-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Islamska wojna o Jerozolimę

W latach 536-541 na rozkaz cesarza Justyniana na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie wybudowano Bazylikę Świętej Panny Marii. Bazylika ta została wybudowana na miejscu zniszczonej przez Rzymian w 70 roku Drugiej Świątyni Jerozolimskiej wybudowanej na zlecenie króla Heroda Wielkiego.

Ponad sto lat później, w latach 660-691, na miejscu bazyliki zbudowano (bądź przebudowano, bo są różne sprzeczne informacje) Meczet Al-Aksa. W ręce chrześcijan świątynia ta dostała się ponownie w czasie wypraw krzyżowych i w latach 1099-1187 stanowiłą siedzibę Zakonu Templariuszy. Po zdobyciu Palestyny przez Saladyna świątynia ponownie stała się meczetem i w rękach muzułmanów pozostaje do dnia dzisiejszego.

Meczet ten, wraz z Kopułą na Skale, stał się w 1983 roku motywem saudyjskich banknotów, przy czym zastąpił wcześniej widniejący na nich od 1968 Meczet Proroka w Medynie.

Pomimo zmian grafiki wymowa banknotu 50 rijalowego pozostaje do dnia dzisiejszego bez zmian

Ale nie tylko Saudowie próbują objąć te święte miejsce Islamu własną protekcją.

Od 1965 rokudo dnia dzisiejszego symbol ten wykorzystywany jest również przez finansowe władze Jordanii, państwa które sprawuje rzeczywistą kontrolę nad tym kawałkiem terenu Jerozolimy.

Również Iran od 1992 roku na własnych banknotach sięgnął po ten symbol, choć z powodu inflacji banknotów tych w obiegu się juz nie widuje, dlatego symbolikę tę przeniesiono na wyższy nominał w 2009 roku.

Kolejnym arabskim krajem, który sięgnąl po ten motyw na własne banknoty był Irak w 2002 roku, jednak już rok później motyw ten zastąpiono minaretem schodkowym w Samarze.

Ale motyw motyw Kopuły na Skale, będącej częścią Meczetu Al-Aksa, pojawił się na banknotach już wcześniej Wykorzystały do władze Brytyjskiego Mandatu Palestyny już w 1927 roku.

Dlatego też obecne władze Autonomii Palestyńskiej również włączyły się do gry o panowanie nad tym Świętym Miejscem Islamu. Choć może to zbyt duże słowo "włączyły się do gry", bo pieniądze palestyńskie faktycznie nie istnieją. Te monety z napisem PALESTINE powstają w Malezji i są to tzw monety bulionowe, czyli certyfikowane zasoby czystego srebra.

Dolna moneta to moneta Kalifatu tworzonego przez ISIS, będąca również wyłącznie ciekawostką numizmatyczną.



tagi: islam  jerozolima 

Pioter
10 lutego 2019 19:40
6     1573    12 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

parasolnikov @Pioter
10 lutego 2019 21:51

smaczku tej sytuacji dodaje fakt że nie można postawić trzeciej świątyni bez zburzenia kopuły na skale.

zaloguj się by móc komentować

Globalny @Pioter
10 lutego 2019 22:04

Meczet Skały na banknotach irackich z 2002 r. to łabędzi śpiew Saddama Husajna. W 2003 r. Irak wcześniej znany był już tylko wspomnieniem. Egipski orzeł na palestyńskich bulionach wcale nie dziwi - Strefa Gazy to jak by nie patrzeć północny cierń Egiptu w zachodnim boku Izraela.

zaloguj się by móc komentować

adamo21 @Pioter
11 lutego 2019 03:06

Czy Pan kolekcjonuje banknoty i monety? Jeśli tak, to czy ocenia Pan własną kolekcję jako dużą czy interesującą? 

Podziwiam ilość informacji i wiedzy, którymi dzieli się Pan z nami, czytelnikami SN.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @adamo21 11 lutego 2019 03:06
11 lutego 2019 07:21

Już nie kolekcjonuję. To zbyt drogie hobby, a są ważniejsze wydatki w życiu.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
11 lutego 2019 11:26

Irak w 2002 roku ustawił się pod prąd  głównego nurtu dziejów. Trwała jeszcze Druga Intifada Al-Aksa. Zamieszczenie jednego z elementów [Rock Dom] z kompleksu na Wzgórzu Świątynnym tylko upewnił decydentów, że należy skończyć z tym 'tyranem'.

Pozostał ślad w katalogach.

Ten papier o nominale 1000 z Iranu można podczepić pod Pierwszą Intifadę.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
13 lutego 2019 09:48

OT

@ Pioter, Stalagmit ... etc.

Badacze czasów przeszłych nie śpią. Na rynku pojawiła się w 2018 roku pozycja w języku imperialnym o monetach w wiekach średnich. Poszczególne rozdziały można w pdf otworzyć [dwie pierwsze strony ... pobudzi apetyt ?]. Dla instytucjonalnych odbiorców wersja rozszerzona. Załączam dla przyśpieszenia obiegu zajawkę i namiar na stronę :

https://brill.com/view/title/38646

Money and Coinage in the Middle Ages

Reading Medieval Sources is an exciting new series which leads scholars and students into some of the most challenging and rewarding sources from the European Middle Ages, and introduces the most important approaches to understanding them. Writte ... Mehr zeigen

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować