-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Italia

17 marca 1861 roku proklamowano powstanie Królestwa Włoch. Zrobił to oficjalnie parlament ogólnowłoski, którym był po prostu został tak nazwany przez Camilo Cavoura (premiera królestwa Sardynii) dotychczasowy parlament Królestwa Sardynii. Wkrótce powołano Narodowy Bank Królestwa Włoch, ktory od 1866 otrzymał przywilej na druk banknotów o obiegu przymusowym. Już na pierwszych włoskich banknotach zamieszczono personifikację nowo utworzonego państwa - Italię.Kolejne przedstawienie Italii zamieszczono na włoskich banknotach w 1898 i obowiązywało ono przez prawie 20 lat.Wzór jednak zmieniono w 1919 roku, a do nowego wzoru sięgano również w krajach podległych Włochom jak Albania,czy Włoska Afryka Wschodnia.Po wojnie (a konkretnie w 1947) zmieniono przedstawienie Italii, przy czym na awersie banknotu zamieszczono Królowe mórz czyli personifikacje Wenecji i Genui.Kolejna zmiana w tym zakresie miała miejsce na początku lat 80tych XX wieku. Tym razem jako Italię wykorzystano jedną z Gracji z obrazu Boticellego Wiosna.

To ostatnie znane przedstawienie Italii na włoskich banknotach.



tagi: numizmatyka 

Pioter
20 sierpnia 2018 14:39
3     1312    3 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

tomciob @Pioter
21 sierpnia 2018 02:05

Witam.

To ja dwa małe pytanka: od kogo Królestwo Włoch (Garibaldi czy Wiktor Emanuel II) otrzymali  przywilej druku bankotów (o obiegu przymusowym jak mniemam) i dlaczego w 1866 roku? I czy może miało to związek z przyłączeniem do Królestwa Włoch w tym właśnie roku Wenecji?

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 21 sierpnia 2018 02:05
21 sierpnia 2018 10:06

Przywilej druku banknotów otrzymuje bank od władzy politycznej. W tym przypadku otrzymał go Banka Nazionale nel Regno d'Italia od króla Wiktora Emanuela. Ale Wiktor Emanuel nie miał innego wyjścia jak tylko ulec bankierom, bowiem w chwili powstania Włochy zostały obarczone długiem w wysokości 300 mln lirów (czyli równowartość 30 mln dukatów = w przybliżeniu 96,5 tony czystego złota), który Królestwo Sardynii zaciągnęło na działania wojenne mające na celu zjednoczenie Włoch.

A Garibaldi był tylko najemnikiem (najprawdopodobniej w służbie brytyjskiej), któremu udał się manewr opanowania ze swoimi ludźmi (z brygad jeszcze utworzonych w Urugwaju) opanowania Sycylii i rozwalenia Królestwa Obojga Sycylii.

A skąd akurat taka data nie wiem. Zresztą można zauważyć, że dalsze postępy zjednoczeniowe Włoch uzlaeżnione były od zwycięstw Prus w toczonych przez siebie wojnach. Wenecję Włosi zajęli po pokonankiu przez Prusy Austrii, natomiast likwidacja Państwa Kościelnego była możliwa wyłącznie dzięki pokonaniu przez Prusy Francji. Działania te były więc skorelowane i prowadzone przez Prusy nie tylko w swoim i (napewno) nie we włoskim interesie. Za tym stała jeszcze jakaś inna siła (Brytania?).

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
21 sierpnia 2018 11:46

Dziękuję za wyjaśnienie. Sympatyczna to znaczy dynamiczna grafika, rozwój i ruch cieszy oko ;) Tam w tej polskiej Wiki w haśle Zjednoczone Królestwo Włoch stoi iż: "W kwietniu 1860 na Sycylii rozpoczął się ruch powstańczy, w Genui zaś powstał komitet złożony z emigrantów sycylijskich – przeważnie mazzinistów, który podjął inicjatywę poparcia powstania przez wyprawę zbrojną." I tak docieramy do znanego nam z jednej z "polskich" notek papieru-obligacji zbierającego fundusze na ruchawkę w Polsce. Ten Giuseppe Mazzini był prawdziwym "europejczykiem," który założych organizacje: Młode WłochyMłoda Europa  ale i Młoda Polska a wszystko to zrobił w Szwajcarii. Ale podobno jak podaje włoska Wiki Garibaldiemu nie było z Mazzinim po drodze. Natomiast historia powstania Narodowego Banku Królestwa Włoch, który powstał z połączenia Narodowego Banku w Państwach Sardynii i Banku Czterech Poselstw jest fascynująca sama w sobie i zahacza o historię Banku Państwa Papieskiego. Stąd też  wracając do notki, dziwi mnie pierwszy papier, który ma znak, czyli część herbu Królestwa Włoch ale bez korony i bez krzyża jaki występuje na przykład na monecie Una Lira z 1860. roku. Znikająca korona z krzyżem to jest to.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować