-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Dzisiejszy obraz Europy w numizmatyce - część I - Austria

Rozmowa z Tomciem B pod moją poprzednią notką zawędrowała w dalekie regiony (w przestrzeni i czasie) od Ukrzyżowania i Zmartwychwstania Pana Naszego. Ale wynikły z niej różne inspiracje.

Prawie każde państwo wydaje monety okolicznościowe (nawet jesli oficjalnie żadnych monet obiegowych już nie może wydawać). Na tych zaś monetach ukazywane są najróżniejsze rzeczy. Nigdy nie są to rzeczy przypadkowe. Nawet pokazanie Myszki Miki na takiej monecie ma swój głęboki sens.

Do tego jest to naprawdę ionformacja tajna, bowiem 90% społeczeństwa może i widzi banknoty czy monety obiegowe, ale monety okolicznościowe są zupełnie poza zainteresowaniem zwykłego człowieka. Czasem trafiają w ręce kolekcjonerów (ci zaś muszą dysponować odpowiednim kapitałem) i do katalogów (czyli w obrocie informacyjnym funkcjonują one wyłącznie jako memy).

To co mnie bezpośrednio zainspirowało do tej notki i zaszokowało zarazem to zeszłoroczny Drakula na irlandzkiej 15 eurówce. Niby postać fikcyjna, ale jeśli to porównać do dziejów tej wyspy, to jednak nieprzypadkowa.

Część monet okolicznościowych jest już dostępna w katalogach internetowych. W końcu już prawie mamy maj. Możemy więc przyjrzeć się współczesnej Europie poprzez numizmatyczne memy niedostępne dla zwykłego zjadacza chleba. Ich interpretacją możemy zająć się w komentarzach.10 euro - Maksymilian I Habsburg

20 euro - 50 lat lądowania na księżycu

25 euro - wynalazczość

5 euro - Wiosna

1,50 euro - książę Leopold V Babenberg20 euro - podbój przestworzy

1,50 euro - 850 lat mennicy w Wiedniu5 euro - Wielkanoc

50 euro - Wiedeńska szkoła psychterapii - Victor Frankl100 euro - Filharmonia wiedeńska (moneta bulionowa)

oraz seria monet 3 eurowych - zwierzęta świata



tagi: austria  europa  numizmatyka 

Pioter
22 kwietnia 2019 11:58
10     1684    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

MarekBielany @Pioter
22 kwietnia 2019 23:33

Ładne blaszki.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
23 kwietnia 2019 08:15

Witam serdecznie. Czy tylko Austria ma takiego hopla na punkcie idiotycznych nominałów i tematów Austrii nie dotyczących (Apollo, żółw itd.)?

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @atelin 23 kwietnia 2019 08:15
23 kwietnia 2019 08:31

"Nigdy nie są to rzeczy przypadkowe. Nawet pokazanie Myszki Miki na takiej monecie ma swój głęboki sens."

"W końcu już prawie mamy maj. Możemy więc przyjrzeć się współczesnej Europie poprzez numizmatyczne memy niedostępne dla zwykłego zjadacza chleba. Ich interpretacją możemy zająć się w komentarzach"

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 23 kwietnia 2019 08:15
23 kwietnia 2019 09:19

Nie. Nie tylko. Ukazanie nominałów akurat jest zgodne z przepisami finansowymi UE, że monety obiegowe i kolekcjonerskie muszą się wyraźnie odróżniać na pierwszy rzut oka.

Co do tematów - no właśnie. Pełen odlot w Kosmos (a raczej poparcie dla narracji amerykańskiej - bo obok w obiegu jest i druga, że nikt nigdy na księżycu nie wylądował, a całość zmontowano w studio w Hollywood). Co do żółwia z Pacyfiku to Austria nigdy tam nie miała kolonii - natomiast tam było wiele kolonii niemieckich, więc może to przekaz Rzeszy za pośrednictwem Austrii.

Najciekasze jest natomiast przesłanie motywu monet bulionowych z Wiener Philharmonikei (zresztą niezmienne od 1991 roku). Aby orkiestra mogła dobrze grać każdy musi wiedzieć gdzie jego miejsce i w którym momencie może się odezwać.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
23 kwietnia 2019 10:07

Witam.

Notka ciekawa jak zawsze ale fascynująca z jednego, przede wszystkim, powodu. Zaplątała się do notki pośród okolicznościowych monet kolekcjonerskich prawdziwa bomba. Bomba ta jest kwintesencją Austrii, Wiednia, monarchii i polityki historycznej oraz państwowotwórczej. Właściwie tej monecie to można poświęcić nie tylko jedną, osobną notkę. Cały jej urok polega na tym, iż niezmienny od chwili jej wprowadzenia, to jest od 10 października 1989 roku wzór, pojawia się również w srebrze i platynie a przez swój charakter moneta nie trafia jedynie do katalogów i pudełek kolekcjonerów ale rozpala również wyobraźnię oraz emocje zwykłych przeciętnych ludzi. Jest to jedna z najlepiej sprzedających się monet na świecie. Moneta, która jest prawnym środkiem płatniczym jedynie w Austrii. Zaprojektował ją ten pan, wieloletni główny grawer Münze Österreich AG:

A oto pierwsza w jego życiu, samodzielnie zaprojektowana moneta (a dokładniej jedynie rewers):

Twórcą awersu

był bowiem Kurt Bodlak

 

A oto opis monety:

Krause: KM# 2955

Kraj: Austria

Nominał: 20 szylingów

Rok: 1982-1993

Temat: 250 rocznica urodzin - Joseph Haydn

Okres: Druga Republika (1946 - 2001)

Rodzaj monety: Moneta okolicznościowa

Stop: Brąz-Aluminium

Rodzaj rantu: Gładki z wklęsłymi kropkami

Kształt: Okrągły

Układ: awers/rewers Nieodwrócony

Waga: (gr) 8

Średnica: (mm) 27,7

Grubość: (mm) 2

Legenda:

Awers: 1982 / 20 SCHILLING / REPUBLIK ÖSTERREICH

Rewers: 1732 / 1982 / JOSEPH HAYDN

Projektanci:

Awers: Kurt Bodlak
Rewers: nasz mistrz od monety z  notki i ze zdjęcia - inicjał -TP

Pozdrawiam

 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter 23 kwietnia 2019 09:19
23 kwietnia 2019 10:15

No właśnie. To jest to. Ale dla małego żarciku i rozluźnienia atmosfery na blogu panie Piotrze rzućmy okiem "of topic" na takie małe, okolicznościowe, białoruskie cacko:

1992-2019, Republika Białorusi

tu akurat z 2011 roku - 20 rubli "Moja miłość" 

Srebro: 0.925, Waga: 28.28g, Średnica: ø 38.61mm

KM# 255

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
23 kwietnia 2019 13:37

A propo's 1,5€ z księciem Leopoldem V i monety z rocznicą założenia mennicy. Tak Mennica Wiedeńska reklamuje swoje produkty (bulionowe, kolekcjonerskie)

 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
24 kwietnia 2019 11:12

Małe uzupełnienie z innej strony,

Austria postanowiła w swojej serii monet przedstawić motywy kwiatowe, zabytki architektury i słynne postacie z historii kraju. Projekty wybrało narodowe jury, na podstawie wyników sondażu opinii publicznej. Autorem projektów jest austriacki artysta Josef Kaiser.

Moneta przedstawia wizerunek pacyfistki Berthy von Suttner, uosabiającej wieloletnie działania Austrii na rzecz pokoju. Brzeg monety 2 euro: napis 2 EURO ***, powtórzony czterokrotnie, skierowany na przemian w stronę awersu i rewersu.

Na monecie przedstawiono Wolfganga Amadeusza Mozarta, najsłynniejszego kompozytora austriackiego, w nawiązaniu do wizerunku Austrii jako kraju muzyki.

Moneta przedstawia wiedeński Pawilon Secesji, który symbolizuje narodziny tego stylu w Austrii. Jest to metafora nowej epoki – w sztuce i w historii pieniądza.

Moneta przedstawia Belweder, jeden z najpiękniejszych barokowych zabytków Austrii. W 1955 roku w pałacu tym podpisano traktat przywracający Austrii suwerenność, przez co jego nazwa stała się dla Austriaków synonimem wolności

Moneta przedstawia katedrę św. Szczepana – perłę wiedeńskiego gotyku i słynną atrakcję turystyczną.

Na monecie przedstawiony jest pierwiosnek alpejski, jeden z serii motywów kwiatowych, które symbolizują powinność wobec środowiska naturalnego i rolę Austrii w kształtowaniu europejskiej polityki ekologicznej.

Na monecie przedstawiono szarotkę, jeden z serii motywów kwiatowych, które symbolizują powinność wobec środowiska naturalnego i rolę Austrii w kształtowaniu europejskiej polityki ekologicznej.

Na monecie przedstawiono goryczkę, jeden z serii motywów kwiatowych, które symbolizują powinność wobec środowiska naturalnego i rolę Austrii w kształtowaniu europejskiej polityki ekologicznej.

Copyright 2019, European Central Bank.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 24 kwietnia 2019 11:12
24 kwietnia 2019 11:30

Nie ma czegoś takiego jak plebiscyt. To tylko zasłona dymna z EBC. ;)

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter 24 kwietnia 2019 11:30
24 kwietnia 2019 13:08

To chyba jasne, ale jak ładnie się prezentuje, nieprawdaż :) Notka mi się spodobała, a Austria w numizmatyce to kopalnia nie do wydobycia. Jeszcze coś sukcesywnie do notki dorzucę bo ciekawych wątków jest multum. Przy czym, brakuje moim zdaniem łatwej w czytaniu, prostej i klarownej literatury o pieniądzu dla tzw. zwykłego człowieka, prostego zjadacza chleba czy zainteresowanego historią gospodarczo-polityczną świata młodego człowieka. Wiedza o numizmatyce, a szerzej o pieniądzu i jego roli w dziejach społeczeństw jest mocno rozproszona, mocno specjalistyczna i naukowa, zazwyczaj. Pokazałem dla przykładu spot reklamowy Mennicy Wiedeńskiej (kiedyś mieliśmy spot banku norweskiego o nowej norweskiej walucie) jak w prosty i przejrzysty sposób (choć zapewne nietani bo profesjonalny), odwołując się do emocji namawia na nową kolecjonerską produkcję mennicy. Jego siła przekazu jest znakomita. Nowoczesność - medium internetowe - youtube, grafika, animacja, prosta historia opowiedziana w profesjonalny reklamowy sposób. To przemawia do widza, a szczególnie do młodych ludzi. I taki moim zdaniem będzie teraz trend w publikacjach komercyjnych. Wiedza uporządkowana, oparta na źródłach, ładnie, prosto i przejrzyście  pokazana i opakowana ale dostępna w internecie. No i oczywiście za drobną opłatą albo w formie abonamentu albo w formie jednorazowej wpłaty za dostęp do treści. To będzie, moim zdaniem, współczesny trend biznesowy, na rynku treści, w tym treści o pieniądzu.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować