-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Jakob Fugger i inflacja

18 maja 1922 Bank Rzeszy wprowadził do obiegu nowy bankot o ogromnym jak na tamte czasy nominale - 10 tysięcy marek - co po zawirowaniach czasu wojny światowej i związanej z tym inflacji stanowiło odpowiednik dzisiejszych 900 euro. Do wartości z czasów przedwojennych temu banknotowi było bardzo daleko - mniej więcej tyle samo warty przed wojną był banknot 50 markowy.

Ale w tym momencie wydawało się, że wojenna i rewolucyjna inflacja jest już przeszłością i uda się ją ustabilizować na sensownym poziomie.

Ten nowowprowadzony banknot wyglądał tak Niestety inflacji nie udało się zatrzymać. W styczniu 1923 do obiegu weszła druga seria tych banknotówo sile nabywczej równej 50 euro, ale to też nie wystarczyło. Kolejny dodruk wypuszczono w marcu 1923, przy czym prócz drukarni rządowej klisze banknotów trafiły również do drukarni prywatnych, a siła nabywcza banknotu zmalała do 30 euro.

Inflacji mimo wysiłków (lub dzięki wysiłkom, bo przy okazji całkowicie pozbyto się długów wewnętrznych i części zagranicznego zadłużenia z czasów wojny) rządu i banków nie udało się powstrzymać. W chwili wymiany na nowy pieniądz w styczniu 1924 banknoty te więcej były warte jako materiał opałowy niż drewno, które za nie można było zakupić, zresztą przy wymianie i powrocie do poprzedniej przedwojennej wartości marki (po kursie 1 USD = 4,20 RM) miały one już jedynie wartość kolekkcjonerską, bo do obiegu trafiały banknoty o nominałach 100 bilionów marek, a stablizację przeprowadzano przy wymianie 1 trylion marek papierowych = 1 RM.

Cała literatura fachowa podaje, że do druku banknotu wykorzystano Portet młodego mężczyzny namalowany przez Dürera. Mi jednak rysy twarzy tego młodzieńca kojarzą się z domem Fuggerów.

Trudno więc dziś powiedzieć, czy odwołanie się do finansów Fuggerów w celu zakończenia inflacji przyniosło pożądany skutek. Być może tak - Kto miał zarobić na inflacji ten zarobił (rząd i banki), kto miał stracić ten stracił (zagraniczni i krajowi posiadacze obligacji wojennych).

Fugger później już na banknoty nie trafił, ale....

Monety Fuggerów wybijane są do dnia dzisiejszego, jak np 3 dukatowa moneta miasta Augsburg z końcówki XX wieku.



tagi: niemcy  fugger  banknoty 

Pioter
2 października 2019 19:49
11     1628    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

parasolnikov @Pioter
2 października 2019 21:03

Jeśli to Fugger, to jakiś taki mocno "robotniczo-chłopski" :)

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Pioter
3 października 2019 03:19

Świetnie dobrali twarz - młody, a już doświadczony ciężkimi przeżyciami biedy, pracy, albo braku pracy, braku pieniędzy na życie, jedzenie ubranie (stąd te proste, w zasadzie łachy), żadnego zbytku i dekoracji

Z drugiej strony, łatwo go będzie włożyć w strajkujących, niezadowolonych i nieufnych rządowi, a także w tworzące się bojówki przyszłej SS (tylko w wersji bojówkarz jeszcze w domowym szlafroczku po kąpieli)

Jednocześnie symboliczny majstersztyk: zadłużający się władcy - co przekłada sie na niestabilność społeczną- i jeden z największych bankierów, równie skromnie ubrany

A Augsburg nigdy nie zapomniał o Fuggerze wybijając pamiątkowe monety, pocztówki itp. Na pocztówce m.in. Konrad Peutinger - prawnik Fuggera i Occo

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter
3 października 2019 07:38

To chyba nie jest nikt z rodziny Fuggerów, ten uśmiech jakiś taki tężcowy

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter
3 października 2019 08:00

tu użyty oryginał

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
3 października 2019 09:25

Szczena wskazuje na Habsburgów, ale to jednak może być ktokolwiek w berecie. Tak samo można byłoby użyć kryzy lub krynoliny. ;-)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 3 października 2019 09:25
3 października 2019 10:30

Nie może być ktokolwiek. Nakrycie głowy bardo precyzyjnie określało status społeczny danej osoby. Do tego stopnia, że nawet zwierciadło saskie określało rodzaj nakrycia głowy dla burmistrza i rajców miejskich. Z tego co się dokopałem w necie (niemiecka wiki) beret przysługiwał sprawującym sądy (książętom, hrabiom), a z czsem (XVI/XVII wiek) również wszystkim prawnikom.

Nie jest to również nikt z Habsburgów - ci w linii męskiej po przejęciu Burgundii byli zawsze przedstawiani z orderem złotego runa.

Na pewno więc jest to jakiś hrabia. Obraz podobno powstał w Norymberdze - więc trzebaby szukac w tej okolicy, niestety tu brak jakiejkolwiek pomocy w postaci szczegółów - a tak skromne przedstawienie bez ozdób wskazuje kogoś, kto nie potrzebuje żadnych zewnętrznych oznak władzy.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter 3 października 2019 10:30
3 października 2019 12:08

Skoro nic nie wiadomo to czepiając  się szczeny i tego kryptycznego datowania 1500 (?) to musi ktosik cosik z Schwarze Haufen, takiej w XVI wieku znanej z zapisów niemieckojęzycznej bandy zbirów? Więc ten zapis 1500 to takie wyprzedzające wskazanie czym ten wiek XVI pachnąć będzie.

Jest też możliwy wariant b. rozgarnięty, że to antydatowanie a obraz przypisywany temu a temu etc. pi-pa-po.

 

Ponieważ zabawiano się w błazeńskie odnoszenia w owe czasy to dlaczego by i nie?

 

 

Stich der Kunz von der Rosen zeigt, aber später auch für Illustrationen von Klaus Störtebeker und Florian Geyer benutzt wurde.

 

 

No ten właściwy błazen to jednak ma szczenę podobną do tej z obrazu czyż nie?

 

 

Nie znałem ale już znam.

No i mieszkał bardzo dobrze Augsburg, Jesuitengasse 18

 

 

zaloguj się by móc komentować

zw @Pioter 3 października 2019 10:30
3 października 2019 21:39

Niemcy doszukiwali się na banknocie wampira wysysającego krew z młodego Niemca w ramach kontrybucji po I wojnie.

W 1922 r. na ekrany wszedł film Murnaua "Nosferatu" i pewnie dlatego wyobraźnia pracowała.

Germany, Republic Treasury "Vampire" Note, Pick #71, 1922, 10,000 Mark, close-up of Vampire image from front.

Anglicy uważają, że na obrazie jest brat Albrechta - Hans, znany z pobytu w Krakowie:

https://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details.aspx?objectId=1656161&partId=1&people=106192&peoA=106192-2-60&page=1

zaloguj się by móc komentować

Pioter @zw 3 października 2019 21:39
3 października 2019 22:36

Bardziej bym uwierzył w tego wampira, o którym film kręcono w zamku Turozonow na Orawie niż w brata Durera. Choćby tyko z powodu betetu

zaloguj się by móc komentować

zw @Pioter 3 października 2019 22:36
3 października 2019 22:58

Tu inny portret który ma przedstawiać Hansa. Przez 3 lata nie mógł się tak zmienić:

Hans Dürer, brother of Albrecht Dürer probably. Durer Engravings

Może też być i tak, że żaden z tych dwóch portretów nie przedstawia Hansa Durera.

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować