-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Jak okraść sojusznika

4 sierpnia 1964 amerykańskie okręty Maddox i Turney Joy prowadzące działania wywiadowcze na wodach terytorialnych Wietnamu Północnego, oficjalnie przeciwdziałając atakowi torpedowemu, rozpoczęły odpowiednie manewry unikowe oraz ostrzał celów widocznych na radarach (latających ryb, jak to określił prezydent Lyndon Johnson). Nie wiadomo, czy do jakiegokolwiek ataku torpedowego doszło, ale ten incydent w Zatoce Tonkijskiej dał pretekst senatowi i kongresowi USA na eskalację działań zbrojnych w Wietnamie. Do tej pory Amerykanie byli tam jedynie obserwatorami i doradcami, teraz miało się tam udać wojsko.

Wojna w Wietnamie weszłą więc w nową fazę i trwała do 1975 roku. Śmierć w niej poniosło ponad milion Wietnamczyków (po obu stronach) oraz około 60 tys żołnierzy amerykańskich.

W trakcie wojny, korzystając z doświadczeń Wehrmachtu i British Army, oraz własnych z Korei, żołnierze otrzymywali żołd nie w obiegowych dolarach, a w specjalnych wojskowych banknotach, które ważne były wyłącznie w kantynach koszarowych.

Wydano w tym czasie kilka serii tych banknotów, których nominały obejmowały od 5 centów do 20 dolarów, serii, które posiadały swoje oznaczenia - 611 (1964), 641 (1965), 651 (1969)681 (1969)691 (1969)692 (1970)701 (1970)

W zasadzie nie byłoby w tym nic dziwnego. System taki pozwalał kontrolować zaopatrzenie armii oraz w zamyśle nie powinien doprowadzić do przerzucenia kosztów prowadzenia wojny na sojusznika. Tak to było od czasów II wojny stosowane zarówno przez Niemców jak i przez Brytyjczyków. Tak również robiły armie sojusznicze w Wietnamie jak jak koreańska czy tajska.

Amerykanie jednak zrobili coś innego. Ponieważ ludność Wietnamu Południowego traktowała armię USA nie jako okupanta czy sojusznika, a raczej jako gwaranta istnienia tego państwa, żołnierze amerykańscy byli wręcz nieoficjalnie zachęcani do wydawania żołdu poza bazami wojskowymi, a ludność miejscowa mogła (a przynajmniej jej pośrednicy) zawsze wymienić te amerykańskie pieniądze na banknoty państwowe (wietnamskie oczywiście). Do czasu.

Jak widać po datach wprowadzania przez armię nowych serii, 6 krotnie przeprowadzono wymianę pieniądza - przy czym uprawnieni do wymiany byli wyłącznie żołnierze US Army. Operacji wymiany pieniędzy dokonywano z dnia na dzień rozkazem dowódctwa, więc nikt z Wietnamczyków nie mógł nawet przewidzieć, czy te papierki, które otrzymał jako zapłatę jutro będą miały jakąkolwiek wartość.

 



tagi: usa  wietnam  banknoty 

Pioter
14 kwietnia 2019 18:46
0     1208    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

zaloguj się by móc komentować