Głos Watykanu

W zasadzie nie chciałem wogóle analizować działalności mennicy papieskiej, ale..... na jutro Biuro Marketingu Filatelistycznego i Numizmatycznego  Miasta Watykan zapowiedziało prawdziwą numizmatyczną ofensywę. Z pozoru zupełnie bez żadnego powiązania.Najpierw monety obiegowe (2 euro), które pojawią się w całej strefie euro. Na pierwszej mamy papieża Pawła VI, a na drugiej Matkę Teresę z Kalkuty.

Kolejną monetą jest 5 euro z wizerunkiem papieża Benedykta XV

Na monecie 10 euro widzimy scenę Chrzu w JordanieZaś na monecie 100 euro mamy odwołanie do jednego z dokumentów Soboru Watykańskiego II pod nazwą Gravissimum educationis.

Wydaje się, że przesłanie całej serii jest tylko wołaniem o Pokój. Ale czy jest to jedyne przełanie tych monet?

tagi: kościół  watykan  monety

5 września 2022 05:27

Alberyk @Pioter
5 września 2022 11:27

Dla mnie ładne, estetyczne, łączace klasykę i współczesność, jak gdyby II Sobór w praktyce życia codziennego, żywy Kościół ma się dobrze mimo zmieniającej się historii. Jednak to są takie moje odczucia, bo sens jest na pewno głębszy.

Dziękuję i pozdrawiam.

atelin @Pioter
5 września 2022 12:37

Na 100 euro dzieciaki wyglądają, jakby wyszły z pola kukurydzy. Podejrzliwe i wręcz nienawistne spojrzenia. Nie postarał się plastyk, nie postarał się cenzor...

Magazynier @Pioter
5 września 2022 14:11

Ożesz! Dzieje się. Ja tu widzę jedno przesłanie, wyraźnie związane z św. JPII, Benedyktem XV i dyplomacją watykańską, zwłaszcza w czasie wojennym. Benedykt XV to I wojna światowa, JPII to czas lokalnych wojen na całym świecie i wojny polsko-jaruzelskiej.

W pamięci utkwiło wszystko co robił i mówił Papież Polak, tytuł wyraźnie wymieny na pierwszym awersie, w czasie stanu wojennego i dyplomacja watykańska przed wojną w Zatoce Perskiej.

Dzieci natomiast to najtragiczniejsze ofiary wojen.

Zbawca na trzeciej monecie w scenie rozpoczęcia misji publicznej, rymuje się nie tylko z początkiem pontyfikatu Franciszka, nie tylko z jego motto "miserando atque eligendo" ("było to spojrzenie zmiłowania"), ale i z przesłaniem św. JPII: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi!".

Przesłanie Franciszka jest ze św. Mateusza: Vidit ergo Iesus publicanum et quia vidit, ait illi Sequere me -- Jezus zobaczył celnika, a ponieważ było to spojrzenie zmiłowania i wyboru, rzekł do niego: «Pójdź za Mną».

Ach, ten wścibski Jezus z Nazaretu! Ach ci nawróceni podatkobiorcy!

Pioter @atelin 5 września 2022 12:37
5 września 2022 19:17

Fakt. Szczególnie, że ta złota moneta ma 35 mm. Nie postarali się. Być może czas gonił.

stanislaw-orda @Magazynier 5 września 2022 14:11
5 września 2022 20:40

Moim zdaniem  lepiej brzmiałoby przetłumaczenie jako  "spojrzenie miłosierdzia".

DrzewoPitagorasa @Pioter
6 września 2022 05:31

Napis pod wizerunkiem papieża:
La guerra, un'inutile strage

wojna, bezużyteczna rzeź

Janek-D @Pioter
6 września 2022 12:24

Mnie zaciekawiła, by nie rzec zaniepokoiła poniższa moneta:

Pioter @Janek-D 6 września 2022 12:24
6 września 2022 13:09

Ta moneta jest z maja tego roku. 1 czerwca w całej Italii obowiązek szczepień dopiero znieśli, więc potraktowałbym ją jako sprawę wewnętrzną Włoch.

saturn-9 @Janek-D 6 września 2022 12:24
6 września 2022 15:09

Na monecie małolat lat ... ? daję mu boskie odniesienie '16'. Wnet taki osobnik będzie mógł postawić krzyżyk na karcie wyborczej w D. We Francji w rodzinach rozbitych wystarczy zgoda jednego z rodziców aby wyszczepić małolata.

Do dnia 15 czerwca obowiazywało we Włoszech wyszczepienie dla osób od 50 roku życia wzwyż ale obowiązek miał nie być przedłużany. Na skutek oporu 3,3 miliona obywateli pomimo kar w wysokości 100 euro i pism wzywających do wyszczepienia?

W te ciekawe czasy, reklamy proszczepionkowe sumiennie emituje radiofrance [radio publiczne]. Jak tam we Włoszech sprawy się mają to byłoby ciekawe dowiedzieć się od polskojęzycznych rezydentów.

MZ @saturn-9 6 września 2022 15:09
6 września 2022 16:33

Koleżanka wiosną była u przyjaciół pod Mediolanem,na Mszę przyszła bez kagańca,otoczenie patrzyło na nią spanikowane,ksiądz też w kagańcu.Po mszy ksiądz,jako jedynej dziękował.