-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Deutsch-Amerikanische Bankgesellschaft

Po wojnie secesyjnej w USA rozpoczęto porządkowanie amerykańskiego systemu bankowego. Do roku 1863 każdy bank na terenie USA miał prawo do emisji własnych pieniędzy, a to czy miały one pokrycie w pieniądzu federalnym czy złocie nikogo z władz nie interesowało. Co najwyżej bank upadał i posiadacze wydrukowanych przez niego banknotów pozostawali z niczym.

W 1863 roku zmieniono przepisy w ten sposób, że aby uzyskać przywilej emisji pieniądza należało mieć zabezpieczenie tej emisji w 90% w obligacjach federalnych. Ujednolicono również szatę graficzną banknotów. Teraz posiadacz tych banknotów był pewny, że dany banknot wszędzie jest tyle samo warty i zostanie bez problemu przyjęty w rozliczeniu. Te przepisy obowiązywały do 1935 roku, kiedy to jedynym bankiem upowaznionym do emisji pieniądza na terenie USA został Bank Rezerw Federalnych.

I byłaby to tylko taka sobie ciekawostka, nic nie wnosząca z europejskiego punktu widzenia, gdyby nie fakt, że koncesję na emisję pieniądza na terenie USA otrzymały banki niemieckie i jeden włoski - choć w tym przypadku nie jestem tego pewny.

Wprawdzie spotyka się równeż banknoty z napisem "Norway" czy "Peru", ale w tym przypadku chodzi o nazwę miejscowości.

Włoski bank emisyjny miał swoją siedzibe w San Francisko, a niemiecki .... w prawie każdym stanie USA.

Były to odpowiednio miasta Millwaukee, Little Rock, San Francisko, Denver, Chicago, Peoria, Lincoln, Pekin, Aurora, Arlington, Newton, Beoit, Covington, Newport, Nowy Orlean, Saint Paul, Saint Cloud, Little Falls, Kansas City, Hastings, Beatrice, Columbus, Johnston, Newark, Wahpeton, Cincinati, Marietta, Ponca City, Pittsburgh, Millerstown, Allegheny, Charlestown, Redfield, Memphis, Mason, Oshkosh, Ripon, Beaver Dam, Shawano, Wooster, Sheboygan oraz Waszyngton.

Wszystkie te banki po roku 1920 zostały znacjonalizowane i zmieniły nazwę na niekojarzącą się z Niemcami. Dziś na stronach tych banków znajdziemy informację, że pierwotna nazwa "German National Bank of ..." została wybrana z przyczyn komercyjnych i propagadowych, bowiem ludność niemiecka była uważana za oszczędną i pracowitą i depozyty złożone w takich bankach dawały większą szansę na zysk.

Wprawdzie te niewiele ponad 30 oddziałów niemieckiego banku z prawem do emisji amerykańskiego pieniądza papierowego to kropla w morzu, w porównaniu do ponad 5000 wszystkich banków amerykańskich z takimi przywilejami, ale Niemcy jako jedyni (jeśli nie liczyć jednego banku włoskiego w San Francisko) zostali dopuszczeni do amerykańskiego systemu bankowego.

Niemiecka kolonizacja amerykańskiego systemu bankowego rozpoczęła się już w 1815 roku w miasteczku Wooster. Możliwe nawet, że w tym wypadku chodziło rzeczywiście o bank dla ludności niemieckiej, a nie o bank z niemieckim kapitałem, ale .... bank dla niemieckiej ludności miałby teksty w języku niemieckim jak na poniższym banknocie z miasteczka Canton

 



tagi: numizmatyka 

Pioter
20 maja 2018 05:57
9     2606    6 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Szczodrocha33 @Pioter
20 maja 2018 06:59

Warto przypomniec sylwetke i dzialalnosc niejakiego Paula Warburga, niemieckiego bankiera pochodzenia zydowskiego, ktory byl zawzietym adwokatem i zwolennikiem tzw. bankowosci centralnej w Ameryce.

Urodzony w Hamburgu w 1868 roku w rodzie Warburgow, zydowskiej dynastii bankierskiej, oslubil w 1985 roku w Nowym Jorku Nine J. Loeb - corke solomona Loeb - zalozyciela nowojorskiej firmy inwestycyjnej Kuhn, Loeb & Co.

Uzyskal obywatelstwo amerykanskie droda naturalizacji w 1911 roku.

Zostal wybrany dyrektorem banku Wells Fargo w 1910 roku. Kilka lat pozniej zostal mianowany czlonkiem Rady Gubernatorow Systemu Rezerw Federalnych (stworzonej w 1913 roku).

Tutaj zamieszczam fragment strony redakcyjnej, zamieszczony 18 stycznia 1920 roku w gazecie New York Times na temat charakteru i celu dzialalnosci Systemu Rezerw Federalnych:

"

US Federal Reserve Board, President of the Federal Advisory Council, Chairman of the American Acceptance Council. From its organization in 1920 until his death in 1932, Chairman of the Board of the International Acceptance Bank of New York, the largest acceptance bank in the world. His brother, Felix M. Warburg, also a partner in Kuhn, Loeb Co., was director of the International Acceptance Bank and Paul's son, James Paul Warburg, was its Vice-President. In other words: The US Federal Reserve System will never add anything to the capital structure, or to the formation of capital, because it is organized to produce credit, to create money for credit money and speculations, instead of providing capital funds for the improvement of commerce and industry. Again, simply stated: Capitalization would mean provisioning of notes backed by a precious metal or other commodity. Reserve notes are un-backed paper loaned at interest. Most comment that they cannot understand how the US Federal Reserve System operates. It remains beyond understanding, not because it is complex, but because it is simple: If a confidence man comes up and offers to demonstrate his marvelous money machine, one may watch while he puts in a blank piece of paper, and cranks out a $100 bill. That is the Federal Reserve System. One then would be offered to buy this marvelous money machine, but one cannot. It is owned by the private stockholders of the 12 Federal Reserve Banks, whose identities can be traced partially, but not completely... "The trick in the US Federal Reserve notes is that the Federal reserve banks lose no cash when they pay out this currency to the member banks. Federal Reserve notes are not redeemable in anything except what the Government calls 'legal tender'--that is, money that a creditor must be willing to accept from a debtor in payment of sums owed him. But since all US Federal Reserve notes are themselves declared by law to be legal money, they are really redeemable only in themselves . . . they are an irredeemable obligation issued by the US Federal Reserve Banks." As Congressman Patman puts it, "The dollar represents a one dollar debt to the US Federal Reserve System. The Federal Reserve Banks create money out of thin air to buy Government bonds from the United States Treasury, lending money into circulation at interest, by bookkeeping entries of checkbook credit to the United States Treasury. The Treasury writes up an interest bearing bond for one billion dollars. The US Federal Reserve gives the Treasury a one billion dollar credit for the bond, and has created out of nothing a one billion dollar debt which the American people are obligated to pay with interest." (Money Facts, House Banking and Currency Committee, 1964, p. 9)

i polskie tlumaczenie:

"

Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, przewodniczący Federalnego Komitetu Doradczego, przewodniczący Amerykańskiej Rady ds. Od jego organizacji w 1920 r. do śmierci w 1932 r., prezes zarządu Międzynarodowego Banku Akceptantów w Nowym Jorku, największego banku akceptującego na świecie. Jego brat, Felix M. Warburg, również wspólnik w Kuhn, Loeb Co., był dyrektorem Międzynarodowego Banku Odbiorów, a jego syn, James Paul Warburg, był jego wiceprezesem.

Innymi słowy:
Amerykański System Rezerw Federalnych nigdy nie wniesie nic do struktury kapitałowej ani do tworzenia kapitału, ponieważ jest on zorganizowany w celu udzielania kredytów, tworzenia pieniędzy na kredyty i spekulacje, zamiast dostarczać funduszy kapitałowych na poprawę handlu i przemysłu.

Ponownie, po prostu stwierdzono:
Kapitalizacja oznaczałaby zaopatrzenie w banknoty zabezpieczone metalem szlachetnym lub innym towarem. Obligacje rezerwowe to niezabezpieczone papiery dłużne oprocentowane.

Większość z nich twierdzi, że nie rozumie, w jaki sposób działa amerykański system rezerw federalnych. Pozostaje to niepojete, nie dlatego, że jest skomplikowany, ale dlatego, że jest prosty:

Jeśli pewny siebie czlowiek objawia się i oferuje, aby zademonstrować jego cudowny bankomat, można oglądać, gdy włoży pustą kartkę papieru, i dostaje z korbą 100 dolarów rachunku. To jest system rezerwy federalnej. Wtedy jeden z nich mógłby kupić ten cudowny bankomat, ale nie może. Jest własnością prywatnych udziałowców 12 Banków Rezerw Federalnych, których tożsamość można ustalić częściowo, ale nie do końca...

"Sztuczka w banknotach Rezerwy Federalnej USA polega na tym, że banki rezerw federalnych nie tracą gotówki, gdy wypłacają tę walutę bankom członkowskim. Weksle rezerwy federalnej nie podlegają wykupowi w żadnym innym przypadku poza tym, co rząd nazywa "prawnym środkiem płatniczym" - tj. środkami, które wierzyciel musi być skłonny przyjąć od dłużnika w zamian za zapłatę należnych mu kwot. Ale ponieważ wszystkie noty Rezerwy Federalnej USA są uznane przez prawo za legalny pieniądz, są one naprawdę możliwe do wykupu tylko w sobie ... są one nieodwracalne.
obowiązek wydany przez amerykańskie banki Rezerw Federalnych".

Jak mówi kongresman Patman: "Dolar to jednodolarowy dług wobec Systemu Rezerw Federalnych Stanów Zjednoczonych. Banki Rezerwy Federalnej tworzą z powietrza pieniądze, aby kupić obligacje rządowe od Skarbu Państwa, pożyczając pieniądze do obiegu po odsetkach, poprzez księgowanie zapisów kredytów czekowych w Departamencie Skarbu Stanów Zjednoczonych. Skarb Państwa odpisuje obligacje oprocentowane na kwotę miliarda dolarów. Rezerwa Federalna USA daje Skarbowi Państwa miliard dolarów kredytu na obligację, a z niczego nie stworzyła miliarda dolarów długu, który Amerykanie są zobowiązani spłacić wraz z odsetkami". 

Prosze nie dziwic sie ze dolar zamienia sie w szybkim tempie w papier toaletowy. I nie wiadomo jak to sie skonczy.

Ten system tworzenia potwornego dlugu za ktory musi placic spoleczenstwo w koncu  sie rozpadnie. Nie wiadomo tylko czy nastapi to droga "pokojowa" czy tez na drodze wojny (w tym swiatowej).

Bo i to mozliwe gdy takimi opreacjami zawiaduja organizacje globalne.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Stalagmit 20 maja 2018 08:13
20 maja 2018 08:23

Oficjalnie te banknoty są nadal akceptowane w obiegu na terenie USA, ale.... jak to zostało napisane na stronie Banku Kanady w odpowiedzi na pytanie czy (akurat w tym wypadku pierwsze banknoty Banku Kanady z 1932) banknotami takimi można zapłacić za zakupy w sklepie (czyli czy nadal mają status oficjalnego środka płatniczego)... owszem można zapłacić, ale tylko człowiek niespełna rozumu by to uczynił, bowiem na rynku kolekcjonerskim ich wartość jest kilka tysięcy razy większa niż wartość nominalna.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
20 maja 2018 11:29

Witam.

Daję jednego wielkiego plusa. To są tematy, które będą mnie interesowały zawsze. Jak kiedyś jeszcze się dowiem jaka jest aktualna struktura właścicielska NBP będę szczęśliwy. A na razie tylko pozdrawiam i zaliczam Pana do obowiązkowycj blogerów w SN.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 20 maja 2018 11:29
20 maja 2018 11:42

Dzięki za uznanie, ale o NBP nie jestem w stanie napisać nic więcej niż o samych początkach tego banku i przekrętach z tym związnych.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Szczodrocha33 20 maja 2018 06:59
20 maja 2018 12:01

Ten dolar zamienia się w papier toaletowy już przez dziesiątki lat i nikt nie wie ile jeszcze ten "szybki upadek" zajmie mu czasu. Tak więc komentarz ciekawy ale wnioski trochę zbyt prędkie.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter 20 maja 2018 11:42
20 maja 2018 14:01

Myślę, że wystarczy to co Pan prezentuje o pieniądzach teraz. Myślę, też że jest Pan numizmatykiem albo posiada więdzę numizmatyczną i to jest wielka wartość publicystyczna zważywszy na tajemnicę jaka w numizmatyce obowiązuje. Pod ostatnią notką Stalagmita poruszył Pan dwa frapujące tematy. Tematy o których w internecie malutko. Pierwszy to wizerunki na pieniądzach jako prowadzenie polityki historycznej/propagandowej emitenta, a drugi to fałszowanie pieniędzy, systemowe czyli państwowe. Przejrzałem polski internet pod oboma kontami i... susza, pustynia. Liczę więc, iż Pańska obecność w Szkole Nawigatorów (wydanie internetowe;) znacznie wzbogaci moją wiedzę w temacie pieniędzy.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 20 maja 2018 14:01
20 maja 2018 14:27

Dziękuję za słowa uznania.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter 20 maja 2018 11:42
20 maja 2018 15:20

Czekam z niecierpliwością! 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter
29 maja 2018 13:57

Muszę uzupelnić wpis, bo wychodzi na to, że San Francisko pełniło w USA rolę specjalnej strefy ekonomicznej. Dziś znalazłem banknot banku Anglo& London Paris.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować