-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

... dla nas i dusz sprawiedliwych .....

Pod koniec stycznia Bank Rosji poinformował, że w pierwszym kwartale obecnego roku do obiegu trafią nowe banknoty sturublowe. Informacje prasowe zobrazowane były powyższą ilustracją, ale to tylko pewne wyobrażenie, obecne w sieci od czasu początków dyskusji o modernizacji banknotów rublowych. Mniej więcej od tego czasu: http://pioter.szkolanawigatorow.pl/polityka-i-pornografia

Nowe banknoty jednak do obiegu nie weszły. Być może znalazło się tam coś, co w obecnej sytuacji na ukraińskim frocie, już w żaden sposób nie nadaje się propagandy. Ale prawdopodobnie jest bardziej przyziemny powód. Zwykły papier kserograficzny obecnie w Moskowii kosztuje około 1500 rubli za ryzę (przed inwazją kosztował około 200 rubli). Do tego dochhodzi inflacja na poziomie 17,5% (oficjalnie). Więc chyba zabrakło surowców do planowanej operacji wymiany banknotów.

Ale za to jeden z moskiewskich satelitów - Naddniestrze - wypuściło na początku roku monetę okolicznościową:

Jak piszą w jego biogramie na moskiewskiej wiki kapitan Michał Pawłocki ur w Tyraspolu od 1940 służył w Armii Czerwonej. 23 września 1943 podczas przekraczania Dniepru pod Komarinem jako pierwszy zdobył przyczułek i samodzielnie utrzymał go przez dwa dni, pomimo ran odpierając kontrataki niemieckie i zabijając 50 nazistów. Przynajmniej tak jest w uzasadnieniu dekretu Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z dnia 16 października 1943 przyznającego Pawłockiemu tytuł Bohatera Związku Radzieckiego.

Dalsze swoje losy Pawłocki związał z Kijowem. Po zakończeniu wojny służył w tamtejszym MSW i doczekał się stopnia podpułkownika. W 1999 roku, w wieku 77 lat, odszedł na wieczną służbę.

Chyba Moskwicianie z Naddniestrza tego do końca nie przemyśleli. Owszem - bohater urodzony w Tyraspolu, ale całe swoje dorosłe życie spędził na Ukrainie. Nawet najwyższe radzieckie odznaczenie wojskowe otrzymał za gromienie nazistów na Ukrainie.

Ale być może wpływ na to miała wydawana od 1996 roku seria monet bulionowych Ukrainy...



tagi: ukraina  rosja  monety  banknoty  naddniestrze 

Pioter
20 kwietnia 2022 17:31
3     1104    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

MarekBielany @Pioter
20 kwietnia 2022 19:15

 

i tak światło historii puka od wschodu.

 

zaloguj się by móc komentować

K-Bedryczko @Pioter
20 kwietnia 2022 20:54

srutni przynał pułkowi oprawców z Buczy tytuła gwardyjski. Oni łżą nawet gdy śpią.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
20 kwietnia 2022 22:04

Rzygać się chce. Plus. 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować