-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Filozoficzny spinacz, czyli Przewodnik Błądzących Mojżesza Majmonidesa

Wśród pism pozostawionych przez Mojżesza Majmonidesa jest również traktat filozoficzny zwany Przewodnik Błądzących. Ciotka Viky pisze o tejksiędze tak:

Przewodnik błądzących (jud.-arab. دلالة الحائرين ,דלאל̈ה אלחאירין translit. dalālatul ḥā’irīn; heb. מורה נבוכים, transkr. More newuchim) – traktat teologiczno-filozoficzny Mojżesza Majmonidesa, jedno z najważniejszych dzieł średniowiecznej filozofii żydowskiej.

Traktat został ukończony ok. 1190 r. i pierwotnie był napisany w języku judeo-arabskim. Oprócz tematyki ściśle religijnej, Przewodnik błądzących podejmuje tematy prawa żydowskiego oraz problematykę etyczną i polityczną.

Bezpośrednio adresowany jest do byłego ucznia Majmonidesa, jego ogólniejszym zaś adresatem są pobożni żydzi, którzy chcą pogodzić prawdy wiary z prawdami filozofii. Przewodnik błądzących nie był więc dziełem przeznaczonym do szerokiego odbioru, jak i też dziełem ściśle filozoficznym. Głównym jego celem jest dobre życie jako żyda.

Traktat był niezwykle wpływowy także poza społecznością żydowską. Wysoko cenił go m.in. Tomasz z Akwinu.

W traktacie łączona jest tradycja judaistyczna z wpływami filozofii muzułmańskiej (szczególnie al-Farabiego i Awicenny) oraz filozofią Arystotelesa. Sformułowane przez Majmonidesa 4 główne typy dowodów na istnienie Boga jest analogiczne do późniejszych 5 dróg dowodzenia istnienia Boga u Tomasza z Akwinu.

"Błądzący" i "wątpiący" to według Majmonidesa żydzi, którzy antropomorfizują Boga. Tymczasem Bóg nie jest podobny do niczego innego. Aby go opisać, Majmonides zestawia przeciwstawne sobie twierdzenia (metoda antynomii) i pokazuje ograniczenia ludzkiego poznania. Ta teologia negatywna pozostaje do dziś najbardziej rozpoznawalną częścią nauk Majmonidesa.

I właśnie w tym miejscu mamy nasze brakujące ogniwo, które spaja filozofię chrześcijańską Tomasza z Akwinu z antyczną filozofią grecką. Nie były to żadne wpływy arabskie, a jeden konkretny człowiek. Mojżesz Majmonides i jego trzy listy do nienazwanego z imienia przyjaciela. Listy, w których opisuje, powołując się na Proroków i Arostytelesa, trzy sprawy: Bezcielesność Boga, Proroctwa dotyczące końca świata (które mają być według niego wyłącznie alegoriami zniszczenia konkretnych ludów), oraz koncepcję pogodzenia Tory i filozofii Arystotelesa.

Jak to opisuje Ciotka Viky (wersja angielska):

Podczas gdy wiele społeczności żydowskich szanowało dzieło Majmonidesa i postrzegało je jako triumf, inne uznały wiele jego idei za herezje . Przewodnik był często zakazany, aw niektórych przypadkach nawet palony.

W szczególności przeciwnicy Miszne Tory Majmonidesa wypowiedzieli wojnę „Przewodnikowi”. Jego poglądy na temat aniołów, proroctw i cudów – a zwłaszcza jego twierdzenie, że nie miałby trudności w pogodzeniu biblijnego opisu stworzenia z doktryną o wieczności wszechświata, gdyby arystotelesowskie dowody na to były rozstrzygające — wywołał oburzenie współwyznawców.

Nie wiemy dziś do kogo adresowane były listy napisane przez Majmonidesa. Być może nigdy nie miały one mieć jednego adresata a tylko zostały w taki sposób zapisane. Listy te były natomiast dość szereko kolportowane nie tylko w świecie arabskim, ale również w innych częściach świata gdzie tylko pojawiała się żydowska diaspora.

 



tagi: islam  średniowiecze  chrześcijaństwo  filozofia  majmonides 

Pioter
8 sierpnia 2023 10:25
8     1231    4 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

betacool @Pioter
8 sierpnia 2023 11:39

Z mniej filozoficznych zajęć, w Kairze został osobistym lekarzem sułtana Saladyna.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @betacool 8 sierpnia 2023 11:39
8 sierpnia 2023 12:17

Raczej Saladyn został osobistym sułtanem Majmonidesa

zaloguj się by móc komentować

betacool @gabriel-maciejewski 8 sierpnia 2023 12:17
8 sierpnia 2023 13:03

W zamian za te drobne niedogodności pięknie go przedstawiaja w produkcjach hollywodzkich?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @betacool 8 sierpnia 2023 13:03
8 sierpnia 2023 13:12

Coś się w końcu chłopu należy.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @betacool 8 sierpnia 2023 13:03
8 sierpnia 2023 13:26

W końcu rządził światem postantycznym, to nie w kij pierdział

zaloguj się by móc komentować

ArGut @gabriel-maciejewski 8 sierpnia 2023 13:26
8 sierpnia 2023 17:46

To Mojżesz Majmonides rządził prawdziwie światem, z tylnego siedzenia ? No i pewnie wyznaczał jeszcze gdzie jest centrum świata a gdzie jego peryferia.

Porównałem wersję angielską i polską wiki i w polskiej ->
"... Majmonides w wyniku prześladowań religijnych opuścił około roku 1150 islamską Hiszpanię, ..." polscy redaktorzy WIKIPEDII chyba mają uprzedzenia.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @ArGut 8 sierpnia 2023 17:46
8 sierpnia 2023 18:58

Oczywiście, że wyznaczał. Centrum świata było w Tyberiadzie nad jeziorem Galilejskim, gdzie to pochowano, wioząc zwłoki, tyli świat, aż z Egiptu. Wcześniej zaś była tam bitwa, która zakończyła de facto życie Królestwa Jerozolimskiego. Takie rzeczy nie dzieją się przypadkiem

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować