-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Co czeka w najbliższym czasie Rumunię?

W 2024 roku Rumunia miała przystąpić do strefy euro. Nie wiadomo jednak czy przystąpi. Wszystko bowiem wskazuje na to, że obecne władze tego państwa szykują się do pójścia drogą Polski, Czech i Węgier.

1 grudnia bieżącego roku do obiegu w tym kraju wszedł nowy banknot o nominale 20 lei. Banknot ten ma uzupełnić obecną serię obiegową (1, 5, 10, 50, 100, 200 i 500 lei) o nowy nominał. Decyzja ta nie spowodowana inflacją, bo wtedy wydrukowano by nominał 1000 lei. Nominał nowego banknotu wskazuje jasno natomiast, że będzie to banknot codziennego użytku - każdy więc mieszkaniec tego państwa będzie mógł się mu dokładnie przyjrzeć.

Na banknocie mamy rumuńską bohaterkę narodową, podporucznik Ekaterinę Todoroiu oraz Mauzoleum Marasesti, poświęcone ponad pięciu tysiącom żołnierzy rumuńskich poległych w bitwie pod Marasesti w dniach 6.08 do 8.09.1917.

Ekatarina Todoroiu, nauczycielka i działaczka ruchu skautowskiego, widoczna na awersie nowego banknotu, również poległa w tej bitwie. W armii rumuńskiej jako sanitariuszka służyła od początku wojny. Była ochotniczką - podobno aż takie wrażenie na niej zrobiła postawa rumuńskich żołnierzy w trakcie bitwy pod Targu Jiu, czyli obronie jej rodzinnego miasta. Później służąc już jako sanitariuszka, ranna w nogę, dostała się do niemieckiej niewoli, ale zabrała broń konwojującemu ją podoficerowi i zbiegła do swoich. Miało to miejsce w nocy z 3 na 4 listopada 1916. Ranna dziewczyna jednak zamiast przebywać w szpitalu trafiła spowrotem na front i dopiero po kojenych postrzałach w obie nogi i ramię trafiła na leczenie. W szpitalu tym osobiście odwiedził ją król Ferdynand, który odznaczył ją medalem za odwagę, awansował i.... skierował spowrotem na front. Bohaterska nauczycielka prowadziła atak swojego plutonu na niemiecki karabin maszynowy i nie miała szans tego ataku przeżyć. Podobno upadając wołała Pomścijcie mnie.

Na banknocie pzewija się również lilijka skautowska. Jak pisze ciotka Viky symbol ten podobno wziął się z oznaczenia północy na kompasach. Podobno wprowadził go tam urodzony w Amalfi żeglarz Flavio Gioja na cześć króla Neapolu Karola Andegaweńskiego.Podobno. Jak się bowiem okazuje, pomimo tego, że w Amalfi stoi pomnik tego wybitnego żeglarza i wynalazcy kompasu, człowiek o takim nazwisku nigdy nie istniał. Legenda wzięła się z błędnego odczytania w XVI wieku niewiele wcześniejszego tekstu. Niejaki Flavio Biondos w książce Italia Ilustrata napisanej w 1474 zamieścił informację, że mieszkańcy Amalfii chwaląsię, że to oni wynaleźli kompas, bowiem w starożytności taki przerząd nie był znany. W wydanej w 1511 roku Carum Lucretium poetam Commentarii Giovani Battista Pio zapisał po łacinie zdanie: Amalphi in Campania veteri magnetis usus invetus a Flavi traditur. Późniejsi kompilatorzy tego zdania, zamiast zwrócić uwagę na słowa wypowiadane przez Flavio, że kompas został wynaleziony w Amalfi, odczytali tekst jako kompas został wynaleziony przez Flavio w Amalfii. Nazwisko dodano później, niw wiem czy nie losowo, od jednej z wiosek leżących w pobliżu.

Wrócmy jednak do skautów. Symbol ten bowiem znalazł się w tym ruchu, bo tak właśnie zaplanował jego twórca generał porucznik Robert Baden-Powell, dowódca 5 Pułku Dragonów Gwardii. Oficjalna wersja więc brzmi, że była to odznaka tego pułku. Tylko czy na pewno?Lilijkę w końcu w odznace pułku znajdziemy, ale jest ona wyłącznie fragmentem korony.Widocznej tu Korony św Edwarda, czyli korony królów Anglii. Najważniejszego (jak rzecze legenda) insygnium koronacyjnego Wielkiej Brytanii, pochodzącego z XIII wieku. Tyle, że tamta korona została znisczona w czasie rządów Olivera Cromwella, a nową zrobiono dopiero po restauracji monarchii (nawet zachowało się nazwisko tego zdolnego złotnika - Robert Vyner). I od czasu Wilhelma Orańskiego jakoś nikt nie chciał się nią koronować aż do 1911 roku.

Może więc ta lilijka skautowska pochodzi rzeczywiście od kompasu? Mało prawdopodobne. Na mapach (portugalskich wprawdzie) z końca XV wieku róża wiatrów przedstawiana jest następująco: Posiadamy dziś również wiedzę o starszych ilustracjach - mniej więcej z czasów, gdy mieszkańcy Amalfi mieli wynaleść kompas. W dziele Epistola de magnete, napisanym przez Piotra Pielgrzyma z Maricourt w XIII wieku wizerunek kompasu wygląda zwyczajnie, podobnie jak dziś.Co więc pozostaje? Skoro odrzucamy wyjaśnienia wikipedii i odwołania do róży wiatrów i legendy o wynalazcy kompasu z Amalfi, a także powiązania z 5 Pułkiem Dragonów Gwardii, pozostaje nam ta widoczna powyżej moneta, zwana florenem. Moneta, która posiadała jeden wzór niezależnie od tego, czy była wybita na Śląsku, na Węgrzech, w Rzeszy, Francji czy Italii. Wzór ustalony przez miasto Florencję.

No dobrze - lilijka z systemu bankowego Florencji przeniknęła do ruchu skautowskiego, ale dziś na banknotach rumuńskich ten symbol do systemu bankowego powrócił.

Na tytułowe pytanie jednak nie potrafię jednak odpowiedzieć. Mogę jednak zgadywać, odwołując się do znanej symboliki.

1 grudnia w Rumunii obchodzony jest Dzień Zjednoczenia. W 1918 roku tego właśnie dnia do Rumunii przyłączono Siedmiogród i Banat, wykrojone z Królestwa Węgier w traktacie z Trianon. Skoro więc banknot wypuszczany jest do obiegu w tym dniu, to pewnie chodzi o zjednoczenie z Rumunami mieszkającymi za granicą. Dziś w Rumunii za tereny niezjednoczone z Macierzą uważa się Mołdawię, która od 2014 roku powoli dryfuje w kierunku UE.

Czy więc chodzi tu o silne gwarancje na zjednoczenie Mołdawii z Rumunią? I przez kogo i w jakim celu wystawione?



tagi: anglia  mołdawia  rumunia  banknot  floren  skauci  lilijka 

Pioter
5 grudnia 2021 19:59
16     1933    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

smieciu @Pioter
5 grudnia 2021 20:23

Ja wiem o co chodzi :P

Murem z polskim mundurem! Czyli będzie się dziać. Przyłączą, nie przyłączą - przydałaby się jakaś osoba, która będzie prowadzić samobójcze ataki a wrogie karabiny maszynowe.

Tak swoją fascynujące. Nawet bidna mała Mołdawia musi wziąć udział w tej zabawie. Nikt nie zostaje pominięty.

Ale jak Rumuni mieliby zająć Mołdawię? Tylko jedna prosta myśl się nasuwa. Jako sojusznik tych dobrych podczas zadymy na Ukranie. Słowem wygląda na to że Mołdawia dostanie się im tak jakoś po drodze i w nagrodę...

zaloguj się by móc komentować

klon @Pioter
5 grudnia 2021 23:55

Niemcy ustami przyszłego premiera nawołują do federalizacji EU, a Rumunia postrzegana dotychczas jako strefa silnego wpływu Niemiec rezygnuje ze strefy euro? 

Koncepcja Trimarium jednak nie upada? 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @klon 5 grudnia 2021 23:55
6 grudnia 2021 02:01

Raczej Niemcy rezygnują ze strefy "euro" w jej obecnym kształcie, bo za dużo do niej dokładają.
A "federalizację w ramach UE" przeprowadzą tylko z tymi, którzy będą sobie jej życzyć.

Wielka Brytania zostala wypchnięta z UE, gdyz za bardzo "bruździła" realizacji tego planu (tj. podporządkowania się planom niemieckim). Ktoś bowiem musi mieć baczenie na to co się dzieje na kontynencie i w razie czego ...  Reszta aspiruje do statusu niemieckich wasali, oczywiście poza tymi, którzy już taki status  posiedli. No, ale chyba i Francuzi sie trochę zaczęli wahać, wiec ida ciekawe czasy.

A nas wzmagaja patriotycznie, czyli awantura na wschodniej rubiezy raczej przesadzona. Ukrainę szczuje  się na Bialoruś, a Polskę na Bialoruś, gdyz  rekombinacja obecnych granic wymienionych krajów bez wojenki, a  następnie "interwencji sił pokojowych" jako bufora dla zwaśnionych stron, nie daje po temu wystarczającego pretekstu.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @smieciu 5 grudnia 2021 20:23
6 grudnia 2021 04:14

Raczej chodzi o szachowanie rosyjskiej armii stacjonującej w Naddniestrzu, żeby się do zadymy na Ukrainie nie włączała.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter
6 grudnia 2021 07:58

Ta historia i bohaterskiej drużynowej skautów jest dęta bardziej niż wszystkie opowieści o radzieckich pionierach. Myślę, że Rumunia będzie robić dalej to, co do tej pory - udawać, że jest. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 6 grudnia 2021 07:58
6 grudnia 2021 08:11

Na tym banknocie jest więcej dętych historii, choćby z lilijką, która ma udawać, że Rumunia nadal jest pod francuską kuratelą. Tylko, że wcześniej rumuńskie władze informowały o wiernopoddańczym hołdzie dla Niemiec (http://pioter.szkolanawigatorow.pl/wiatr-zmian). Problem też w tym, że dzisiejsza Francja symboliki lilijki wcale nie używa, a raczej nawet jej nie rozumie. Był to bowiem symbol jedności dynastii z Kościołem.

Pewne jest tylko to co widzimy na obrazie. Np na rewersie, gdzie zamiast laurowego wieńca zwycięstwa Nike trzyma w dłoni palmę - symbol męczeństwa. Żadne zwycięstwo więc nie jest przewidywane. Natomiast premiowana będzie gotowość do poświęceń.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
6 grudnia 2021 15:42

Ciekawy tekst. Aż mnie korci żeby zdradzić cos z tego co przygotowuje, właśnie w kontekście Moldawii (wschodnia Rumunia to Mołdawia). Ale jest to taka bomba atomowa, że nie chce jej przedwczesnie zdetonowac. 

W każdym razie warto te notke sobie zapisac gdzies do specjalnego schowka, a po zdetenowoniu mojej bomby sobie ja jeszcze raz przeanalizować. 

Na razie jednak nadal czytam "źródła"....

zaloguj się by móc komentować

Nova @Pioter
6 grudnia 2021 17:39

Nie wiadomo co przyniesie przyszłość ale metoda na "przejęcie" ziem należących do państwa( tu terenów Mołdawii) już jest przepracowana w praktyce. Ja pamiętam że gospodarz nie raz pisał że analogia to zwodnicze narzędzie ale chodzi mi o przypomnienie metody. W 1878 gdy podczas wony Rosji z Turcją , Turcy byli pod ścianą to Brytyjczycy zajęli Cypr pod pretekstem aby uniemożłiwić Rosji kontrolę nad Morzem Śródziemnym. A jak już weszli na Cypr to z niego nie wyszli. No i po haniebnym dla Turcji traktace w San Stefano Turcja zgodziła się oddac wyspę pod zarząd Brytanii w zamian za poparcie. Oczywiście była klauzula,że w przypadku odzyskania ziem zabranych przez Rosję traci ta umowa ważność i Cypr wraca do Turcji ale w 1914 r. Korona Brytyjska formalnie zaanektowała Cypr. Można sobie wyobrazić sytuację ,że  w przypadku zagrozenia Rosyjskiego sama Ukraina zmuszona odda Bessarabie lub Mołdawia zgodzi się wejść pod protektorat starszych i mądrzejszych. To że Rumunia też słucha starszych i mądrzejszych nie znaczy że nie może przejąć formalnie ziem innego kraju aby korzyści miał ktoś trzeci.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Nova 6 grudnia 2021 17:39
6 grudnia 2021 17:44

Mołdawia już jest takim protektoratem.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter
6 grudnia 2021 20:33

W takim razie być może lilijka jest wskazówką kompasu merkantylnego. Wskazuje na magnetyzm włoskich kredytów i gwarancji. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Magazynier 6 grudnia 2021 20:33
6 grudnia 2021 21:04

Lilijka wskazuje kierunek północny. Na północy jest część dawnej rumuńskiej/mołdawskiej Bukowiny (aż do linii rzeki Biały Czeremosz-Prut z miastem Czerniowce). Tak więc chodzi o Ukraine a nie Mołdowię (jak to oficjalnie nazywa się teraz ta była posowiecka republika).

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
6 grudnia 2021 21:07

Palma męczęnstwa symbolizuje więc ludność rumuńska pod okupacja sowiecką (a teraz ukraińską). Ale Nime to symbol zwyciestwa, więc już niedługo (?) męczeństwo przerodzi się w radość zwyciestwa i przyłączeniem do Macierzy. Tak to interpretuję. 

zaloguj się by móc komentować


Pioter @OjciecDyrektor 6 grudnia 2021 21:04
7 grudnia 2021 03:52

W takim wypadku byliby kolejni po Rosji i Węgrach w kolejce do rozbioru Ukrainy. Ale naprawdę nie wiem, czy chodzi o Bukowinę.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @stanislaw-orda 6 grudnia 2021 21:39
7 grudnia 2021 08:11

Spolszczam tę rumuńską nazwę. Po co się męczyć z tym "v"? Gdyby stosować sie do Pana pouczen, to powonniśmy starą nazwe pisać Moldavia. Bez "ł" i z tym "v" zamiast "w". Dlaczego się Pan nie czepia o to? Hę? Czyżby znowu smerf-mądrala się w Panu obudził?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @OjciecDyrektor 7 grudnia 2021 08:11
7 grudnia 2021 09:08

niech będzie, że Moldowa.

(a Jagiełło to Jogajla)

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować