karpikiem, w Kliczkowie będziesz smokiem ;)

zaloguj się by móc komentować

Robo @Pioter
12 marca 2019 20:48

Jak widac ten karp to ryba globalna . Ja i Grudeq rozgladalismy sie za Toba Piotrze , mam nadzieje ,ze bedziesz nastepnym razem ,pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

Paris @Pioter
12 marca 2019 20:49

Super fajny wpis...

... a te chinskie karpie to niezle sa  !!!   Wyskoczyc na 2,25 m i to pod katem 44-70°... naprawde imponujace  !!!

zaloguj się by móc komentować

Aleksandra @Pioter
12 marca 2019 20:52

Miłe uzupełnienie:)

Karpie górą!

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @Paris 12 marca 2019 20:49
12 marca 2019 20:55

Wysportowane. Na pewno chudsze od naszych hodowlanych. 

zaloguj się by móc komentować


Paris @Rozalia 12 marca 2019 20:55
12 marca 2019 21:54

Zdecydowanie...

... z fotki widac, ze to zupelnie inna uroda niz naszych, polskich karpii... ale prawdopodobnie nie sa tak pyszne jak nasze... no cos za cos.  Ktos mi mowil, ze np. kolorowe, japonskie karpie sa absolutnie niejadalne... byc moze te chinskie takze albo sa tak "dobre" jak... chinska panga, szczegolnie ta hodowlana.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Paris 12 marca 2019 21:54
13 marca 2019 05:32

Nie wiem jak smakują, trzeba by się Chińczyków spytać, ale oni potrafią wszystko zjeść ze smakiem. Lata głodu nauczyły ich zresztą, że wszystko jest jadalne. A niektóre srebrne karpie to jednak prawdziwe smoki.

To zdjęcie z 2010 roku z jednej z chicagowskich gazet reklamujące chińskiego karpia na Wielki Piątek (oczywiście przyrządzonego przez restaurację) z tekstem:

Wiem, że w zeszłym tygodniu zgłosiłem, że Phillip Foss postanowił nie umieszczać swojego Crisp Paupiette of Asian Carp w sosie Barolo w menu w Lockwood, ponieważ ryby miały wysoki stosunek kosztów do wydajności. To wciąż prawda - ale po zapytaniach niektórych nienazwanych wpływowych osób Foss zmienił zdanie.

Dziś wieczorem prowadzi specjalny 18-dolarowy Wielki Piątek: wolno palony azjatycki karp, prowansalską fasolę z mięsem krabowym, grillowany radicchio, koper i aioli.

Co więcej, Foss mówi, że rozdaje danie 12 osobom, które piszą do niego na [email protected] „wyrażając, jakie są [wasze] religijne, duchowe przekonania lub ich brak i co one oznaczają dla was” w 143 słowach lub mniej.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni o 16:30. Więc do dzieła.

A dla porównania karp europejski - 29 kg

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
13 marca 2019 09:23

Świetne są takie informacje. Nie wiem dlaczego, ale ten smoczy karp z banknotów kojarzy mi się (graficznie) z lwem.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
13 marca 2019 20:01

Witam.

Notka jak zwykle ciekawa. Czemu? Ano temu, że prócz tego iż banknoty coś jednak dzieli - nominał, waluta nominału, inny rewers (godło GB zamienione na liczydło) coś te banknoty ze sobą łączy. Pozornie różne nazwy emitenta "The Chartered Bank" i "Standard Chartered Bank" to są to jednak banki brytyjskie. Myślę sobie, że zwykłe tłumaczenie linków z angielskiej Wiki już by otworzyło pole do bardzo interesującej historii. A chociaż by taki link:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Standard_Bank_(historic)

I tak:

"The Chartered Bank of India, Australia and China (informally The Chartered Bank) was a bank incorporated in London in 1853 by Scotsman (ach ci Szkoci) James Wilson, under a Royal Charter from Queen Victoria".

"The Chartered Bank began when Queen Victoria granted a Royal Charter to Scotsman James Wilson in 1853. Chartered opened its first branches in Mumbai, Kolkata and Shanghai in 1858, followed by Hong Kong and Singapore in 1859. The Bank started issuing banknotes of the Hong Kong dollar in 1862".

"The Shanghai branch of Chartered bank began operation in August 1858. Initially, the bank's business dealt specifically with large volume discounting and re-discounting of opium and cotton bills. Although there was a gradual rise in opium cultivation in China, the imports of opium still increased from 50,087 picul in 1863 to 82,61 picul by 1888. Transactions in the opium trade generated substantial profits for Chartered bank. Later, the Chartered Bank also became one of the principal  foreing banknote-issuing institutions in Shanghai.

In 1859, the bank opened a branch in Hong Kong and an agency in Singapore. In 1861, the Singapore agency was upgraded to a branch. In 1862, the bank was authorised to issue bank notes in Hong Kong bank a privilege it continues to exercise (as Standard Chartered) to this day. Over the following decades, it printed bank notes in China and Malaya. With the opening of the Suez Canal in 1869; and completion of Indo-European telegraph line from London to Calcuta, and its extension to China in 1871; placed most British banks (including Chartered Bank) to expand and develop its business".

Albo:

"The Standard Bank was a British bank founded in the Cape Province of South Africa in 1862 by Scot, John Paterson. Having established a considerable number of branches, Standard was prominent in financing the development of the diamond fields of Kimberley from 1867 and later extended its network further north to the new town of Johannesburg when gold was discovered there in 1885. Half the output of the second largest gold field in the world passed through The Standard Bank on its way to London. Standard expanded widely in Africa over the years, but from 1883 to 1962 was formally known as the Standard Bank of South Africa. In 1962 the bank changed its name to Standard Bank Limited, and the South African operations were formed into a separate subsidiary which took the parent bank's previous name, Stwndard Bank of Soith Africa Ltd".

Czyli dwa małe banknoty, a wieki prawie międzynarodowych brytyjskich operacji handlowych i biznesowych na całym prawie świecie gwarantowanych przez Royal charter. Obrazki na banknotach zmieniają się, opium już nie jest najważniejsze ale czy zmienił się właściciel banku?

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Paris @Pioter 13 marca 2019 05:32
13 marca 2019 22:32

No scielo mnie z nog...

... te karpie giganty... niesamowite okazy  !!!

Pieknie Panu dziekuje za zdjecia i bardzo ciekawy komentarz.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować