Edukacja ludzi to prawdziwa lokomotywa dziejów

W 1865 roku słowa te stały się motywem przewodnim artykułu Los Gauchos napisanego w La Revista Literaria 13/1865 przez dwudziestolatka - Jose Pedra Varela z Montevideo. W artykule tym Varela przedstawił tezę, że właściwa edukacja jest niezbędna do korzystania z obywatelstwa. ... Rozszerzenie prawa wyborczego na wszystkich obywateli wymaga rozpowszechnionej edukajci dla wszystkich, bo bez niej człowiek nie ma zrozumienia swoich działań... Ta właściwa edukacja powinna być jego zdaniem po pierwsze bezpłatna, po drugie powszechna, a po trzecie - oderwana od Kościoła.

W napisanej rok później w artykule Kościół katolicki i współczesne społeczeństwo  (El Signo z 15.XII.1866) zamieścił takie słowa: ...Współczesnym ideałem jest demokracja. Królestwo Niebieskie bowiem zstąpiło na ziemię. ... Aby zapewnić jednak panowanie demokracji należało zdnaiem Varela oddzielić religię od państwa.

Skąd u 20latka takie poglądy? Dane bibliograficzne Vareli na hiszpańskojęzycznej wikipedii są bardzo skąpe. Wymieniona jest tam jedynie jogo małżonkę Adela Acevedo.

Wiemy natomiast, że Varela korespondował z Wiktorem Hugo, a nawet odwiedził go w 1867 roku w jego domu na wyspie Guernsey. Tak właśnie. Wiktor Hugo, znany francuski autor Nędzników, mieszkał i tworzył w latach 1852 - 1871 na terytorium Wielkiej Brytanii.

Po powrocie do Urugwaju w 1869 Varela zatrudnia się w gazecie La Paz, której wkrótce zostaje redaktorem naczelnym. Zakłada również Towarzystwo Przyjaciół Edukacji Popoluarnej. W 1874 roku wydał książkę Edukacja ludu, a dwa lata później Ustawodastwo szkolne. W obu tych książkach starał się wykazać konieczność przeprowadzenia reformy edukacji, co zostało przychylnie przyjęte przez rząd i w marcu 1876 roku, w wieku 31 lat, obejmuje Dyrekcję Oświecenie Publicznego z zadaniem przeprowadzenia reformy edukacji. 24 sierpnia 1877 roku w Urugwaju zostaje przyjęty dekret o powszechnym prawie do edukacji, zgodnie z którym edukacja ma być świecka, bezpłatna i obowiązkowa. Aby sfinansować te nowe zadania urugwajskiego państwa nałożono na mieszkańców nowy podatek.

Ciekawy również jest program nauczania dzisięcioletnich szkół podstawowych. Obejmował on następujące przedmioty: czytanie, pisanie, arytmetyka, geografia, gramatyka, kompozycja, księgowość, prawa i obowiązki obywatela, filozofia, higiena, fizyka i historia naturalna, gimnastyka i muzyka, religia i moralność, oraz ... obsługa maszyn do szycia i cięcia. Łącznie naukę w 1877 roku rozpoczęło 17 tysięcy uczniów w całym Urugwaju.

24 października 1879 roku Generalny Inspektor Edukacji Podstawowej - Jose Pedro Varela - umiera z powodu infekcji płuc. Reforma edukacji trwa jednak dalej.

25 stycznia 1889 roku w Montevideo powstaje Muzeum Pedagogiczne im Jose Varela, a z okazji 100 lecia urodzin Vareli w 1945 zostaje odsłonięty jego pomnik i wydany okolicznościowy znaczek pocztowyW końcu w 1994 roku Jose Pedro Varelatrafia na urugwajskie banknoty i pozostaje na nich po dzień dzisiejszy.

tagi: edukacja  banknoty  urugwaj

11 września 2019 20:19

krzysztof-laskowski @Pioter
11 września 2019 21:24

Jeśli nie był formalnym członkiem loży, to przynajmniej szerzył idee masońskie.

Matka-Scypiona @Pioter
11 września 2019 21:30

Nauczyć czytania i pisania lud pracujący miast i wsi i już można przystąpić do obróbki

Pioter @krzysztof-laskowski 11 września 2019 21:24
11 września 2019 21:40

Naprawdę niewiele jest danych o nim w wiki - i jest dość dziwne

11 września 2019 21:48

Sporo jak na trzydzieści cztery lata.

P.S.

Valera Varela ;)

krzysztof-laskowski @Pioter 11 września 2019 21:40
11 września 2019 22:09

W 2018 roku Zgromadzenie Narodowe (czytaj: Najwyższy Sowiet) Urugwaju przyjęło ustawę o ustanowieniu Dnia Laickości, który będzie obchodzony 19 marca, w urodziny Vareli, przynajmniej sympatyka masonerii, jeśli nie masona wysokiego szczebla.

gabriel-maciejewski @Pioter
12 września 2019 08:16

Miód na moje serce...obłsuga maszyn do szycia i cięcia....Jacy oni jednak są przewidywalni

Pioter @gabriel-maciejewski 12 września 2019 08:16
12 września 2019 08:19

Nieprawdaż? Ale jeśli wiemy kto i po co swtorzył te państwo, to wszystko jest wyjaśnia się samo.