-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Dwuwalutowość państw socjalistycznych

W latach 50 XX wieku rządy państw sojcalistycznych zaczęły wypuszczać specjalne banknoty przeznaczone dla turystów oraz dla tzw "eksportu wewnętrznego". Ale każde z tych państw podeszło do tego problemu indywidualnie.

Albania: Buona Leke (dobry lek). Oficjanie po kursie 1:1 do waluty obiegowej w kraju. Pierwsze seria została wydana już w 1950 roku. Odpowiedzialnym za wydanie banknotów uczyniono bank emitujący walutę obiegową.

Bułgaria: talony w lewach. Oficjalnie po kursie 1:1 do waluty obiegowej w kraju. Pieresza seria została wydana w 1966 roku. Odpowiedzialnym za wydanie banknotów była firma Balkan Tourist.

Czechosłowacja: czeki na okaziciela do zakupu towarów eksportowych w koronach. Oficjalny kurs 1:1 do waluty obiegowej. Pierwsza seria została wydana w 1962 roku. Odpowiedzialnym za wydanie banknotów była firma Tuzex

Niemiecka Republika Demokratyczna: czeki na okaziciela w markach. Oficjalny kurs 1:1 do marki NRD, faktyczny 1:1 do marki RFN. Wydano wyłacznie jedną serię w 1979 roku. Odpowiedzialnym za wydanie banknotów była firma Forum.

Polska: bony towarowe w dolarach amerykańskich. Oficjalny kurs 1:1 do dolara USA. Pierwszą serię wydano w 1960 roku. Odpowiedzialnym za wydanie banknotów uczyniono Bank PKO.

ZSRR: certyfikaty i czeki na okaziciela. Oficjalny kurs 1:1 do waluty obiegowej. Przygotowywano się do ich wprowadzenia juz w latach 50, ale ostatecznie wprowadzono je do obiegu w 1961 roku. Odpowiedzialnymi za wydanie były następujące firmy: Wnieszposyltorg; Gosbank (Bank Państwowy); Wniesztorgbank oraz Wnieszekonombank.

Kambodża: bony turystyczne. Oficjalny kurs 1:1 do waluty obiegowej. Wydano jedną serię w latach 60tych. Odpowiedzialnym za wydanie uczyniono Ministerstwo Turystyki.

Chiny: certyfikat wymiany walut. Oficjalny kurs 1:1 do waluty obiegowej. Pierwsza seria pochodzi z 1971 roku. Odpowiedzialnym za wydanie banknotów był bank odpowiedzialny za wydanie banknotów obiegowych.

Korea Północna: osobne wydania dla krajów kapitalistycznych i socjalistycznych. Obie serie wydano w roku 1988. Odpowiedzialnym za wydanie był bank odpowiedzialny za wydanie waluty obiegowej

Wietnam: wydano dwie serie. Jedna w 1987 nominowana w walucie lokalnej, a druga w 1992 w dolarach amerykańskich. Odpowiedzialnym za wydanie był Wietnamski Bank Wymiany Gospodarczej.

Kuba: oddzielne wydania dla turystów z krajów socjalistycznych (A) i kapitalistycznych (B); rezydentów (C) oraz studentów (D).

Co ciekawe na Kubie nadal oficjalnie stosuje się certyfikaty wymiany walutowej. Pierwsze wydanie miało miejsce w 1985 roku. Odpowiedzialnym za wydanie banknotów jest (nadal) Bank Centralny Kuby.



tagi: numizmatyka 

Pioter
6 czerwca 2018 04:36
11     1859    4 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

orjan @Pioter
6 czerwca 2018 07:00

Jeśli chodzi o powagę banknotów kubańskich, to dla zabawy przetłumacz sobie deklarację na normalnym banknocie obiegowym (Garantizado ... itd.):

W 1979 roku był to banknot bardziej gwarantowany, niż dolar!

 

 

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @orjan 6 czerwca 2018 07:00
6 czerwca 2018 07:54

Ciekawy przykład na obietnice złota zawartego w słowach i znakach.

Seria: BX 01;  Numer: 762050;  rok 1979

Czy można prosić o link do tego papieru? Na stronie głównej banku czy z prywatnych zasobów kogoś tam hen daleko?

Seria zaczyna się od litery B tak jak Biblia ...

Numer od trzech liczb 762 tak jak kaliber nagana 7,62 ...

Rok 1979 po redukcjach to 26 ostatecznie to 8 jak Gwiazda Poranna ...

Jakie to bywa jasne w zamglony poranek gdzieś tam daleko na zachodzie w F.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
6 czerwca 2018 08:04

Ciekawe zestawienie bowiem bony brzydkie jak papier obiegowy ale twardsze. Dzięki.

Spora rozpiętość między datami pierwszej emisji w poszczególnych krajach. Znaczy się, gdy zasoby walutowe banku centralnego danego państwa stopniały to sięgano po tego rodzaju fiki-miki? Światy paralelne inaczej? A 'żółte firanki' dla swoich?

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

orjan @saturn-9 6 czerwca 2018 07:54
6 czerwca 2018 10:11

Ale numerologia :) Dobry jesteś.

Ja rano wyguglałem ten banknot i już skasowałem te historię w necie, ale to łatwe samemu.

Jednak gwrantuję prawdziwość takich banknotów jako śodków płatniczych, bo sam się takimi posługiwałem, a raczej próbowałem posługiwać w 1987r. w Hawanie. Miałem tam na lotnisku przerwę w podróży ponad dobę, lecz odmówiono mi wyjścia do Hawany mimo, że jako obywatel PRL wizy wtedy nie potrzebowałem.  Musiałem więc koczować na tym lotnisku im. Jose Marti (imienia tego samego caballero, który zdobi banknot!). Tam zaś okazało się , że banknoty takie się nie wymieniały nie tylko na złoto, ale nawet na żywność w lotniskowym barze! Takich bonów a'la nasze bonyPKO oni chyba wtedy jeszcze nie mieli. W kazdym razie mogłem kupować tylko za dolary przy kursie 1 peso = 1 dolar. Zabawne!

Z nudów wytłumaczyłem w barze, co ten napis oznacza na co barmanki oświadczyły, że one jako revolucionarias cubanas (kubańskie rewolucjonistki) nie przyjmują takich wyjaśnień. W końcu, na 15 minut przed moim odlotem uznały mnie za compañero polaco (towarzysza z Polski :) i pozwoliły kupić za wszystkie te peso napój rozrywkowy Havana Club (7 letni, 5 flaszek).

Okazało się więc, że te kubańskie peso wprawdzie wymienialne nie były, ale okazały sie walutą jak najbardziej płynną.

PS.: One w tym rewolucyjnym zapale chciały pewnie wrobić mnie w przemyt na lotnisku docelowym w Limie, ale młode były i nic (bo skąd) nie wiedziały o wolnym rynku. W Limie u celników jedna flaszka poszła na "regalo", a cztery ze mną na miasto.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @orjan 6 czerwca 2018 10:11
6 czerwca 2018 10:31

Klauzula na tym peso, na dolarze czy nawet na rublu

że jest wymienialny na złoto ma takie znaczenie, że jest to prawda, o ile nikt nie zechce tego sprawdzić. Wymienialność banknotów na złoto zakończyła się na dobre po wybuchu I wojny światowej.

Co ciekawsze w latach 30 XX wieku była wielka afera w Niemczech związana z fałszowaniem zarówno amerykańskich dolarów jak i radzieckich rubli przez gruzińskich emigrantów. I sąd niemiecki wszystkich uniewinnił.

Fałszywe amerykańskie dolary miały daty emisji różne od oficjalnych więc sąd stanął na stanowisku, że nie można podrobić nieistniejących pieniędzy. A przy radzieckich rublach wyszła na jaw sprawa, że są one bez żadnej wartości za granicą w związku z wprowadzonym przez ZSRR zakazem wywozu pieniędzy, a wobec tego nie podlegają ochronie prawnej należnej pieniądzom.

zaloguj się by móc komentować

orjan @Pioter 6 czerwca 2018 10:31
6 czerwca 2018 11:30

Po II wojnie światowej amerykańska waluta była wymienialna na złoto po stałej i gwarantowanej przez rząd USA cenie 35 dolarów za uncję. Wymienialność USD na złoto była jednak zarezerwowana tylko dla banków centralnych. Ale była. Trwało to do 15 sierpnia 1971r.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @orjan 6 czerwca 2018 11:30
6 czerwca 2018 12:42

Nic to zupełnie dla zwykłego człowieka nie znaczyło.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @orjan 6 czerwca 2018 10:11
6 czerwca 2018 16:31

Cztery butelki zakupione a trzy bezpiecznie dotarły. Czyli 25% w ofierze Hermesowi ... 

Fajna anegdota ale linku szkoda, to jakiś chyba 'okultystyczny' namiar był. Takie papiery na pokaz wystawiać?!

Proszę następnym razem nieco odczekać a nuż, widelec dotrzemy do labiryntu, gdzie Minotaury siedzą i skarbów strzegą.

Zanurzam się w topieli sieciowej, w poszukiwaniu nitki złotej do labiryntu znaków.

 

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @saturn-9 6 czerwca 2018 16:31
6 czerwca 2018 23:13

A nuż, widelec ... Kuglarz daje różne namiary ale żaden, z tych które otworzyłem, nie jest tym właściwym. Na stronie 'bis-ans-ende-der-welt'  to rok 1985; seria AD 11; numer papieru 125 345.

Nie ma tego przebicia co ten papier namaszczony z 1979 roku. [papiery z serii obiegowej lat 1961-1989].

Papier uno peso z serii 1990-1995 skromny ale, dla 'fiksantów', też wymowny. Rok 1995; seria AB 02; numer 078100.

Nurkując w odmętach sieci, za tym z roku 1979, wyłowiłem inną perłę w koronie ;)

Na Kubie mają wyczucie tej właściwej znaczy się szczęśliwej konstelacji. Miał miejsce atak na koszary armii w Santiago de Cuba dnia 26 lipca [niedziela] 1953 roku. W nawiązaniu doń zakładają młodzi i starzy compañeros  Ruch 26 lipca (1955). Dla 'fiksantów' 26-7 to lekko strawna zupa dietetyczna, taki tam sobie stały element gry na medialnej scenie obrotowej. Krótko mówiąc: to znana proteza 87. Z tejże protezy wynika proteza 15 (10+5=Gott). Wszędobylska liczba szejść wieńczy ten korowód redukcji...

'Fiksanci' przemieszczają się w dziejach po trajektornii oznakowanej potencjałam niebiańskimi?

Żeby zamieszanie było większe to 'fiksanci' w USA embargo na zrewoltowaną Kubę nakładają od dnia 8 lipca (1963 roku).

Wypadam i wracam do 'Old Europe and New Europe' ...

[... resulted in more embargo legislation against Cuba being passed and becoming effective on July 8, 1963.]

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @orjan 6 czerwca 2018 07:00
7 czerwca 2018 03:24

Dolar juz niczego wlasciwie nie gwarantowal odkad 15 sierpnia prezydent Nixon jednostronnie zlikwidowal wymienialnosc dolara na zloto w wymiarze miedzynarodowym. I dolar stal sie tzw. "fiat money" czyli pieniadzem fiducjarnym.

Warto przytoczyc informacje ktorej sie za glosno w dzisiejszym  zidiocialym swiecie mediow i polityki nie mowi glosno:

[w oryginale]:

"Fiat money is regulated by the government through the Federal ReserveFiat money has nothing to back it but debt."

Czyli: "pieniadz fiducjarny jest regulowany przez rzad za posrednictwem Rezerwy Federalnej. Pieniadz fiducjarny nie jest oparty na niczym z wyjatkiem dlugu."

Mysle ze bankierzy z wynajetymi przez nich pacholkami zwanymi potocznie politykami szykuja nam ( bo nie chodzi tylko o amerykanska Rezerwe Federalna, banki centralne to globalna organizacja obejmujaca caly swiat), taka Apokalipse przez bardzo duze "A".

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Pioter 6 czerwca 2018 12:42
7 czerwca 2018 03:50

Dla zwyklego czlowieka wlasciwie nie. Ale dla panstwa to bylo jeszcze duzo bo stawialo (ta namiastka parytetu zlota) jeszcze jakas tame chciwosci bankierow. Gdy te ostatnie wiezy w 1971 roku zostaly zerwane, to stworzylo to dla nich sytuacje ktora okreslil kiedys Stanislaw Michalkiewicz jako "hulaj dusza piekla nie ma". Dlug (nie tylko w USA) ale na calym swiecie jaki stworzyly banki centralne, emitujace papierowy pieniadz o nic nie oparty, osiagnal rozmiary niesamowite. Zadluzeni sa wszyscy: prywatne osoby, banki, korporacje, rzady, organizacje, firmy.

Oni to jeszcze klajstruja jak moga przy pomocy roznych sztuk, rolowanie dlugu, wciskanie obligacji rzadowych, ale wczesniej czy pozniej dojdzie do tapniecia. I to takiego zdrowego.

 

Zwyklego zas czlowieka zalatwil wczesniej bo w 1933 roku Roosevelt kiedy dekretem zabronil obywatelom posiadania zlota. Wszyscy mieli zwrocic (pod kara wiezienia) posiadane zlote monety czy sztabki zlota. Ludzie mieli placone $20.67 za uncje. W maju 1933 roku. A dzisiaj,  w czerwcu 2018 uncja zlota kosztuje $1320. Widac chyba wyraznie jaka droge przebyl dolar. Jego sila nabywcza (rzecz niezwykle wazna dla zwyklego czlowieka, panie Piotrze) spadla na leb na szyje.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować