Dla każdego coś miłego

Austria w okresie międzywojennym miotała się od religijności do rewolucji. Widać to bardzo wyraźnie w serii banknotów wydanych w latach 1927-1930, które miały przedstawiać poszczególne landy Austrii. Przyjrzyjmy się im:Dla Stryrii wybrano banknot 5 szylingowy z wyraźnym motywem masońskim - w dłoni studenta medycyny Hansa von Brücke widać cyrkiel (Kogo przedstawia banknot udało się zresztą dowiedzieć dopiero w 2009 roku)Dla Dolnej Austrii wybrano motywy odwołujące się do przedwojennej secesji, a Merkury i Żniwiarka wyglądają jakby wogóle I wojna się nie wydarzyłaBanknot przygotowany dla Górnej Austrii odwoływał się do etosu pracy na roli oraz ukazywał jak wielki dobrobyt można dzięki pracy osiągnąć Aby ukazać piękno Wiednia wybrano jeden z najsłynniejszych kościołów Europy - kościól pw św Karola Boromeusza ufundowany przez cesarza Karola VI po epidemii dżumyJednak zdaniem projektantów tej serii banknotów Wiedeń nie powinien się kojarzyć wyłacznie z religią. Kolejny banknot serii poświęcono więc nauceKolejny banknot serii przedstawiał Salzburg, a jako jego symbol wybrano Atenę, której pomnik stoi przed austriackim parlamentem.

Zabrakło w serii miejsca dla Burgenlandu, Karyntii, Tyrolu i Voralsbergu. Dlatego w 1933 roku wprowadzono do obiegu nowe wzory niektórych banknotówNa nowej 10 zamieszczono widok góry Großglocker na pograniczu Karyntii i Tyrolua piękną barokową katedrę wiedeńską zdobiącą 50 zastąpiono małym kościółkiem w Maria Wörth w Karyntii. Być może chciano dać w ten sposób do zrozumienia, że zarówno sztuka secesyjna jak i barokowa (a przy okazji i sam Kościół) nie są już Niemcom mieszkającym w Austrii potrzebne, ale jako element krajobrazu mogą jeszcze pozostać.

Austriackie pieniądze zostały wymienione na marki z chwilą nadejścia Anschlußu, a sztuka i Kościół rzeczywiście w życiu Niemców zeszły na dalszy plan. Ale to nie koniec jeszcze historii tych banknotów.

Gdy mocarstwa w 1945 roku zdecydowały o odtworzeniu Austrii w granicach sprzed Anschlußu przywrócono dawne austriackie pieniądze spowrotem do obiegu. Pieniądze, których już nikt z mieszkanców przedwojennej Austrii nie posiadał, więc korzystając z dawnych klisz rozpoczęto ich druk na nowo. Dopiero rok później wprowadzono już nowy wzór banknotów.

tagi: austria  banknoty

2 marca 2019 17:35

Pioter @przemsa 2 marca 2019 19:07
2 marca 2019 19:22

Nie wiadomo. Prawdopodobnie był jakimś znajomym projektanta i pasował ogólnie do całości kompozycji.

Na 50 szylingów z 1933 jest Hubert Stetter - sam projektant banknotów austriackich. Takie rozwikłanie zagadek kto znajduje się na danym banknocie (w przypadku braku podpisów) to w większości łut szczęścia. Mi w zeszłym roku udało się jeden przypadek taki rozszyfrować zupełnie nieoczekiwanie dla wszystkich. Ale o tym w jednym z kolejnych wpisów będzie

Pioter @przemsa 2 marca 2019 19:31
2 marca 2019 20:12

Tak jest w większości przypadków, ale czasem jest zlecenie na studenta, robotnika, alegorię a ktoś musi dać do tego twarz.Np. Alegorią Holandii była swego czasu Grietje Seel, która dorabiała sobie jako modelka na Akademii Sztuk Pięknych w Amsterdamie. Nie wszystkie tego typu anonimowe postacie z banknotów udaje się rozszyfrować. A w zasadzie dla wyrazistości przekazu zupełnie nie jest to istotne kim ta postać jest, a jedynie co reprezentuje

S80 @Pioter 2 marca 2019 20:12
3 marca 2019 02:44

W przypadku banknotu z Bruecke (jeśli to faktyczni on), chyba jednak nie chodziło o to, że był studentem medycyny. To nie jest przypadkowa postać...

A to rodzina ze strony babki:

Pioter @S80 3 marca 2019 02:44
3 marca 2019 06:55

Jeśli już to to Hans jest tu: http://www.gsund.net/cms/beitrag/10261451/7314581/?qu=

Być może nawet nie z tej rodziny, bowiem w czasie wojny był ordynatorem chirurgii szpitala Luftwaffe, a nawet wsławił się przeprowadzaniem w szpitalu wojskowym w Brukseli badaniań nad wrodzonymi wadami serca. W czasie gdy powstawał banknot Hans miał 22 lata i studiował medycynę w Insbrucku.

Ponieważ jednak Uniwersystet w Graz nie podaje danych rodzinnych swoich pracowników (a w wiki nic na temat Hansa nie ma) może mówimy o tej samej rodzinie

S80 @Pioter 3 marca 2019 06:55
3 marca 2019 11:48

ur. Lipsk (Niemcy), szkoła Salem (Niemcy), pobyt w USA, służba w czasie wojny, medycy... Rodzina, rodzina.

atelin @Pioter
5 marca 2019 09:09

Lekarz z cyrklem na banknocie - dobre.