-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Czerwone maki króla Midasa

7 kwietnia tego roku w państwie zwanym Macedonia Północna (a jeszcze do niedawna Macedonia lub Była Jugosłowiańska Republika Macedonia) pojawiły się nowe banknoty z nową nazwą kraju.Na razie tylko jeden nominał.

I w zasadzie poza nazwą kraju nic się nie zmieniło w wymowie banknotu kursującego tam od 1996 roku. Na awersie znajduje się złota maska z nekropolii Trebenista, natomiast na rewersie mamy kwiat maku. Ta maska dziś znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Ochrydzie. Pozostałe znalezione tam maski niestety trafiły do Sofii lub do Belgradu. Maska nie przedstawia żadnej konkretnej twarzy i przyjmuje się dziś, że jest zapożyczenie ze starożytnego Egiptu, które do Macedonii dotarło za pośrednictwem Krety. W tych rozważaniach muzealnikom nie przeszkadza nawet fakt, że mykeńskie grobowce są o całe tysiąclecie starsze niż nekropolia Trebenista.

Można by tę złotą maskę uznać za przedstawienie największego skarbu archeologicznego Północnej Macedonii, gdyby nie mały haczyk. A w zasadzie nawet dwa haczyki widoczne również na banknocie.

Dlatego moim zdaniem całe przesłanie znajduje się na rewersie banknotu. Szczególnie, że jest to jedyny banknot z motywem roślinnym kursujący w tym kraju.



tagi: złoto  narkotyki  banknot  bałkany  macedonia 

Pioter
15 czerwca 2021 18:32
16     1462    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

takitam @Pioter
15 czerwca 2021 22:13

Gdyby symbolika obrazka poniżej była mało czytelna, to można przeczytać w Wiki (daję link do hasła angielskiego, bo polskie akurat ten aspekt pomija). Obszerniej natomiast temat omówiony jest tutaj. I nawet zilustrowany naszym banknotem.

To była łatwa część zagadki, ale co do tego mają dwa haczyki na awersie, znaczy - złote kolczyki z głową lwa, ponoć najczęściej znajdowane przez archeologów ozdoby w pochówkach z okresu hellenistycznego?

Z nadzieją na jakieś podsumowanie konkursu (nie chodzi o nagrodę za poprawną odpowiedź ;), pozdrawiam serdecznie.

Herm Północnej Macedonii. Licencja: Wikipedia Commons

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @takitam 15 czerwca 2021 22:13
15 czerwca 2021 22:40

Polska wiki wiele aspektów pomija...myśle, że to dlatego iż jest tworzona przez...Niemców...wniosek taki nasuwa ma sie po obejrzeniu mapy w haśle "pieczyngowie" - tam Polska w 1015 jest bez Łużyc, Śląska i Wielkopolski...te trzy tereny należa do Niemiec..

Co do zagadki to Mecedończycy chyba chcą zdenerwować Greków tą nową nazwą "Macedonia Północna"...maki kojarza mi się z narkotykami...:)

zaloguj się by móc komentować

mooj @Pioter
15 czerwca 2021 23:45

Tym razem poległem na całej linii. Poprzednie teksty - jasne, że nie w pełni - ale wydawało mi się, że w części -  rozumiem. Tym razem nic mi nie mówi przesłanie z rewersu. Może jakaś sugestia?:)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @mooj 15 czerwca 2021 23:45
16 czerwca 2021 05:24

Tak jak napisał OjciecDyrektor. Innego wyjaśnienia niestety nie ma. Szukałem innych interpretacji symbolu maku - pozostaje jeszczcze sen (wywołany makowymi opiatami).

Inaczej mówiąc - państwowa kontrola szlaku handlowego.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @takitam 15 czerwca 2021 22:13
16 czerwca 2021 05:30

Właśnie kolczyki powinny być troszkę inaczej przedstawiane - obrócone o 180 stopni. Tak są to haczyki, na które można coś złowić. Np złoto jesli przynętą jest opium.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @takitam 15 czerwca 2021 22:13
16 czerwca 2021 06:10

Linki wprowadzają bardzo w temat nowa odsłona skrytych odniesień.

 

Z godła znikła gwiazda pięcioramienna ale za to element odurzający z godła, mak, jako jedyny motyw z kwiatkiem trafił na papier z nominałem 5 [00] a 5=15 ! Ciągłość ezoteryczna [do lat '20 minionego stulecia powiadano 'okultystyczna'] zachowana na innym poziomie.  Polityczni wirujący derwisze zadbają o świetlaną przyszłość? Promieni słońce 8 a to proteza poezji pomiędzy niebem a ziemią.

zaloguj się by móc komentować

takitam @Pioter
16 czerwca 2021 07:10

Tego się obawiałem. Mak to mak, Papaver somniferum, roślina uprawna o znanych od starożytności i wykorzystywanych w medycynie (stąd polska nazwa botaniczna: mak lekarski) właściwościach nasennych, uśmierzających i, niestety, narkotycznych. Z niedojrzałych makówek produkuje sie opium, morfinę, heroinę i ich pochodne.

Pewnie nikt nie otworzy linku do artykułu Historia macedońskiego czarnego złota - maku opiumowego, więc tylko skrótowo powiem, że założenie pierwszych upraw maku na terenach dzisiejszej Macedonii w 1835 okazało się strzałem w dziesiątkę, ponieważ zawartość cennej substancji w macedońskich makówkach była dużo wyższa niż gdziekolwiek indziej (14-16% w porównaniu z 3-5% np. w Chinach). A że akurat Turcja zapragnęła wykorzystać opiumowe szaleństwo w Europie i USA i rywalizowac z Indiami jako eksporter surowca, dla malutkiej prowincji Imperium mak stal się bodaj najważniejszą, a w każdym razie najbardziej lukratywną uprawą (28% produkcji Imperium Ottomańskiego, później 95% Jugosławii, która z kolei zabezpieczała 47% światowych (!) dostaw do legalnych wytworni opium)... No dobra, nie będę przecież przepisywał bez końca. ;) Makówki trafiły nawet na eksponowane miejsce na godle najpierw jugosławiańskiej, a potem niepodległej Macedonii.

Mak na rewersie banknotu niesie taki sam przekaz, jak symbole roślinne na fladze Kanady, czy w godle Libanu. Tylko co w tym tajnego?

Wikipedia Commons

A dlaczego ułożenie charakterystycznych greckich kolczyków z okresu hellenistycznego jest właśnie takie, tzn. "haczykiem" do dołu, czyli prawidłowe (!), jak to się robi np. w katalogach aukcyjnych lub muzealnych, czy innych dobrze przygotowanych publikacjach? Popatrzmy na to zdjęcie eksponatu z petersburskiego Ermitażu.

Źródło: spenceralley.blogspot.com

Czy lew wiszący głową w dół nie wyglądałby trochę... głupio? ;)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @takitam 16 czerwca 2021 07:10
16 czerwca 2021 08:09

Maki mają wiele znaczeń. W takiej Australii czerwone maki przed pomnikiem poległych oznaczają hołd oddany poległym żołnierzom ANZACW takim samym znaczeniu (upamiętnienia poległych) pojawiły się również na banknotach Guernseyczy Kanady.

W Macedonii natomiast jest to oferta handlowa. Jak w wielu innych krajachnp diamenty z Ludowej Republiki Konga.

Takie samo zresztą wytłumaczenie mają liść klonowy z flagi Kanady czy cedr z Libanu. - Tyle, że tamte oferty mają jedynie znaczenie historyczne.

A kolczyki (haczyki)? przedstawienie naturalne jest takie, jak wyglądają ozdobione nimi uszy. Perskie np wyglądały tak:Powstaje więc pytanie, czy na pewno były to kolczyki? Może to jakiś rodzaj broszy?

zaloguj się by móc komentować

takitam @Pioter
16 czerwca 2021 09:56

Nadmierna skojarzeniowość nieuchronnie prowadzi do paradoksów. Jeśli (jak twierdzą niektórzy) każdy przedmiot widziany w snach nalezy interpretować symbolicznie jako genitalia, to co oznaczają genitalia, kiedy śnią się dosłownie?

Mak jest rośliną wręcz przeciążoną symbolicznie. Moze symbolizowac krew poległych - bo czerwony, sen - bo usypia, śmierć - bo sen może być metaforą śmierci. Jest "makowa bogini" - terakotowe figurki z okresu minojskiego kobiece z koroną z makówek, mak jest jednym z symboli Demeter itp. itd.

Ale czasem mak oznacza mak, a jego symboliczne znaczenie wynika z roli samej rośliny w tradycji, folklorze czy gospodarce kraju. Jak w Macedonii właśnie, gdzie był "czarnym złotem", ważnym towarem eksportowym. A warunkach ciągłej niestabilności politycznej przez ostatnie dwa stulecia stał się nawet dosłownie walutą, pewniejszą od papierowych banknotów. Jeszcze w latach pięćdziesiątych wieśniacy przechowywali posag dla córek w postaci opium sprasowanego w "placki". Powiedziałbym, że mak na macedońskich banknotach musiał pojawić się wcześniej lub później.

I oczywiście jest to symbol historyczny, a nie żadna "oferta handlowa". A to z tej prostej przyczyny, że uzyskanie przez Macedonię niepodległości zbiegło się z prawie całkowitym zaprzestaniem produkcji i tak wygasającej od dziesięcioleci z różnych powodów. Z 14110 ha w 1930 r. do 5000 ha pod koniec lat 50., wreszcie do 90 ha w 2016. Nowopowstałe państwo, aspirując do UE, chcąc nie chcąc musiało przyjąć prawne regulacje, umozliwiające uprawę praktycznie tylko na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i pod ścisłą kontrolą. Mak na banknocie pojawił sie po raz pierwszy w 1996 r. Jak powtarza Wieszcz za Schillerem: „Co ma ożyć w pieśni, zaginąć powinno w rzeczywistości”.

Widocznie legalna produkcja opium jest dziś nieopłacalna. Obecnie 90% światowych dostaw pochodzi z Afganistanu, gdzie uprawa maku jest głównym źródłem utrzymania ludności. Ale na razie z motywów roślinnych na znakach pieniężnych mają pszenicę na rewersie monety 1 Af.

Co do kolczyków, to obstawiam, że występując w parach są prawdopodobnie kolczykami, a nie broszami. Nosiło się prawdopodobnie zahaczając w otworze w uchu, tak że głowa lwa była odwrócona (Google Arts podpowiada, że to sugerują przedstawienia na figurkach), ale na naszym banknocie kolczyki nie są pokazane w uszach, tylko luzem. A w tym kontekście przedstawia się je właśnie tak: głową do góry. Pewnie dlatego, że ładniej wtedy wyglądają. Kto jeszcze nie jest przekonany, niech wrzuci w Google: lion-head hellenistic earrings.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @takitam 16 czerwca 2021 09:56
16 czerwca 2021 10:32

Nie zgodzę się z tym, że mak musiał się wcześniej czy później znaleść na banknotach Macedonii. Obecna seria jest serią archeologiczną, nie kwiatową i ten symbol tu akurat wybitnie nie pasuje.

Banknot naotmiast wpisuje się w tę kampanię https://www.efe.com/efe/english/business/macedonian-experts-see-opium-poppy-as-a-possible-solution-to-economic-woes/50000265-2995461

„Macedonia bez upraw maku jest jak Francja bez winnic, Hiszpania bez szynki serrano czy Holandia bez tulipanów” – powiedział EFE Zoran Dimov, profesor na wydziale rolnictwa w Skopje.

zaloguj się by móc komentować

mooj @takitam 16 czerwca 2021 09:56
16 czerwca 2021 11:22

OK, czyli mak jak mak. Uprawa. Bez symboliki. Wprost.

zaloguj się by móc komentować

takitam @Pioter 16 czerwca 2021 10:32
16 czerwca 2021 11:41

No właśnie, nostalgiczne wspomnienia i raczej mało realne marzenia o przewróceniu dawnej świetności, a nie żadna "oferta", bo juz nie ma nic do zaoferowania. Nawiasem mówiąc, autorki artykułu podlinkowanego przeze mnie też chciałby wesprzeć zanikające uprawy maku, ale argumentują lepiej, bo nie jak prof. Dimov: "Z głodu pomrzemy, jaśnie panie, z głodu", tylko odwołując się do ochrony dziedzictwa... nie, nie narodowego bynajmniej, tylko przyrodniczego. Bioróżnorodności konkretnie. Bez upraw pewne cenne, bo unikatowe odmiany przepadną razem ze swoim DNA i co potomność bez nich zrobi?  To ma szanse lepiej trafić w nowoczesne gusta.

Czy logiczne bylo umieszczenie kwiatka na odwrocie archeologicznego znaleziska? Nie wiem. Starożytna "makowa czapeczka" z brązu (to to coś z trzema dzyndzlami pod cyfrą 2, wykopane w miejscowości Suwa Reka) jest na awersie banknotu 2000 MKD nie wiedzieć czemu obok Macedonki w tradycyjnym stroju ślubnym, a na awersie widzimy wnętrze złotego naczynia z XVI wieku z motywem dwóch pawi obok źródła życia. Też się jakoś tematycznie ani historycznie nie składa. Może i w tym jest ukryty przekaz, że takiego bajzlu jak w Macedonii nikt nie ogarnie. ;)

Mówiąc poważnie, jesli chodzi o symbolikę banknotów, to mają inne zupełnie, ale to zupełnie problemy. Według ustawy o językach, na pieniądzach mają być uwidocznione symbole kuluralnego dziedzictwa narodowości stanowiących co najmniej 20% ludności kraju. Czyli Albańczyków. W 2019 roku Bank Narodowy zabrał się za przegląd aktualnych banknotów. Niewatpliwie albański jest ten o nominale 100 MKD z rozetą z jakiegoś meczetu i "widokiem z albańskiej chaty" na rewersie.

To tyle z mojej strony. I tak już po tej dyskusji wiem za dużo jak na moje potrzeby o macedońskich sprawach. ;)

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @takitam 16 czerwca 2021 11:41
16 czerwca 2021 12:02

Macedonia to po prostu dawna część Bułgarii. Język macedoński przez wielu jest uważany za dialekt języka bułgarskiego. Ktoś celowo dzieli i łączy na Bałkanach. Widać to wyraźnie na przykładzie Kosowa. Czyżby znowu chodziło o to, aby Kotlina Karpacka nie stała się skrzyżowaniem szlaków handlowych?

zaloguj się by móc komentować

ThePazzo @Pioter
17 czerwca 2021 06:40

Kanada powinna umieścić na swojej fladze ten liść zgodnie z ofertą handlową, którą posiada :)

zaloguj się by móc komentować

Zawierucha @ThePazzo 17 czerwca 2021 06:40
26 lutego 2022 12:36

>>Kanada powinna umieścić na swojej fladze ten liść zgodnie z ofertą handlową, którą posiada :)<<

zaloguj się by móc komentować

Zdzislaw @OjciecDyrektor 15 czerwca 2021 22:40
26 lutego 2022 22:21

Ta nazwa z Grecją została uzgodniona, z niejakim trudem zresztą i "zdenerwowaniem" wielu zainteresowanych czynników po stronie greckiej. Więc teraz jest "legalna" i zastąpiła tę nieszczęsną FYROM.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować