-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

eSwatini czyli prawie brytyjska Szwajcaria

19 kwietnia 2018 roku malutkie afrykańskie państwo wprowadziło do obiegu nowe banknoty, na których widnieje nowa nazwa tego państwa eSwatiniBanknoty te miały zastąpić wcześniejsze, wprowadzone do obiegu w lutym tego samego roku, na których widnieje jeszcze dawna nazwa tego państwa Swaziland

Tego samego dnia król Mswati III ogłosił uroczyście zmianę nazwy państwa, którego znaczenie się zupełnie nie zmieniło. eSwatini czy Swaziland oznaczają bowiem dokładnie to samo - kraj ludu Swazi.

Jednak ciekawe są przedostające się do publicznej wiadomości informacje, że zmiana nazwy państwa miała na celu odróżnienie Swazilandu od Szwajcarii (po angielsku Switzerland).

Jednak eSwantini daleko do Szwajcarii. Nie ma tu usług banknowych, jest za to rozwinięty mocno przemysł cukrowy (eksport do UE) oraz tekstylny (eksport do USA). Większość ziemi wykorzystywanej rolniczo należy nie do farmerów, a do państwa (Swazi Nation Land). Około 75% mieszkańców zatrudnionych jest w rolnictwie, ale za 50% PKB kraju odpowiadają usługi rządowe.

Kraj miał jednak szanse stać się czymś na kształ Szwajcarii, bądź przynajmniej na kształt amerykańskiego Las Vegas. W 1964 roku Swaziland został wydzielony z RPA, a korona brytyjska nadała mu własną konstytucję. Korona zadbała również o to, by w Swazilandzie było przestrzegane prawo (do dnia dzisiejszego stanowiska a aparacie sądowym sprawują sędziowie z RPA). Gospodarka Swazilandu (w tym również finansowa) jest ściśle powiązana z gospodarką RPA i przez długie lata kraj ten stanowił furtkę dla południowoafrykańskiego przemysłu bojkotowanego oficjalnie z powodu apartheidu.

Tak w zasadzie wyżej pokazane banknoty są wyłącznie turystyczną ciekawostką. W całym Swazilandzie, jak i Namibii, Lesotho czy Zimbabwe, walutą obowiązującą są południowoafrykańskie randy, a te drukowane w Niemczech od 1995 roku papierki o przymusowym obiegu w eSwantini wymieniają się na nie w stosunku 1:1.



tagi: banknoty  rpa  swaziland 

Pioter
9 marca 2019 20:39
2     1372    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

pink-panther @Pioter
10 marca 2019 15:28

Do dzisiaj nie wiedziałam, że istnieje eSwatini. Swaziland to jeszcze. Dzięki za piękne banknoty do zbioru naszej wiedzy o świecie.

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować