-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Człowiek u tronu szatana

Na początek rozważań weźmy jeden z listów zawartych w Apokalipsie: (Ap 2,12-17)

Aniołowi Kościoła w Pergamonie napisz: To mówi ten, który ma miecz obosieczny, ostry. Wiem gdzie mieszkasz: tam, gdzie jest tron szatana, a trzymasz się mego imienia i wiary mojej się nie zaparłeś, nawet we dni Antypasa, wiernego świadka mojego, który został zabity u was, tam gdzie mieszka szatan. Ale mam nieco przeciw tobie, bo masz tam takich, co trzymają się nauki Balaama, który pouczył Balaka, jak podsunąćsynom Izraela sposobność dso grzechu. Tak i ty tajkże masz takich, co się trzymają podobnie nauki nikolaitów. Nawróć się zatem! Jeśli zaśnie - przyjdę do ciebie niebawem i będę walczył mieczem moich ust. Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów. Zwycięzcy dam many ukrytej i dam mu biały kamyk, a na kamyku wypisane imię nowe, którego nikt nie zna oprócz tego, kto je otrzymuje.

Prorctwo św Jana w tym akurat przypadku jest ostrzeżeniem dla miasta Pergamon. W 262 roku, a więc w jakieś 200 lat po spisaniu Apokalipsy, Pergamon nawiedziło trzęsienie ziemi, a wkrótce potem splądrowali je Goci. Na krótki okres nawet odzyskało swą dawną świetność, ale najpierw padło pastwą Arabów, później zaś Seldżuków i Osmanów. I na długi czas zapomiano o tym miejscu.

Jednak coś nie dawało spokoju i kolejni łowcy skarbów udawali się w te miejsce. Jednym z pierwszych opisanych w źródłach poszukiwaczy starożytności był Ciriaco di Pizzicolli (1391-1455), antykwariusz z Ankony, nazywany również ojcem archeologii. Kolejnymi byli Thomas Smith (1668), Jacob Spon oraz George Wheler. Ci jednak niczego ciekawego w Pergamonie nie odnaleźli. W XVIII wieku tereny Pergamonu przyciągnęły francuskiego poszukiwacza przygód, którym był Marie Gabriel Florent Auguste de Choiseul-Gouffler, ambasador Francji w Stambule w latach 1784-1791. Kolejnymi odkrywcami Pergamonu byli kolejno Charles Robert Cockerell, Otto Magnus von Steckelberg oraz Charles de Texiera. Jednak wielkich odkryć w Pergamonie dokonał dopiero niemiecki inżynier budowy dróg Carl Humann. Jego badania Pergamonu trwały od 1864 do 1886. W ich trakcie udało mu się odkryć Ołtarz Zeusa oraz wystarać się o zgodę na jego przewiezienie do Berlina.

Berlińskie Muzeum Starożytności początkowo nie miało nawet gdzie wystawić przywiezionego z Pergamonu Ołtarza. W 1897-1899 roku wybudowano więc specjalnie dla niego tymczasowy budynek, który uroczyście odłosnięto w 1901 roku

Budynek ten nazwano Muzeum Pergamońskim, a znalazły się w nim nie tylko sam Ołtarz Zeusa, ale również wiele płaskorzeźb przedstawiających sceny z Gigantomachii, czyli z jednej z wojen o Olimp. Był tylko jeden mały problem. Fundacja będąca właścicielem terenu cofnęłą swoją zgodę na użytkowanie Muzeum wyłącznie dla Ołtarza Pergamońskiego i budynek został rozebrany w 1908 roku.

Budowa nowego muzeum trwała do 1930 roku. Nowe Muzeum Pergamońskie zamknięto w 1939 roku. Ołtarz rozebrano w 1942 roku w celu ochrony przed nalotami i ukryto. W 1945 roku ołtarz jako trofeum wojenne został wywieziony przez Armię Czerwoną i wystaione w Ermitażu. Jednak w 1959 roku władze ZSRR zdecydowały się na przekazanie tego artefaktu w darze władzom NRD. Od tego czasu eksponowany był w stale we wchodnim Berlinie. W 1990 roku ołtarz uzupełniono o przechowywane w Belinie Zachodnim fragmenty płaskorzeźb. Od 10 czerwca 2004 roku można go już podziwiać w pełnej okazałości, a jego renowacja kosztowała 3 mln euro.

Na dawnym miejscu w Pergamonie pozostały wyłącznie fundamenty Ołtarza Szatana. I pomimo tego, że władze Turcji dwukrotnie występowały o zwrot zabytku (w 1998 oraz w 2001) Niemcy udają, że nic takiego nie miało miejsca. Oficjalnie bowiem żądanie te nie dotarło drogą dyplomatyczną, a wypowiedzi Istemihana Talaya (tureckiego ministra kultury) są tylko takim sobie bezwartościowym bełkotem.

 



tagi: niemcy  archeologia  berlin  apokalipsa  zeus  pergamon 

Pioter
19 listopada 2023 07:22
9     1340    9 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Magazynier @Pioter
19 listopada 2023 11:17

No bo jak to tak? Minister kraju gdzie większość czci proroka Mahometa na pół z narodowcem Ataturkiem  miała by zabiegać o tron Zeusa-szatana? Nie uchodzi  nie uchodzi. Tymczasem zatem mimo ambicji mierzących wysoko nie ma jeszcze sstanu do organizacji merkantylnych proberlinskich.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
19 listopada 2023 11:25

Czyli co? Tron szatana przynosi pecha i jak jievtrzęsienie ziemi, to splądrowanie. "Goci" już byli w 1945. Na co teraz czekamy? Na Turków?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 19 listopada 2023 11:25
19 listopada 2023 11:38

To też. Ale bardziej ciekawe jest to, że jakieś (nienazwane) siły od czasów reformacji stale go szukały. Pewnie tylko przez znaczenie nadane mu w Apokalipsie. Bo sam w sobie Ołtarz Pergamoński raczej niczym specjalnym nie był.

Ważniejsza tam była biblioteka, która liczyła niewiele mniej ksiąg niż ta w Aleksandrii (ok 200 tys zwojów). Biblioteką podobno zaopiekowali się Rzymianie po podboju miasta w I w ne, albo Goci w III e ne. Carl Human do niej dotarł i tylko udało mu się określić jej wielkość.

O ile oczywiście Włosi, Francuzi i Anglicy reszty nie wywieźli dla siebie. W każdym razie Niemcy otrzymali na otarcie łez Ołtarz Pergamoński wraz z ciążącym na nim przekleństwem.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter
19 listopada 2023 11:46

>Wiem gdzie mieszkasz: tam, gdzie jest tron szatana, a trzymasz się mego imienia i wiary mojej się nie zaparłeś,
>nawet we dni Antypasa, ...

Może dziś chodzi o Berliner DOM ...

Berliner DOM - tron szatana

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ArGut 19 listopada 2023 11:46
19 listopada 2023 11:49

Apokalipsę napisano około 2000 lat temu. To raczej budowniczowie Pergamonmuseum celowo wybrali taką lokalizację poprzez odwołanie się do Apokalipsy.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 19 listopada 2023 11:49
19 listopada 2023 20:45

No tak. 200 tyś zwojów i nic tam ciekawego nie było, żeby to opracować i opublikować. Wiadomo - państwo Pergamonu było tak "dzikie" jak państwo Wandalów, że nic z tego nie ma...wyparowało.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
19 listopada 2023 20:51

Do ostatniej fotografii.

Klasyczne jak Pałac czyli dworiec, o który dopytywali kupcy ze wschodu na początku lat dziewięćdziesiątych. Nie popełniając większego błędu kierowano na Śródmieście i Centralny.

:)

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

kskiba19 @Pioter 19 listopada 2023 11:38
20 listopada 2023 23:13

E tam. Niemcy jak coś to chyba sobie zapracowali na jakąś klątwę u zarania swoich dziejów. Co im taki Ołtarz Pergamoński. I tak maja przerąbane :)

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @kskiba19 20 listopada 2023 23:13
21 listopada 2023 10:37

...Niemcy jak coś to chyba sobie zapracowali na jakąś klątwę u zarania swoich dziejów. ...

 

Skąd to odniesienie do zarania dziejów?  Wystarczy poszperać w ostatnich 150 latach i znajdzie się wystaczająco dużo szpil wbijanych w kukłę. Na ten przykład [klątwa] w takim wymownym roku 1919:

 

[...] Prometheus Deutschland! Auch wenn du niemals von deinem Felsen dich entkettest, wenn dein dem Gotte verschuldetes Blut in Schmach und Schmerzen über die Erde strömt, leide, leide den großen Segen, der den Wenigen, den Starken erteilt wird.

[...] Du bist verhaftet und verfallen, und wenn die Hände der Menschen dich loslassen, so fällst du in die Hände Gottes. [...]


Walther Rathenau, „Kritik der dreifachen Revolution“ (1919

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować