-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Bezwartościowy jak 9 szylingowy banknot

W 1817 roku działający w miasteczku Waterford w Irlandii bank Williama Newporta wyemitował banknoty 9 szylingowe.Ówcześnie nic nie stało na przeszkodzie, aby działające w Wielkiej Brytanii prywatne banki prowadziły własną podaż pieniądza właśnie w ten sposób. Newport zebrał więc na emisji tych banknotów kapitał w wysokości 64 000 funtów. Ale niestety źle je zainwestował. Jako człowiek honorowy postawił na jedyne w jego mniemaniu właściwe rozwiązanie i popełnił samobójstwo w 1820 roku. Bank upadł, a wyemitowane przez niego banknoty stały się z dnia na dzień bezwartościową makulaturą.

Historia jakich wiele. I nie, wcale nie zmieniono wówczas prawa, emisje prywatne i banknrutctwa banków zdarzały się nadal. Ale.....

Ponieważ banknoty Newporta opiewały na niewielką kwotę, więc ci, którzy wiedzieli o banknructwie i posiadali felerne papiery starali się je szybko upłynnić w czasie codziennych sprawunków. Wkrótce nie tylko w irlandzkim Waterford, ale i w całej Wielkiej Brytanii większość mieszkańców wiedziała, że banknoty o nominale 9 szylingów z Newport Bank nie mają żadnego pokrycia. Dlatego w ramach przestrogi powiedzenie to weszło do ludowych przysłów. A za powiedzeniem poszło i to, że inne banki starały się nie drukować banknotów o takim nominale.

To już jest pewna ciekawostka, jak tworzy się przysłowia. Podobnie jak polskie przysłowie Dobry żart tymfa wart, gdzie chodzi o tymfy, czyli podwartościowe monety złotowe, które miały przymusowy obieg wartości 30 groszy, a srebra w nich było tylko na 2/3 wartości i mało kto chciał je trzymać w sakiewce dłużej.

Wrócmy jednak do Wielkiej Brytanii. Mija około 100 lat. Trwa Wielka Wojna, nazwana później wszechświatową. W czasie jej trwania Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii wydaje na podstawie  ustaw paralamentu banknoty przeznaczone żołd dla żołnierzy z pominięciem Banku Anglii. Żołnierze otrzymują więc żołd w banknotach 10 szylingowych i 1 funtowych - takich jak poniżejBanknoty te nie miały prawa obiegu w Anglii. Więc sam Bank Anglii oficjalnie nie protestował z tego powodu. Tylko, że w 2005 roku na rynku kolekcjonerskim pojawiło się coś takiegoZaczęło się dochodzenie. Początkowo przyjęto, że jest to współczesne fałszerstwo - niby, że ma udawać wzór z drukarni, z którego na późniejszym etapie zrezygnowano. Tylko, że było ich zbyt wiele i zbyt dobrze zrobione, więc odłożono te wytłumaczenie na bok. Zaczęto szukać innych możliwych rozwiązań.

Bank Anglii, a nawet rząd Jej Królewskiej Mości po zapytaniu wyrazili ogromne zdziwienie, ale ponieważ nie jest to rzecz z obiegu pieniężnego (czyli bezwartościowy papierek) i ewentualna strata może być tylko po stronie kolekcjonerów, rozłożyli ręce.Ktoś jednak przypomniał sobie, że na angielskim rynku działa firma Cadbury. Przeszukanie archiwów tej firmy też nie dało żadnych rezultatów. Choć władze firmy nie wykluczyły możliwości, że sto lat temu któryś z konkurentów mógł zrobić taki banknot, aby wykazać, że ich czekolady nie są pełnowartościowe (czyli z powodu trudności wojennych tłuszcz kakaowy został zastąpiony czymś innym).

Przeczy temu jednak jakość wykonania banknotu 9 szylingowego. To zostało zrobione na specjalistycznych maszynach, których poza firmami drukującymi banknoty (czyli działającymi na zlecenie państw i banków) nikt inny ówcześnie nie posiadał. Tylko kto to mógł być?

Sprawdzono numerację banknotów i stiwerdzono, że banknoty 10 szyligowe z taką numeracją weszły w październiku 1919 roku. Wielka Wojna oficjalnie się już skończyła. Spierano się wyłącznie o podział łupów. Obstawiono więc Goznak jako miejsce produkcji, bo wojska brytyjskie działały w Archangielsku, Gruzji i w Baku. Sprawę na angielskich forach na tym zakończono.

Tylko czy na pewno za ten 9 szyligowy banknot odpowiedzialni byli Rosjanie?



tagi: rosja  anglia  banknoty  fałszerstwo  czekolada 

Pioter
12 lutego 2022 07:29
9     992    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Autobus117 @Pioter
12 lutego 2022 09:34

"Tylko czy na pewno za ten 9 szyligowy banknot odpowiedzialni byli Rosjanie?" dla mnie który o takich sprawach nie ma pojęcia, jedno jest pewne. Za tym na pewno nie stali Rosjanie.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Autobus117 12 lutego 2022 09:34
12 lutego 2022 09:44

Tak samo jak nie stała za tym fabryka czekolady. Inne tropy jakie jeszcze obstawiają Anglicy to Rzesza, która w 1919 roku też nie miała realnych możliwości skorzystania z własnego parku maszynowego i ludzi. Jeśli byłaby to sprawka Niemiec to raczej do 1918 roku, a ten typ banknotów wszedł do obiegu w kwietniu 1918 roku, więc chyba też mało prawdopodobne. Pozostaje więc wśród podejrzanych USA, Francja i sam Bank Anglii, tylko ten ostatni to w zasadzie nie wiadomo po co.

zaloguj się by móc komentować

Autobus117 @Pioter
12 lutego 2022 09:58

"sam Bank Anglii, tylko ten ostatni to w zasadzie nie wiadomo po co" - może po prostu zrobić zamieszanie, przykryć jakieś przekręty i powiedzieć "to nie my"

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Autobus117 12 lutego 2022 09:58
12 lutego 2022 10:01

tylko, że to by było podważenie zaufania wojska do rządu w momencie, gdy oba te podmioty realizują zadania na rzecz Banku Anglii (a przynajmniej jego udziałowców)

zaloguj się by móc komentować

Autobus117 @Pioter
12 lutego 2022 10:17

myślę, że wojsko o wszystkim wiedziało i załatwiało interesy z "tubylcami" , było  naturalnym gwarantem. Skupowano złoto antyki itp. Pewnie chętnie je brano, no a potem .... . Dziewiątki w Imperium nie działały. Pewnie nie jeden watażka się zawiódł.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Autobus117 12 lutego 2022 10:17
12 lutego 2022 10:22

Hm.. A na to nikt nie wpadł. Nawet mi to nie przeszło przez myśl. Ale wyjaśnienie chyba najwłaściwsze.

zaloguj się by móc komentować

Autobus117 @Pioter
12 lutego 2022 10:27

Muszę pokazać opinię żonie, może przestanie gderać " nic nie robisz , cały dzień tylko szachy i te twoje głupoty". Pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Pioter 12 lutego 2022 10:22
12 lutego 2022 11:39

Niby tak. Choć...

Przeczy temu jednak jakość wykonania banknotu 9 szylingowego. To zostało zrobione na specjalistycznych maszynach, których poza firmami drukującymi banknoty (czyli działającymi na zlecenie państw i banków) nikt inny ówcześnie nie posiadał. Tylko kto to mógł być?

Obstawiono więc Goznak jako miejsce produkcji, bo wojska brytyjskie działały w Archangielsku, Gruzji i w Baku. Sprawę na angielskich forach na tym zakończono.

Nie bardzo to rozumiem. Te maszyny i produkcja kasy jeździły razem z wojskiem? Z jednej strony trzeba przyznać że praktyczne. Sympatyczny sposób na finansowanie działań wojennych. Z drugiej wydaje się dziwne takie nonszalanckie podejście. Ale to podejście znowu dobrze tłumaczy pomysł na tą 9tkę.  Bo wydaje się pewne że została ona zrobiona jako rodzaj żartu przez ludzi, którzy mieli dostęp do tego oryginalnego sprzętu drukarskiego. Niezależnie od tego czy próbowali tą kasę wcisnąć tubylcom.

A całość tak jakoś skojarzyła mi się z naszym NBP i jego apetytem na złoto. Nie tylko Glapiński kupuje je bez opamiętania ale nawet do Polski sprowadza. Może więc będzie czym opłacać obcego woja na miejscu. Angole, jak wiemy, cenią swoje usługi. Drugą RP dokładnie rozliczyli, w czystym złocie, które rząd postanowił tam zawieść. Może dzisiaj będzie nieco inaczej, nie trzeba będzie centralnie wywowozić, zapłata będzie na miejscu?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter
12 lutego 2022 12:09

Z wojskiem jedziły transporty pieniędzy. Nie maszyny. To zbyt niebezpieczne.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować