-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Ismail Samanida

W maju 849 roku Ahmadowi ibn Asadowi, władcy Samarkandy i Fargany, urodził się syn. Dano mu na imię Abu Ibrahim Ismail. Był akurat drugim synem z kolei, więc nie liczono się z tym, że będzie panować nad rodzinnym imperium, które w posiadanie przejął jego starszy brat, Nasir.

Ismail pogodził się z tym. Pozornie. Skorzystał dopiero z szansy na wybicie się w 875 roku. Wtedy na prośbę brata miał w imieniu Samanidów zająć Bucharę, która właśnie przegrała wojnę z Chorezmem. Wziął więc armię z Samarkandy i ruszył na podbój. Buchara jednak się poddała, a Ismail w imieniu brata rozpoczął rządy w mieście.

Gdy jednak przyszło płacić podatki do Samarkandy, odmówił. Nasir, będąc nominalnie emirem całej Sogdany, musiał na to jakoś zareagować. Miał jednak problem, bo Ismail w międzyczasie opanował także Chorezm. Wojna pomiędzy braćmi trwała w latach 885-888. Zakończyła się całkowitą klęską emira Nasira. Jednak Ismail po bitwie przeprosił pokonanego brata, ucałował jego pierścień i uznał go swoim władcą.

Dziwne zachowanie? Być może. Ale po pierwsze Nasir w Samarkandzie nic już nie mógł zrobić bez zgody swojego brata z Buchary. A po drugie tytuł emira Sogdany nadał mu kalif Al-Mutadid, a zmiana na tym stanowisku mogła wywołać zbrojną intewencję wojsk Kalifatu Abbasydów. Do 892 roku pozostawał więc nominalnym emirem Sogdany w Samarkandzie, podczas gdy rzeczywistą władzę nad całą Sogdaną w Bucharze sprawował jego brat.

Ismail rozpoczął więc porządkowanie terenu. Rozszerzył swoje wpływy na południe na miasta Kirman, Sistan i Kabul. Na północy podbił turecki lud Karłuków oraz chanat Uhrusana.

Jednak nawet te zwycięstwa nie pomogły mu w uznaniu swojej władzy nad Sogdaną przez Abbasydów. Nie pomogło w tym również nawracanie niewiernych, budowa nowych okazałych meczetów czy nawet przetłumaczenie koranu na perski w Bucharze.

W końcu kalif w 898 roku mianował nowego emira Sogdany. Nie został nim jednak Ismail, a władający Heratem i Farsem Amir ibn al-Layt z dynastii Safarydów. Co w takiej sytuacji mógł zrobić nasz bohater?

Przygotował się do odparcia inwazji, do której doszło w roku 900. Na przeci armii inwazyjnej liczącej 70 tysięcy dobrze uzbrojonych jeźdźców wystawił 20 tysięcy konnicy, z drewnianymi, przestarzałymi tarczami i w byle jakich łachmanach zamiast zbroi.

Fortel zadziałał. Tym bardziej, że do dyspozycji było także srebro z kopalń Samarkandy i zyski z plinowania jedwabnego szlaku. Część armi Safarydów w trakcie walki zmieniła strony, a sam Amir dostał się do niewoli i w kajdanach został wysłany do Bagdadu jako dar dla kalifa.

Co mógł zrobić kalif, aby wyjść z tej zniewagi z twarzą? Przywitał pokonanego emira uroczyście, uwolnił go z kajdanów.... i po cichu kazał zgładzić. Uznał również panowanie Ismaila nad Chorezmem (który i tak nigdy nie podlegał kontroli Kalifatu), a także nie odważył się wyznaczyć nowego emira Sogdany. Ismail ze swej strony natomiast od czasu do czasu posyłał jakieś dary - nie godząc się na płacenie jakichkolwiek podatków z Sogdany.

Korzystając z okazji, że wojska Safarydów są albo rozproszone, albo przekupione Ismail rozpoczął w 900 roku kontrofensywę na północną Persję, opanowując Tabaristan, Ray i Quazvin. Ismail zmarł w 907 roku i został pochowany w Bucharze. W chwili jego śmierci emirat Chorezmu (pozostańmy przy oficjalnym tytule) obejmował nie tylko Sogdanę i Chorezm, ale również kaspijskie wybrzeże Persji.

Minęło wiele stuleci, a z pamięcią o władcach bywa różnie. Jednak w chwili rozpadu ZSRR jedna z dawnych republik przypomniała sobie o Ismailu Samanidzie. Przede wszystkim odbudowano jego mauzoleum w Bucharze,wystawiono mu okazały pomnik w Duszanbe, zmianiono nazwę najwyższej góry ZSRR z Szczyt Stalina na Górę Ismaila Samanidy, a co najważniejsze jego wizerunek znalazł się na najwyższym nominale tadżyckiej waluty.

Obecnie jednak Ismail przedstawiany jest nie jako zdolny generał, czy wybitny polityk, ale jako wcielenie cnót wszelakich. Tadżycy powołują się przy tym na zachowane w dawnych kronikach zapisy brzmiące mniej więcej w ten sposób: Był niezwykle sprawiedliwy i miał wiele zalet. Miał czystą wiarę w Boga i był hojny dla ubogich - by wymienić tylko jedną z jego godnych uwagi cnót.



tagi: banknoty  kalifat  tadżykistan  buchara  samarkanda 

Pioter
6 marca 2021 18:09
6     1357    9 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

MarekBielany @Pioter
6 marca 2021 22:40

Mauzoleum i łuk.

To takie swojskie.

Ech...

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
7 marca 2021 07:55

Ismail = Якуб ибн Ахмад эмиром Чача

al-Amir al-Mahdi Abu Ibrahim Ismail b. Ahmad, kurz Ismāʿīl ibn Aḥmad (reg. 892–907)

W maju 849 roku ... Ismail zmarł w 907 roku [lat mu było 58 (?)].

Odniesienie do schyłkowych Karolingów? Czy zna Gospodarz jakieś opracowanie albo zapiski naukowe z płodnego wieku XIX rzucające światło na dzieje tamtych lat i tamtego obszaru władzy? 

To co docent sufluje to wiek XX.

HGDH:

Przygotował się do odparcia inwazji, do której doszło w roku 900. Na przeci armii inwazyjnej liczącej 70 tysięcy dobrze uzbrojonych jeźdźców wystawił 20 tysięcy konnicy, z drewnianymi, przestarzzałymi tarczami i w byle jakich łachmanach zamiast zbroi.

 

Gospodarz gdzie to kupił? Kto taki bełkot wciska?

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 7 marca 2021 07:55
7 marca 2021 09:46

Ten bełkot wciskają tadżycy na swoich stronach internetowych. Ile w tym prawdy nie wiem, ale ... Jest to możliwe. Maskowanie własnych sił (udawanie słabszego lub silniejszego niż w rzeczywistości) to jedna z podstawych medot walki. A jeśli łachmanami były pokryte stalowe zbroje, wybrano dogodne miejsce na walną bitwę (np jakiś przesmyk, w którym nie miała znaczenia liczebność wojsk inwazyjnych) i dokonano przekupienia części inwazyjnej armi (najlepiej tylnej straży - tworząc kocioł), to późniejsze opracowania mogą podawać różne dane, byleby tylko skala zwycięstwa wyglądała na wyjątkową.

Co do dawaniejszych opracowań - Buchara w II połowie XIX w to już część Imperium Rosyjskiego, do tego przy styku z Imperium Brytyjskim. Nie wiem czy są jakieś opracowania historyczne z tego okresu - wydaje mi się to mało prawdopodobne, bo do niczego Rosjanom nie było potrzebne przypominanie tamtejszym ludom ich dziejów. Zapiski arabskie dotyczące tego okresu zostały zresztą zniszczone przez wojska Czyngis Chana w XIII wieku wraz ze zniszczeniem Bagdadu.

O tym jak wyglądały te tereny w XIX w można trochę dowiedzieć się z fotografi Leona Barczewskiego http://stara.muzeum-dabrowa.pl/?page_id=12713

Co do odniesień czasowych - to właśnie okres działania Wikingów i Madziarów w Europie, którym płacono srebrem z Samarkandy. Patrząc na ten okres i postać Ismaila vel Jakuba to coś tu nie chyba gra. Albo jednak był wiernym poddanym kalifa i uczciwie płacił podatki (którymi później płacono armiom zaczepnym w Europie), albo to nie Arabowie stali za Wikingami i Madziarami.

 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @saturn-9 7 marca 2021 07:55
7 marca 2021 16:25

Co do literatury, to o tamtych czasach napisał książkę prof. Hauziński - "Irańskie intermezzo" ..usiłuję to kupić od 2 lat ale nigdzie nie ma lub pojawia się info "towar czasowo niedostępny".

 

I takie pytanie do autora notki: czy Safarydzi to Safanidzi? Czy po prostu literówka? I jak się oni mają do Samanidów, których imperium/władza w latach 800-1000 rozciągała się nad tymi terenami?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @saturn-9 7 marca 2021 07:55
7 marca 2021 16:37

Co do wieku XIX to są jeszcze wydsne przez PWN relacje Bronisława Grąbczewskiego po Kaszgarii, Pamirze i Zach. Tybecie - "Podróże po Azji Środkowej". Polecam (sam kupiłem w sklepie FotoMag w Wawie).

Jeden angielski spec-agent napisał książkę "Wyprawa do Chiwy"  - Frederick Burnaby.

 

Sa jeszcze wydane wspomnienia z badań/pidróży Leona Barszczewskiego - "Utracony świat".

Wspomnieniaz Turkiestanu Zachodniego z lat 1916-1920 nspisał też Ferdynand Goetel - "Przez płonący wschód" (bardzo pouczające i trochę opisów z przesziości).

 

Trzeba jeszcze poszukać u rosyjskich geografów z XIXw. Niestety nie do zdobycia i nad.

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 7 marca 2021 16:25
7 marca 2021 16:54

Safarydzi (Saffarydzi) to krótkotrwała dynastia panujaca we wschodniej Persji, Afganistanie i dzisiejszym Pakistanie (866-900). Pokonani przez Kalifat w 876 zostali później wykorzystani przez Bagdad do próby podpoprządkowania sobie Samarkandy i Buchary (w 900 roku).

I tak - literówka. Poprawię

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować