-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Genealogia Semiramidy

Jak twierdzą obecnie badacze antyku pierwowzorem mitycznej Smiramidy była niejaka Sammu-ramat, królowa Asyrii zyjąca na przełomie IX i VIII w pne. Choć nie jestem tego wcale pewny.

Diodor Sycylijski opisując jej postać na podstawie dzieła Ktezjasza napisał, że była ona córką bogini wykarmioną przez gołębice. Taka bowiem wersja jej pochodzenia została opisana w perskich archiwach, z których korzystał Ktezjasz.

W wizjach Anny Katarzyny Emmerich dotyczących pochodzenia Semiramidy jej matka, ani ojciec również nie są nazwani z imienia. Mistyczka widziała bowiem tylko, że Semiramida była wnuczką Derketo. Jej córka zaś z upodobaniem oddawała się polowaniom na dzikie zwierzęta.

I właśnie ten fakt może nas przybliżyć do rozszyfrowania zagadki pochodzenia Semiramidy. Jeśli przyjrzyjmy się Olimpijczykom, to znajdziemy tam jedną z bogiń, która zapamiętale polowała na wszystko, co tylko się poruszało na tym świecie. Zwała się ona Artemis.

Artemida. Badacze nie potrafią dziś odnaleść znaczenia tego słowa. Większość sugeruje, że słowo to ma pochodzenie perskie i znaczy tyle co Wspaniała. Zgodnie z greckimi mitami była ona córką Zeusa i Letho, oraz siostrą Apolla. Nigdy podobno nie wyszła za mąż, a mity również nie wspominają o fakcie posiadania przez nią dzieci. Co więcej zabraniała również wychodzenia za mąż swoim towarzyszkom: 20 nimfom, które jej usługiwały oraz 90 córkom Okeanosa w wieku około 9 lat, które były jej chórem. Artemida starała się unikać męskiego towarzystwa, jednak było to dość mocno utrudnione. Posiadał ona złoty łuk i strzały wykonane przez Cyklopów oraz siedem psów gończych ułożonych przez samego Pana (tego leśnego bożka mieszkającego na Kaukazie).

Była bardzo mściwa. Myśliwego, który wystrzelił do upatrzonej przez niej zwierzyny poszczuła psami, które go rozszarpały (Akteon) a także zamordowała wszystkie dzieci królowej Teb, za to tylko, że ta ośmieliła się powiedzieć coś złego o matce Artemidy.

Jedyną jej miłością (prócz polowania oczywiście) był niejaki Orion, towarzysz jej polowań. Ale on niestety długo nie pożył. W jednej wersji mitów mówi się o tym, że zmarł na wskutek użądlenia przez skorpiona, w inne zaś, że został przypadkowo postrzelony strzałą przez Artemidę.

Przypatrzmy się teraz rodzicom Artemidy. Zeusa chyba przedstawiać nie trzeba. Letho natomiast jest dość zagadkową osobą. Słowo te w grece znaczy tyle samo co zapomnienie. I w zasadzie w mitach niewiele więcej o niej można znaleść. Wiemy tylko tyle, że była córką tytanów Coesusa i Coebe, i (tak pisze Diodor) urodziła się w Hiperborei, czyli gdzieś pod kołem polarnym. Jeśli przypomnimy sobie geografię Tartaru, to zauważymy, że słowem Lethe czyli Zapomnienie Hellenowie określali rzekę zwaną dziś Jenisej. Czy tam własnie znajdował się dom Lethy, zwanej w wizjach mistyczki Emmerich Derketo? Antyczni poeci opisywali Letho jako złotowłosą kobietę chodzącą w ciemnej sukni, która była bardzo łagodnego usposobienia i bardzo chętnie pomagała innym bogom. Możliwe, że nawet taka była, ale Katarzyna Emmerich przestawiła ją jako czarownicę, która uprzykrzała życie zwykłym ludziom. W zasadzie jednak opisy te nie negują się, a mogą się uzupełniać.

Coesus i Phoebe byli dziećmi Urana i Gai. Pochodzili więc z pierwszego pokolenia Tytanów. Ale niczym więcej w mitologii się nie wsławili.



tagi: grecja  persja  mitologia  wizje  babilon 

Pioter
4 kwietnia 2023 08:37
5     1153    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

atelin @Pioter
4 kwietnia 2023 10:56

Złotowłosa kobieta nad Jenisejem?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 4 kwietnia 2023 10:56
4 kwietnia 2023 11:05

Możliwe. Tytani, którzy stali przy Kronosie, w trakcie gdy Zeus podjął udany bunt przeciw niemu, zostali osadzeni w Tartarze. Pewnie Coesus i Phoebe jakoś się tam odnaleźli, a ich urodzonej tam córce pozwolono wrócić na Olimp.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter
4 kwietnia 2023 14:59

Wizje Emmerich wszystkiego nie wyjaśniają. Dotyczą tylko rzeczy podstawowej, wiary w Boga albo nieprzyjaźni wobec niego. Ale dają też jakieś przesłanki. Tytani to mogą być potomkowie pierwszego pokolenia dzieci Adama i Ewy przed potopem: "Ludzie byli więksi, lecz nie bezkształtni; teraz patrzano by na nich z podziwem, lecz bez trwogi. Byli też daleko piękniejszej budowy ciała; pomiędzy starymi posągami z marmuru, jakie na niektórych miejscach widzę w lochach podziemnych, jeszcze takie postacie się znajdują."

Ale mogą też być gigantami-mutantami: "Widywałam często, że, gdy aniołowie upadli, pewna tychże liczba na chwilę żałowała i nie zapadła się w głębinę, jak inni, i że tym właśnie później Pan Bóg na miejsce pobytu bezludną, bardzo wysoką i niedostępną przeznaczył górę, która podczas potopu zamieniła się w morze, mam na myśli Morze Czarne. Ci aniołowie mogli działać na ludzi, o ile ludzie oddalali się od Boga. Po potopie zniknęli z tego miejsca i przenieśli się w powietrze; dopiero w dzień sądu ostatecznego do piekła zostaną wtrąceni. Widziałam, jak potomkowie Kaina stawali się coraz bezbożniejszymi i zmysłowymi. Coraz wyżej wstępowali na ową górę; zaś upadli aniołowie zabrali ze sobą wiele z owych niewiast, panując zupełnie nad nimi i pouczając ich we wszystkich sztukach uwodzenia. Dzieci ich były bardzo wielkie, miały wprawę w rozmaitych rzeczach, posiadały też różne dary i były wyłącznymi narzędziami złych duchów. W ten sposób tak na tej górze jak w całej okolicy powstał zepsuty naród, usiłujący za pomocą gwałtu i uwodzenia także zepsuć potomków Seta."

To są jakby dwa pokolenia, z których mogli się wywowdzić tzw. bogowie. Stąd potęga Derketo/Lethe i Semiramis/Artemis/Diany. Patronat Zeusa zatem wygląda na kompleks maskulinistyczny w stosunku do realnego patronatu/przywództwa w demonololatrii Lethe i Artemis. No i ciekawe jak jest reprezentowany w mitologii Hom, dziecię marychy?  

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Magazynier 4 kwietnia 2023 14:59
4 kwietnia 2023 15:06

Stawiałbym na Lokiego, ale to akurat wersja germańska działalności tej samej rodzinki. W greckiej wersji byłby to chyba Hermes.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter 4 kwietnia 2023 15:06
4 kwietnia 2023 15:35

Hermes pasuje  Łącznik między pierwszą demonolatria a drugą  

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować