-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Cenniejsze niż życie

Czytając Historię przeciw poganom Orozjusza trafiamy w pewnym momencie na opis wojny, któr Cezar prowadził przeciwko Ptolemeuszom. I w zasadzie opis ten byłby zwykłym opisem bitwy pod Aleksandrią i późniejszego plądrowania miasta, gdyby nie jeden mały szczegół:

Podczas tej bitwy flota królewska, którą wiatr zniósł na mieliznę, została podpalona.Ogień przeniósł się także na miasto i spalił czterysta tysięcy książek przechowywanych w pobliskim gmachu, książek, które były znakomitym pomnikiem gorliwości i zainteresowań dzieł światłych umysłów. I chociaż jeszcze do dnia dzisiejszego istnieją świątynie, jak zresztą sami mogliśmy się o tym przekonać, pełne szaf ze zgromadzonymi księgami, mówiącymi o tym, że zostały one skradzione ludziom naszej epoki, co jest oczywiście szczerą prawdą, to jednak uczciwiej byłoby nam uwierzyć w to, że wspaniałe księgi zgromadzone dzięki starożytnemu zamiłowaniu do nauki, mogły spłonąć również w innej bibliotece, a nie tylko w tej wyposażonej w czterysta tysięcy woluminów. Nastepnie Cezar zdobył wyspę, na której leżało Faros. Tam dotarł Achillas z żołnierzami Gabiniusza. Wybuchła straszliwa bitwa, w której padała ogromna ilość żołnierzy Cezara, ale w niej zostali też zabici wszyscy mordercy Pompejusza. Cezar okropnie przyciśnięty przez nieprzyjaciela, wskoczył na łódź, która pod wpływem ciężaru innych żołnierzy, zaczęła tonąć.Wskoczył więc do wody i pokonał odcinek dwustu kroków, trzymając w ręce ponad wodą jakieś papiery i w ten sposób dotarł do okrętu. Natychmiast został otoczony przez flotę wroga i przystąpił do bitwy morskiej, podczas której bez trudu częściowo zniszczył a częściowo zagarnął okręty królewskiej marynarki.

Opis dość intrygujący. Sam boski Cezar ryzykujący własnym życiem dla jakiejś księgi. Bardziej intrygujące jest jednak to, że pomimo zachowania się sprawzdania Juliusza Cezara z bitwy pod Aleksandrią, zwanym Wojny aleksandryjskie nie ma tam ani słowem wspomianym o tym incydencie. A więc Senat nie miał się dowiedzieć jakie akurat dokumenty Cezar ratował z pożogi.

W zasadzie to Orozjusz ma rację, powątpiewając w fakt, że w czasie tej bitwy spłonęła słynna Biblioteka Aleksandryjska. Tym bardziej, że sam kilka wersów wcześniej pisze: Wycofał się do królewskiego pałacu, gdzie otoczony został przez ludzi Ptolemeusza, którzy obdarli z wszelkich ozdób świątynie, aby Cezar nie mógł wywieść stąd niczego cennego. Pokazano mu, że skarbce królewskie były puste.

Po prostu wszystko co cenne i starożytne zstało wcześniej ewakuowane. Budynek, który znajdował się w pobliżu latarnii w Faros, gdzie rozegrała się wyżej wspomiana bitwa, zawierał najprawdopodobniej archiwa spraw w miarę bieżących, a nie starożytne artefakty. Fakt podpalenia archiwum, próby jego ratowania za cenę życia własnego i własnych żołnierzy oraz późniejszy atak floty Ptolemeuszy w celu ostatecznego zniszczenia dokumentów, a także milczenie w oficjalnym sprawozdaniu do Senatu, wskazuje na to, że mogły się tam znajdować dokumenty wywiadu egipskiego dotyczące skorumpowania rzymskich elit przez Ptolemeuszy.

Jednak pewnie tego się już nigdy nie dowiemy.



tagi: cezar  archiwa  aleksandria  orozjusz 

Pioter
6 marca 2024 06:14
14     904    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

ArGut @Pioter
6 marca 2024 06:36

>Fakt podpalenia archiwum, próby jego ratowania za cenę życia własnego i własnych żołnierzy
>oraz późniejszy atak floty Ptolemeuszy w celu ostatecznego zniszczenia dokumentów, a także milczenie
>w oficjalnym sprawozdaniu do Senatu, wskazuje na to, że mogły się tam znajdować dokumenty wywiadu
>egipskiego dotyczące skorumpowania rzymskich elit przez Ptolemeuszy.

No to pojawia się druga funkcja użytkowa palenia cennych/historycznie ważnych/nieposiadanych terenów czy obiektów. Pierwsza funkcja pożarów to zmiany właśnościowo-architektoniczne.

 

zaloguj się by móc komentować

olekfara @Pioter
6 marca 2024 06:36

Myślę, że są rzeczy i akta o wiele skrzętniej ukrywane, niż jakieś tam papiery na szpiegów i zdrajców

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter
6 marca 2024 06:59

Moim zdaniem te zostały wywiezione wcześniej, jak tylko na widoku pokazały się okręty Cezara.

Bo jeśli przyjmiemy drugą opcję, to znowu okaże się, że Cezar wcale był samodzielnym graczem, a tylko miał za zadanie dokończyć działania Pompejusza w Egipcie, a cała wojna domowa w Rzymie, która objęła też Galię, Grecję, Azję i Egipt, to tylko zasłona dymna.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 6 marca 2024 06:59
6 marca 2024 07:26

Koedyś wspomniałem w swojej notce "Metoda Zagłady", że Kleopatra miała misję usidlenia ludzi, mających największy wpływ na rzady w Rzymie i przejęcia dla Olimpijczykow tego Imperium. 

Stąd wojna w Egipcie i wojna w Galli oraz w Grecji to wojna o to, czy Wężownikom uda się zachować dla siebie Rzym. Pompejusza uwiodła, a później i Cezara. Dipiero Oktawian August zrobił do końca to, czrgo Wężownicy oczekiwali 

Ciekawym odpryskiem podbicia Egiptu jest ekspedycja legionów aż do Jemenu. Oficjalnie w celu spacyfikowania kraju i zmuszenia go do nie utrudniania żeglugi przez cieśninę Bab el Mandeb. W świtele całej serii twoich notek podejrzewam, że drugim głównym celem było rozeznanie się, gdzie zostały wywiezione cenne akta (dotyczące działalnosci agenturalnej Olimpijczyków). Podejrzewali zapewne Etiopię, ale ta sprytnie zadeklarowała, że jest sojusznikiem Rzymu. I był klops, bo oficjalnego sojusznika nie można traktować szorstko. 

Ta Etiopia w czasach późniejszych, jako królestwo Aksum, była sojusznikiem Bizancjum, a Bizancjum to bastion Olimpijczyków. 

Tak więc ewakuacja cennych archiwów - wg mnie - nastąpiła do Etiopii, matecznika Olimpijczyków.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @ArGut 6 marca 2024 06:36
6 marca 2024 07:31

Czasem pożar robi się też dla odwrócenia uwqgi, czyli w celu skupienia uwagi na fałszywym.celu. Widok ognia przyciąga. Człowiek zadaje sobie pytanie - dlaczego to się pali? Kto to podpalił i dlaczego?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 6 marca 2024 07:26
6 marca 2024 08:33

W każdym razie jakieś dokumenty w ręce Cezara się dostały. I sam Cezar od razu je utajnił.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 6 marca 2024 08:33
6 marca 2024 08:43

I to był błąd jego. Jak się już dostało takie ważne dokumenty, to trzeba je od razu ujawnić, bo szantaże z reguły kończą się śmiercią dla takich szantażystów-marionetek, ktore myślą, że są kimś, a są niczym. 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @OjciecDyrektor 6 marca 2024 07:31
6 marca 2024 09:26

Ale dla mnie to nie cel a "wartość dodana". Jak Neron palił Rzym, to dla zmian w w wartości odtworzeniowej masy miejskiej a pytanie KTO i DLACZEGO były po to by zrobić pokazową rzeźnię ...

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @ArGut 6 marca 2024 09:26
6 marca 2024 10:13

A może Neron spalił Rzym, aby odbudowujac go uzyskać masowe poparcie? Mógł już wtedy obawiać się o swoje zycie, uzyskujac info o spiskach. W końcu te mordy jego polityczne nie brały sie z jego urojeń, cxy choroby umysłu, jak to sugeruje akademia. One miały realną podstawe. Zresztą w końcu go zaciukano. O tym sie jie móq8, bo wtedy trzeba by postawic pytanie - dlaczego? I ktos mogłby wpaść na pomysl, że Neron kombinował z konkurentami Zmijowego Plemienia (w końcu te orły/feniksy w Rzymie to za jego panowania sie pojawily - @toscano7 nawet zamiescił zdjęcie posągu Klaudiusza, zrobionego na polecenie Nerona) .

zaloguj się by móc komentować

Gotoxy76 @Pioter
6 marca 2024 18:27

Orły na drzewcach legionowych wprowadził wcześniej Gajusz Mariusz o którym pisał Pioter. 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @OjciecDyrektor 6 marca 2024 10:13
6 marca 2024 18:45

Czyli Neron zmieniał rynek nieruchomości i architekturę licząc na aplauz tłumów. Pomoć Neron ma też słaby PiaR z jakichś względów, pewnie takich, że ani Olimpijczycy ani Wężowi nie byli z niego zadowoleni ...

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
6 marca 2024 21:01

Kompletnie wyrwałem z tekstu:

zniósł na mieliznę

To przypomniało mi taką bitwę pod Aboukir .

 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @ArGut 6 marca 2024 18:45
6 marca 2024 21:02

Być może...:). Choć taki Tyberiusz też jest zapusany w historii tak, jaibt go prawie wcale nie było...nawet te ekstrawagancje obyczajowe na wyspie Capri nię są w ogole eksploatowane. I to dziwne w sytuacji, gdy roi się od książek seksualno-historycznych.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Gotoxy76 6 marca 2024 18:27
6 marca 2024 21:04

Ok. Dzięki za przypomnienie...

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować