-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Filozof i drzewo życia

Po rozwiązaniu ZSRR jedna z dotychczasowych republik postanowiła uhonorować na swoich banknotach islamskiego filozofa Al-FarabiegoPoczątkowo Al-Farabi znalazł się wyłącznie na kazachskim banknocie 1 tenge, ale wkrótce okazało się, że z powodu inflacji trzeba wprowadzić do obiegu banknoty o nominałach przewyższających 100 tenge, więc na każdym wyższym banknocie (od 200 do 10.000 tenge) również postanowiono uhonorować Al-Farabiego, którego zasługą było powiązanie islamu z dziełami Arystotelesa, który to dzięki Al-Farabiemu został uznany za "pierwszego nauczyciela Islamu".

Jak pisze wikipedia Za naczelne zadanie postawił sobie udoskonalenie metody zdobywania wiedzy za pomocą logiki. W Wyliczeniu nauk Al-Farabi przedstawił muzułmańską koncepcję stosunku filozofii i nauki, przejawiającą się w systemie klasyfikacji nauk. Podzielił całość wiedzy na pięć części: naukę o języku, logikę, matematykę (w tym geometrię, optykę, astronomię, geografię, muzykę),  fizykę i metafizykę oraz politykę, prawo i teologię. Jego encyklopedia stanowi więc sumę całej wiedzy dostępnej za czasów Al-Farabiego świata islamskiemu, a właśnie poszukiwanie wiedzy samej dla siebie uznał Al-Farabi za naczelne zadanie filozofii. Al-Farabi uznając, że istnieje tylko jedna prawda i tylko jedna prawdziwa wiedza filozoficzna, twierdził, że prawda ta przenika w jednym stopniu wszystkie dziedziny wiedzy.

W 2006 roku kazachskie władze zrezygnowały jednak z filozofa, a na nowym wzorze banknotówznalazła się atrakcja turystyczna Bäjterek w Astanie. Wieża widokowa i pomnik stojąca od 2002 roku w centrum Astany, projektu Anglika Normana Fostera, która ma symbolizować drzewo życia z kazachskiej legendy o ptaku Samruku

Samruk bowiem złożył złote jajo w koronie topoli podtrzymującej sklepienie niebieskie, a z jaja tego wykluło się słońce.

Od 2011 roku jednak banknoty starego wzoru są powoli wycofywane, a Bäjterek zotał na nich zastąpiony pomnikiem Kazakh Eli, czyli Pomnikiem Niepodległości, powstałym w 2009 roku.



tagi: numizmatyka  kazachstan 

Pioter
20 października 2018 12:23
2     1044    6 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Pioter
20 października 2018 12:40

Stolica Kazachstanu występuję chyba w rodzaju żeńskim - Astana

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter
20 października 2018 13:46

"Wieża widokowa i pomnik stojąca od 2002 roku w centrum Astanu, projektu Anglika Normana Fostera, która ma symbolizować drzewo życia z kazachskiej legendy o ptaku Samruku. "

Może Samruk znowu złoży tam złote jajo? Dlatego należy posługiwać się w tym celu tylko konstrukcjami angielskimi pod takimże nadzorem.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować