-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Jak się wymiksować z Unii

W dniu dzisiejszym Bank Szkocji przedstawił nowy wzór banknotu 50 funtowego. Do obiegu ma wejść w dniu 1 lipca 2021 roku.

Ten banknot wygląda jak widać na obrazku

Na rewersie banknotu widzimy tak zwany "Diabelski młyn z Falkirk", dla którego tłem są głowy koni.

Te białe konie to w rzeczywistości rzeźba znajdująca się w Falkirk, zwana KelpiesMa ona symbolizować zmiennokształtne duchy wód, czczone przez dawnych celtyckich mieszkańców Szkocji. Sam pomnik powstał w roku 2013 przy kanale Forth-Clyde łączącym dwie rzeki o takich właśnie nazwach. Ale wcale nie konie są na tym nowym banknocie najważniejsze. One stanowią tylko tło dla Młynu z FalkirkTo oczywiście znacznie przyśpieszone działanie. Młyn ten, wykonany w kształcie labrysa (celtyckiego topora), ma za zadanie niwelować różnicę poziomów pomiędzy taflami wód w dwu kanałach: Forth-Clyde oraz Union, która wynosi 24 metry. Jednocześnie jest to znacznie szybszy sposób niż wyrównywanie poziomów wód przez zalewanie wodą kolejnych tam. Jak opisuje te cudo techniki wikipedia czas cyklu śluzowania wynosi około 15 minut, a obrotu 5 i pół minuty.

Uroczystego otwarcia tej nowej szkockiej zabawki dokonała 22 maja 2002 roku Jej Wysokość Króla Elżbieta. Podobno miała nawet dokonać tego wcześniej, ale nieznani sprawcy przedwcześnie otwarli śluzy i zanim uporządkowano całość na przybycie Królowej musiano odczekać prawie miesiąc.

I gdy nie nazwy kanałów, które ta nowoczesna ślulza łączy, nad ilustracją widoczną na banknocie można by przejść do porządku dziennego.



tagi: anglia  banknoty  szkocja  kanał 

Pioter
21 kwietnia 2021 17:14
12     1722    11 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

chlor @Pioter
21 kwietnia 2021 20:26

Ten z prawej wygląda bardziej na łeb potwora z Loch Nes.

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
21 kwietnia 2021 23:18

Nie da rady: winda vs karuzela.

 

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
22 kwietnia 2021 05:38

Na awersie jest krótki tekst i data 1.6.2020

Na rewersie tekst o koniach. Czy jest gdzieś tam w sieci pełny tekst? Co to za zaklęcie na zakręcie historii?

 

Skoro wypuszczany jest z poślizgiem rok + jeden miesiąc ['13'] nowy papier o dużym jak na UK nominał to znakiem tego plastykowy pieniądz jeszcze nie wyparł w Szkocji papieru.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 22 kwietnia 2021 05:38
22 kwietnia 2021 05:50

Wiem tylko tyle, e to fragment wiersza Williama Muira "Steam Barge" - czyli raczej nie o koniach a o kanałach.

I tak w zasadzie, to niby papier nie został wyparty przez plastik, ale banknot jest polimerowy.

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @Pioter 22 kwietnia 2021 05:50
22 kwietnia 2021 06:28

Tytułowa barka jest najwyraźniej parowa, ale przed silnikiem parowym istotną częścią kanałowej gospodarki były ciągnące barki konie i dlatego pewnie postawiono w Falkirk te końskie głowy, a powiązanie z mitologią jak kształt diabelskiego młyna ma łączyć szkocką przyszłość z przeszłością, tak jak ten diabelski młyn łączy szkocki wschód z zachodem, to jest Glasgow z Edynburgiem. Do dziś ścieżki biegnące wzdłuż rzek i kanałów to w angielszczyźnie towpaths, czyli ścieżki holownicze, choć korzystają z nich raczej spacerowicze i rowerzyści.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter 22 kwietnia 2021 05:50
22 kwietnia 2021 06:47

Są i konie:

...

The  horses  harl'd  them  thro'  the water,

                                                  Frae  Forth  to  Clayde ;

...

 

Polimery ... czyli impreza może być długoterminowa.

 

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @saturn-9 22 kwietnia 2021 06:47
22 kwietnia 2021 07:06

czyli impreza może być długoterminowa

Niekoniecznie. Wiersz jest o tym, że przyzwyczajamy się do stanu obecnego i kpimy z nowinek, aż przekonamy się o nich (i do nich) na własne oczy - najpierw konie ciągnące barki pośród pól i dolin, wbrew wiatrom i przypływom, które szybko stały się nową normą i stałą częścią krajobrazu, a "dziś" nagle zastępujący je silnik parowy.

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @Pioter
22 kwietnia 2021 07:29

Szkocja mi przeszla, może niesłusznie, nie wszystko wiem, gdy zacząłem oglądać w BBC, taki trzyodcinkowy serial o klanach w Szkocji. Pierwszy odcinek zobaczyłem w całości. Przecież nawet dla tych krajobrazów, gdzie jest kręcony ten film, warto na to patrzeć. Ale "im dalej w las", tym gorzej. Tam jeden bandyta walczył z drugim bandytą. Stale. Szerzej, rodziny i klany tworzone na ich bazie. Rodziny mafijne, po prostu

Z początkiem drugiego odcinka, okazało się, że ten klan przejmie władzę nad jakimś terytorium, którego przedstawiciel, wybrany przez jeden klan, zabije w walce przedstawiciela drugiego, konkurencyjnego do tego miejsca, klanu. Pisz wymaluj, jak rzymscy gladiatorzy. Przeszło mi dalsze oglądanie. Wtedy. Przymierzam sie bowiem do zobaczenia do końca tej krwi jednak, która stale się tam lała.

Tam było takie powstanie w Szkocji przeciwko władzy Anglików (jasne, że bardzo dobry ruch to był :-), początek XIV wieku bodaj. Przywódca tego zwycięskiego powstania zostal królem Szkocji. Ale zaczęło się mordem w kościele. Po prostu. Zaprosił był on takiego jednego ważnego swojego oponenta z innego klanu na spotkanie. By było poważnie i bezpiecznie, to właśnie do kościoła. Tam go zamordował. Potem, po latach, został tym królem Szkocji. Rzygać się chce.

I przypomnę, że Ku Klux Klan w USA, to dzieło Szkotów. Dlatego ten klan. Gdy byłem w Szkocji po raz pierwszy, zdziwiło mnie muzeum Clan Armstrong, które mijałem po drodze. Klan? Jaki klan? Dopiero potem zacząłem mieć wiedzę większą w tym temacie właśnie.

A te konie i nie tylko to w Szkocji, to jest straszne. W górach, w zupełnie zapomnianym przes świat miejscu, napotkałem wielkie centrum buddyzmu. W miastach, nawet małych, takie centra są również. Przypomnę, że Edynburg, stolica Szkocji, to stolica europejskiego, by nie powiedzieć, światowego szataństwa, zwanego, sztuką. Największy taki festiwal tam co roku się odbywa. Od dziesięcioleci już. Omijam to miasto z daleka. Byłem tylko w Glasgow. I w górach, rzecz jasna :-)

_______

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @tomasz-kurowski 22 kwietnia 2021 07:06
22 kwietnia 2021 07:41

Tak!  Wiersz z początku XIX wieku. A tam w Szkocji, w roaring twenties wieku XXI, nadal wciskają papier (polimerowy). 

Nowy-stary real? Bancarotta i nie przelejesz tych zer + początkujące je cyferki z bankowego konta do kieszeni. 

A to co w garści masz to jak ten wróbelek... 

Czy kolega spotkał się z zabiegiem bankowym, które w D ochrzczono "zyperns; gezypert werden"? Pojęcie z okresu 'kryzysu greckiego' po roku 2009, gdy na Cyprze decydenci zadecydowali, że właściciele kont bankowych solidarnie przelewają na poczet zagrożonego  banku tyle a tyle %  coby system ustabilizować.

 

50 £ to sporo ale nie zbija z nóg tak jak 500 €. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomasz-kurowski 22 kwietnia 2021 07:06
22 kwietnia 2021 18:22

Czyli inaczej mówiąc - zobaczymy co ten cały Brexit przyniesie i później zdecydujemy.

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @saturn-9 22 kwietnia 2021 07:41
22 kwietnia 2021 19:22

O tym cypryjskim zabiegu słyszałem i istotnie dobrze coś mieć w garści.

Nie wiem jak jest w Szkocji, ale w Anglii (pomijając już fakt, że większość transakcji wykonuje się dziś kartą lub telefonem) £50 to nominał będący w bardzo nikłym obiegu. Na co dzień widuje się najwyżej £20, a gdy wręczy się jakiemuś sprzedawcy banknot pięćdziesięciofuntowy, ten z dziesięciu stron obejrzy to dziwo, nim przyjmie. Bywa to krępujące dla nieświadomych tego obcokrajowców, którzy wymienili sobie pieniądze w kantorze.

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @Pioter 22 kwietnia 2021 18:22
22 kwietnia 2021 19:23

Albo to zapowiedź jakieś nadchodzącej nowinki.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować