-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Fundament

Jak wszyscy wiemy, najważniejszą sprawą przy budowie nowego obiektu jest fundament. To właśnie fundamet będzie określać to, co później na nim będzie można ustawić.

W zasadzie to, jak ma wyglądać fundament powinno wynikać z projektu budowlanego. Po dokonaniu dokładnych obliczeń zgodnie z wizją przedstawioną przez inwestora.

Czasem jednak w trakcie budowy zachodzą poważne zmiany. Naprzykład inwestor zbankrutuje. Ale czasem pomimo tego budowa musi być nadal kontynuowana. I to pomimo braku czasu, bowiem nadchodzi jakiś kataklizm, i jakiekolwiekschronienie jest niezbędne do dalszego istnienia.

Właściwy porządek winien więc wyglądać tak: wizja inwestora - wykopanie fundamentów - budowa tego, co będzie widoczne - odbiór - i na koniec zamieszkanie. Aha - wcale nie koniec. Mieszkając należy jeszcze dbać o to, by wybodowany gmach nie rozsypał się z dnia na dzień i dokonywać niezbędnych remontów.

Czy tak też wygląda w przypadku tworzenia nowych pańswt?

Powinno. Jednak tu kataklizmy mogą się zdarzyć szybciej. Szczególnie, jesli te państwa budowane są w okresie trwającej burzy (czyli w trakcie działań wojennych).

Tak było w 1918 roku z Litwa. 16 lutego 1918 roku Rzesza powołała na terenach ziem okupowanych (tzw OberOst) Królestwo Litwy. To było rozpoczęcie kopania fundamentów pod przyszłą państwowość, bowiem wizja inwestora została określona we wrześniu 1917, kiedy powołano LItewską Radę Państwa. Jako przyszłego króla Litwy cesarz Wilhelm i jego otoczenie zaplanowali Wilehlma Karla von Urach, księcia wirttemberskiego. 23 marca 1918 Rzesza oficjalnie uznała nowe państwo (podległe jej we wszystkim).

Ale pomimo tego, że wojna na wschodzie została przez Rzeszę wygrana i nowe państwa musiała uznać nawet pokonana Rosja, działania wojenne toczyły się nadal na froncie zachodnim. A tam w listopadzie 1918 roku doszło do załamania się frontu i w rezultacie do kapitulacji Rzeszy.

Inwestor więc wycofał się z budowy nowego państwa. Do tego Rosjanie (czerwoni) rozpoczęli ofensywę, która miała zmieść wszystkie niedawne zdobycze niemieckie, ale która zatrzymała się pod Warszawą, gdzie w końcu polska kontrofensywa odsunęła czerwone niebezpieczeństwo daleko od granic Litwy.

Jednak jeszcze przed tymi wydarzeniami na Litwie zniesiono monarchię. Oficjalnie 2 listopada 1918 (a więc kilka dni przed rozwiązaniem Rzeszy) proklamowano Republikę Litewską.

I jak państwo myślicie, co uznano wówczas za fundament państwowości? Konstytucję, która ostatecznie przyjęto w 1922 roku. Budowa państwowości trwała już jakiś czas, a organy władzy również według jakichś wzorów musiały działać.

Piszę o tym dlatego, że 6 września w Litwie wejdzie do sprzedaży nowa moneta kolekcjonerska. Poświęcona właśnie 100 leciu kontytucji.Wyglądać ma ona jak na ilustracji, a ta niekształtna bryła została w folderze emsyjnym określona jako przedstawienie demokratycznych fundamentów państwowosći zapisanych w konstytucji.



tagi: litwa  moneta 

Pioter
5 sierpnia 2022 06:48
3     1153    4 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
5 sierpnia 2022 19:20

Findamenty każdej demokracji są bezkształtne....Litwini składają jakąś ofertę Niemcom? Cxy aliantom, cxyli Anglii?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 5 sierpnia 2022 19:20
5 sierpnia 2022 19:38

Chyba Niemcom. Być może zaczynają się targować o zajęcie Królewca.

zaloguj się by móc komentować

chlor @Pioter 5 sierpnia 2022 19:38
5 sierpnia 2022 20:28

Po co im kolejny rejon bez ludności litewskiej?

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować