Coraz bliżej święta

Gdybyśmy spytali się kogokolwiek skąd wzięłą się ozdoba zwana Gwiazdą betlejemską prawdopodobnie nie byłby w stanie odpowiedzieć. Ja, na przykład, nie wiedziałem o tym do dziś dnia. Akurat wczoraj (ale ja dziś dopiero przeczytałem o tym) Ministerstwo Finansów Republiki Federalnej Niemiec podało do publicznej wiadomości informację o nowej monecie.W zaadzie ta gwiazda (widoczna na monecie) niewiele ma wspólnego ze świętami Bożego Narodzenia. Bo jest to zupełnie inny symbol - chrześcijański owszem - ale nic wspólnego z katolicyzmem nie mający. Gwiazdą tą bowiem oznacza się świątynie.Ciekawe zresztą świątynie, które chyba jako jedyne w całym chrześcijańskim uniwersum nie posiadają krzyża na wieży.Tu właśnie taki kościół z Herrnhut w Saksonii, skąd wogóle ta widoczna na monecie gwiazda pochodzi. Jest to kościół Braci Morawskich, jednego z odłamów husytyzmu (w Polsce znanego pod nazwą Braci Czeskich, którego najbardziej znanym przedstawicielem był Jan Amos Komenski). Ci husyci, którzy po wojnie trzydziestoletniej wyemigrowali do Saksonii osiedlili się właśnie w miasteczku, które nazwali Straż Pańska. A wykonanie gwiazdy morawskiej było jednym z elementów nauczania geometrii w tamtejszej szkole. Przynajmniej początkowo. W 1830 roku Peter Verbeek, jeden z alumnów tej szkoły, postanowił postanowił założyć fabrykę takich gwiazd, które początkowo trafiały do współbraci w różnych częściach świata (kolonie niemieckie, Ameryka itp). Później z powodzeniem zaszczepiono ją jako symbol adwentowy w innych kościołach protestanskich. A obecnie stanowi ona znak towarowy firmy Herrnhuter Sterne GmbH.

No dobrze, ale na niemieckiej monecie jest jeszcze jeden element - jak podaje Bundesfinanzministerium jest to wieża kościoła w Herrnhut.

Niby nic wielkiego. I niby powiązane jakoś ze świętami Narodzenia Pańskiego.

Zaraz.... z jakimi świętami? Nie za wcześnie aby? A może chodzi o coś innego?

Skorzystajmy więc z książki kodowej - czyli Wikipedii. W niemieckiej wersji pod hasłem gwiazda znajdujemy odesłanie do tarota (nowa księga kodowa?), a tam taką ilustrację (tarot Vievillea - 1650)Nasza gwiazda oraz wieża, Dokładnie tak jak ukazano na monecie. Do tego ta karta tarota jest niezwykła również z innego powodu - jest na niej astronom, a powinna być na niej kobieta jak tu (tarot Sforzów 1450) lub tu (tarot Dodala ok 1710).

Gdy popatrzymy na rozszyfrowywanie tej karty to otrzymujemy zapis: Karta jest symbolem młodości i dorastania, a także rozwoju duchowego. W położeniu prostym oznacza ład i harmonię wewnętrzną, dorastanie w niewinności, a także spotkanie właściwego partnera życiowego. Z kolei w położeniu odwróconym karta symbolizuje niepokój i nieudane życie uczuciowe.

No właśnie. 25 eurowa moneta w naszym przypadku (w porównaniu do karty tarota z astronomem) jest w położeniu odwróconym. Czy to oznacza, że Niemcy zaczynają odczuwać, że obstawiły niewłaściwego konia?

tagi: wojna  niemcy  moneta  tarot

19 października 2022 17:29

Autobus117 @Pioter
19 października 2022 20:17

Coś mi się obiło o uszy /czy oczy/, że USA wypuściły 25c z jakąś chińską aktoreczką. Ręka na zgodę?

Pioter @Autobus117 19 października 2022 20:17
19 października 2022 20:49

Rzeczywiście. Od 25 X będzie w sprzedaży.

Z oficjalnej strony mennicy: „Ta ćwiartka ma na celu odzwierciedlenie zakresu i głębi osiągnięć Anny May Wong, która pokonała wyzwania i przeszkody, z jakimi zmagała się w ciągu swojego życia” – powiedział w komunikacie prasowym dyrektor amerykańskiej mennicy Ventris C. Gibson.

Ciekawe..

Autobus117 @Pioter
19 października 2022 21:10

O, nawet ładnie się prezentuje! Czyli można! /jak jest interes/

19 października 2022 21:34

Najciekawszy jest napis "E pluribus unum"....czyli przypominają Chińczykom skąd im nogi wyrastają....z Mediolanu :)

Pioter @OjciecDyrektor 19 października 2022 21:34
19 października 2022 21:45

Ten napis jest na każdej ćwiartce.

19 października 2022 22:01

Dawniej (ćwierć wieku) to był nabój do parkomatu.

Nie wiem jak jest dziś.

OjciecDyrektor @Pioter 19 października 2022 21:45
19 października 2022 22:13

Czyli "kto nie z Mieciem, tego zmieciem"...Wachowskim rzecz jasna...:)

Widać dopieszczają teraz kobiety....ciekawe kiedy przyjdzie pora na gejów?

Pioter @OjciecDyrektor 19 października 2022 22:13
20 października 2022 04:55

Już było: Kanada 2019

Anglia 2022

ahenobarbus @Pioter
20 października 2022 06:31

W tarocie gwiazda to nowy początek, odrodzenie. W tarocie one następuje po karcie zwanej wieża (w najstarszych taliach zwaną Le Maison Dieu - Domem Bożym), która jest uważana za wróżącą dramatyczne wydarzenia, katastrofę.

Pioter @ahenobarbus 20 października 2022 06:31
20 października 2022 07:30

Tu mamy zarówno wieżę jak i gwiazdę. Czyli Niemcy chcą zacząć od nowa z zerowym kontem.

saturn-9 @Pioter
20 października 2022 11:42

Fajna moneta i notka!

Od kiedy to nominal 25 na monetach w D?

Pioter @saturn-9 20 października 2022 11:42
20 października 2022 12:03

Do tej pory były tylko 2 sztuki z takim nominałem: w 2015 na 25 lecie zjednoczenia Niemiec oraz w zeszłym roku na Boże Narodzenie.