-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Bliźniak Seta.

Tym razem przypatrzymy się perskiej mitologii.

Główną jej postacią jest niejaki Jim posiadający przydomek Chszaet, co znaczy Świetlisty. Językoznawcy zaś imię Jim odnoszą do aryjskiego słowa Yima, co miało znaczyć Bliźniak. My bardziej znamy tę postać pod imieniem Dżamszid lub Dżemszyd.

Zgodnie z zapisami Awesty był on jednym z pierwszych ludzi. Sam Ahura Mazda prosił go o to, aby wziął od niego prawa i rządził sprawiedliwie ludźmi, jednak Dżemszyd odmówił prośbie boga. Ahura Mazda podarował mu więc pierścień oraz sztylet, a także ustanowił go władcą Eran Wedż, mitycznej krainy, z której pochodzili Ariowie.

Co wiemy o tej krainie? W Aweście zapisano, że lata trwały tam 7 miesięcy, a po nich następowała ostra pięciomiesięczna zima. Płynęła w niej jedna rzeka biorąca swój początek na górze Hara. Dziś większość uczonych w piśmie uważa, że Eran Wedż to późniejszy Chorezm.

Jednak dla ludu Ariów, rządzonego przez Dżemszyda Eran Wedż okazał się zbyt mały. Dlatego Dżemszyd uderzył w ziemię trzykrotnie boskim sztyletem oraz przyłożył do niej boski pierścień z pieczęcią, i wtedy ziemia się powiększyła, aby pomieścić wszystkich Ariów i ich stada.

Dżemszyd był dobrym władcą, i dlatego Ahura Mazda ostrzegł go, że nadchodzi bradzo mroźna zima, więc ma przygotować war. War okazał się podziemnym systemem budowli, w którym Ariowie przeczekali zlodowacenie, co miało trwać całych 190 lat. War ten (kwadrat 3 km na 3 km) został zbudowany jako żyjące miasto, z murami obronnymi, magazynami, cysternami na wodę oraz sztucznym oświetleniem. Ukrycie w nim znaleźli wybrani. Awesta mówi o najlepiej przystosowanych mężczyznach i kobietach, najpiękniejszych i najbardziej łaskawych. Niby taka podziemna arka Noego, aby tylko przeczkać mrozy rozpętane przez Ayrmana i jego sługi - devów.

Gdy tylko się ociepliło Ariowie ponownie objęli Eran Wedż w posiadanie, a Dżemszyd panował jeszcze 300 lat. Miał przy tym władzę zarówno nad aniołami jak i demonami, którą zapewniał mu ten pierścień otrzymany od Ahura Mazdy. Wprowadził na wielką skalę produkję broni, tekstyliów, wydobywanie kruszców, produkcję wina i perfumów. Ogólnie jego panowanie nad Ariami jest przedstawione jako wielki skok cywilizacyjny (od odzianych w skórę wyznawców Keyumary ludzkość wyrosła na wielką cywilizację).

Pomimo tego, że był obdażony przez Ahurę Mazdę farrem, czyli jakimś rodzajem widocznej aury, powoli stawał się pyszny. Ahura Mazda wiele mu wybaczał - nawet wykorzystywanie devów do urządzania pokazów magicznych. Ale gdy Dżemszyd zaczął otwarcie domagać się boskiego kultu i głosić, że cały dobrobyt Ariów jest wyłącznie jego zasługą, odebrał mu farr.

I nagle Dżemszyd stał się takim samym człowiekiem jak i inni. Gdy służba zauważyła, że Ahura Mazda przestał mu sprzyjać, zbutnowała się. Buntem dowodził niejaki Zahhak, zwany również Azi Dahaka, przy czym Azi tłumaczy się w perskim jako Wąż, a Dahaka to pochodzące z arabskiego słowo oznaczające śmiech. Azi Dahaka (Śmiejący się Wąż) miał być wasalem Dżemszyda, panującym w jego imieniu nad Arabią. Zahhak po zabiciu Dżemszyda podobno władał przy pomocy devów i panował nad Ariami przez całych tysiąc lat. W końcu pewien wojownik imieniem Fereydun został pobłogosławiony przez Ahurę Mazdę i mógł pokonać Zahhaka. Probmel tylko w tym, że nie był w stanie go zabić. Dlatego związał go mocno żelaznym łańcuchem i uwięził w górach Alborz. A panowanie Fereyduna to już zupełnie inna historia.



tagi: persja  mity  antyk 

Pioter
14 kwietnia 2023 10:44
7     882    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Matka-Scypiona @Pioter
14 kwietnia 2023 14:49

Tam też się działo, ale trudno nam powiązać postaci, bo to nie nasz krąg kulturowy

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 14 kwietnia 2023 14:49
14 kwietnia 2023 15:08

Zgadza się. Inny krąg kulturowy. Bliższy Indiom, ale o przeciwstawnym wektorze (devy są demonami u Persów, a bogami u Hindusów). Dżemszyda wspomina zresztą Emmerich, w podobny zresztą sposób jak czyni to Awesta.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
14 kwietnia 2023 17:08

Ten cały Ahura Mazda wydał zapewne polecenie zniszczenia kultury Harappa. Bo tak mi w6chodzi, że Ariowiw zawsze sprzyjali tym wężom, co się pokłócili z Fenicjanami z Kusz...:)

Dziwi mnie tylko, że Persowie przejęli te mity aryjskie. Znaczy się byli przez Ariów kiedys podbici no i mimo urazu psychicznego jednak cierpieli na syndrom szokholmski. Choć w sumie dobrze zete devy to u nich demony - widać jakiś instynkt samozachowawczy mieli. 

Takraina to raczej Siedmiorzecze,a nie Chorezm. No ale to mój osobisty pogląd.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 14 kwietnia 2023 17:08
14 kwietnia 2023 18:27

Persowie byli bardzo często podbijani na przestrzeni dziejów (Ariowie, Asyria, Medowie, Macedończycy, Arabowie, Mongołowie) więc raczej dość często dochodziło tam do zmian w układzie władzy. W końcu ten teren kontroluje lądowy szlak handlowy z Indii do Europy. Pewnie się więc przyzwyczaili do bycia poddanymi różnej obcej władzy.

Ciekawe jest to, że Emmerich opisując działalność Dżemszyda, wyraźnie podaje, że unikał on dotarcia do Babilonu, gdzie w tym czasie władały Derkato i Artemida. Dżemszyd więc starał się prowadzić politykę, która nie będzie aż tak bardzo kolidowała z działalnością Olimpijczyków, i to pomimo tego, że służyło u niego na  wielu eskponowanych stanowiskach Wężowe Plemię.

Mezopotamia więc wygląda w takim rozdaniu jak strefa buforowa, gdzie obie organizacje mają swoich przedstawicieli i obie oficjalnie udają, że jest to teren zupełnie niezależny, ale na zainstalowanie się tam trzeciej organizacji niezależnej od tych dwu (Semiramida) zbytnio nie pozwalają.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
14 kwietnia 2023 22:08

To trochę przypomina taką jarmarczną tubę zwaną kalejdoskopem.

Za pomocą kilku luster z nieładu robiło wrażenie porządku.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @MarekBielany 14 kwietnia 2023 22:08
15 kwietnia 2023 04:03

Dziękuję. Staram się to jakoś uporządkować

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować