Rodzina

W 1985 roku, w związku z coraz bardziej dającą się we znaki inflacją, władze Banku Państwowego NRD przygotowały nowe wzory banknotów 200 markowych, mające uzupełnić dotychczas obiegającą serię z 1971 roku.Banknoty te jednak nie weszły nigdy do obiegu. Po likwidacji NRD niewielka część tych banknotów trafiła na rynek kolekcjonerski, reszta (wraz z innymi nominałami) została zabetonowana w schronie atomowym pod Halberstadt w 1991. Dziesięć lat później podano do publicznej wiadomości, że spowodu włamania do bunkra postanowiono wszystkie zachowane banknoty NRD spalić.

Dziś banknoty te na rynku numizmatycznym osiągają ceny w przedziale 10-40 euro.

tagi: nrd  numizmatyka

24 października 2018 18:50

gabriel-maciejewski @Pioter
24 października 2018 19:33

Okropieństwo

Pioter @gabriel-maciejewski 24 października 2018 19:33
24 października 2018 19:45

To jeden z niewielu banknotów z demoludów, na którym nie ma etosu pracy.

Jest to przy tym o tyle nietypowy banknot, że trudno znaleść jakiś inny z motywem zwykłej rodziny.

mniszysko @Pioter 24 października 2018 19:45
24 października 2018 20:15

Ależ jest! I to bardzo widoczny jest ten etos. Dzieci są w przedszkolu (spód), do którego zanoszą rodzice idący do pracy (wierzch) a w tle blokowisko .... brrr!

Pioter @mniszysko 24 października 2018 20:15
24 października 2018 20:22

Przyjmnijmy, że jednak jest  ten etos pracy. Ale to jest wyjątkowo subtelny przekaz w porównaniu do niektórych pozostałych banknotów tej serii.

onyx @Pioter
24 października 2018 23:28

Enerdowski wzorzec etosu pracy leży w Sevres w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag ;)

chlor @Pioter
24 października 2018 23:35

Enerde miało wyższe ambicje niż pozostałe demoludy. W godle mieli jakieś narzędzia inżynierskie. Nie młot, tylko suwmiarka skrzyżowana z  suwakiem logarytmicznym czy coś w tym stylu. Na tych obrazkach zaskakuje widok chłopców w długich spodniach. Trabanciarze nawiedzający Szzecin w latach 70 mieli skórzane krótkie portki na szelkach. To był ich znak rozpoznawczy.

genezy @Pioter
24 października 2018 23:44

ta dwusetka jest klawa- przedszkolanka to facet, jeden z chłopców ma worek na owies jak kóń, drugi mordkę Adenauera

Szczodrocha33 @Pioter
25 października 2018 00:30

Po tym wszystkim co sam uslyszalem o Krzysztofie Karoniu, i co uslyszalem od innych komentujacych, jak czytam slowo "etos" to ogarnia mnie silny niepokoj.

Pioter @genezy 24 października 2018 23:44
25 października 2018 06:57

Być może dlatego ten banknot nie wszedł do obiegu. Jeśli rządzacy dopatrzyli się podobieństw do siebie, to mogli się bać, że społeczeństwo odczyta ich całą politykę jako "niewinną zabawę pod okiem dorosłych". I w tym przypadku chodzi zarówno o NRD jak i RFN.

Brzoza @Pioter
25 października 2018 07:00

Ale te kontury/kreski w rysunku ludzi na tle bloku muszą być takie jednostajne/"przerysowane". Przecież mają takich wspaniałych mistrzów w historii Niemiec przed zjednoczeniem Księstw przez Napoleonów. I Ociec Rodziny smutny. Chyba częsty przypadek w czasach triumfu rewolucji.

Ogrodnik @Pioter
25 października 2018 21:27

A co chce nam powiedzieć nowe NRD?

Tu nie ma ni grama człowieka. Tylko kielnia i cyrkiel.

Pioter @Ogrodnik 25 października 2018 21:27
25 października 2018 22:30

Od 2013 roku jednym z zabezpieczeń banknotów euro jest głowa mitycznej Europy, więc w końcu zaczynają zauważać również ludzi, a nie wyłacznie budynki

saturn-9 @Pioter
29 października 2018 13:45

...w związku z coraz bardziej dającą się we znaki inflacją, władze Banku Państwowego NRD ...

Ponieważ władze brały poprawkę na efekt tzw 'polskiego kryzysu', jak podają w publikacjach odnośnie gospodarki w NRD, to inflacja była ukryta a ceny na żywność zamrożone.

Te papiery nominał 200 oraz wyższy 500 to zapewne była opcja na uwolnienie cen. Do tego nie doszło a doszło do tzw 'upadku muru' w Berlinie.

Na tym najwyższym pięterku 'waadzy właściwej' rozmowy były prowadzone od wczesnych lat osiemdziesiątych i mur runął a lud jak odurzony przetaczał się ulicami Berlina Zachodniego.