-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Błazeństwa arcybiskupa Adolfa

Nie będzie dziś o banknotach, a z powodu tematu zarzuconego przez betacoola i pytań saturna-9 zajmę się czasami powstania Gildii Błaznów.

Gildię tę założył hrabia Adolf von Kleve - postać realna z rodu hrabiów von Berg,której grobowiec znajduje się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii w Kleve.

Co wiemy o grafie Adolfie? Urodził się w 1334 roku jako drugi syn Adolfa grafa von Mark i jego żony Małgorzaty von Kleve. Jako młodszy syn został przeznaczony do kariery duchownej. W wieku 14 lat został kanonikiem katedry w Kolonii, a w 1351 roku rozpoczął służbę w katedrze w Liege u swego stryja biskupa Engelberta. W latach 1353-57 udał się do Montpellier, gdzie studiował prawo kanoniczne, a przy okazji nawiązał odpowiednie kontakty z dworem papieskim w Awinionie. Zaraz po ukończeniu studiów zostaje biskupem Münsteru, a w 1363 roku papież mianuje go arcybiskupem Kolonii. Z tytułem tym związany jest również tutył elektora Rzeszy oraz realny wpływ jej politykę. Od 1356 roku zgodnie z zapisami złotej bulli Karola IV arcybiskup Kolonii jako elektor Rzeszy był równocześnie kanclerzem Italii.

I teraz właśnie staje się coś dziwnego. Nowo mianowany arcybiskup Kolonii w 1368 roku postanawia poślubić Magorzatę von Berg i przejmuje w spadku po matce hrabstwo Kleve.

W 1378 roku umiera cesarz Karol IV. Jego nastęca i syn, Wacław, stara się utrzymać równowagę pomiędzy miastami i szlachtą, co jest niezwykle trudne i w końcu zapisuje się w historii z przydomkiem bezczynny lub gnuśny. Konflikt między miastami (Ligą Szwabską utworzoną w 1376), a księciem bawarskim, który wybuchł w 1387 zakończył się dwa lata później zakazem tworzenia nowych związków pomiędzy miastamia Rzeszy.

W 1382 roku król Anglii Ryszard II Plantagenet poślubia czeską królewnę Annę, córkę nieżyjącego już cesarza Karola. Jedynym jej posagiem był przywilej dla kupców angielskich na handel na terenie Rzeszy. Za ten przywilej król Węgier Zygmunt Luksemburczyk, brat królewny Anny otrzymał jeszcze 20 tysięcy florenów. A rok wcześniej w Londynie wybucha powstania Wata Tylera.

W tym samym też roku (1381) w miasteczku Kleve spotyka się grupa 35 szlachciców głównie z terenów dzisiejszej Holandii i postanawia założyć Gildię Błaznów, która na swojego patrona przyjmuje św Antoniego Pustelnika, którego rad słuchał cesarz Konstantyn. W swoim statucie odzworowują cały ustrój Rzeszy, określony w Złotej Bulli.

Hrabia Adolf z małżeństwa z Małgorzatą doczekał się 15 dzieci, z czego 8 zmarło w wieku dziecięcym. Jego następcą (oraz przewodniczącym Gildii Błaznów) został jeg syn Adolf II.

Czy Gildia Błaznów miała wpływ na politykę Rzeszy? Nie wiem. Możemy poszukać pośrednich danych. W 1397 i w 1398 roku odbyły się posiedzenia Reichstagu, na których nie pojawił się Wacław Luksemburski (cesarz), elektorzy reńscy - czyli arcybiskupi Kolonii, Moguncji, Trewiru oraz elektor Palatynatu oskarżyli cesarza o brak utrzymania pokoju publicznego oraz o schizmę. Kiedy Wacław odmówił stawienia się na kolejnym Reichstagu został zdetronizowany i na jego następcę wybrano Elektora Palatynatu Ruprechta. Kilka miesięcy wcześniej Agnieszka, córka ekeltora Palatynatu wychodzi za mąż za hrabiego Adolfa II von Kleve.

Na jego portrecie namalowanym w 1437 roku przez Jana von Eyck, który jeszcze niedawno znany był wśród historyków sztuki jako portet mężczyzny z goździkiem, widzimy kupca w srebrnym łańcuchu Gildii Błaznów. Łańcuch ten posiada zawieszkę w kształcie litery T (hebrajskie Tau, oznaczające objawienie), oraz dzwonka św Antoniego Pustelnika.

W 1417 roku podczas soboru w Konstancji hrabia Adolf von Kleve otrzymuje z rąk cesarza Zygmunta Luksemburskiego tytuł książęcy. Jego pierwsza żona Agnieszka zmarła w 1404 roku bezpotomnie, a dwa lata później biedny hrabia żeni się z Marią, córką księcia Burgundii, Jana bez Trwogi. Rok później Burgundia podpisuje traktat pokojowy z Anglią. Książę Adolf z drugiego małżeństwa doczekał się 7 córek i 3 synów. Dzięki dzieciom wpływał na politykę Francji (córka Maria zostałą wydana w 1440 za Karola Walezjusza, syna króla Francji), Portugalii (syn Adolf ożenił się 1453 roku z Beatrice, córką króla Portugalii), Nawarry (córka Agnieszka została w 1439 wydana za Karola księcia Viany, późniejszego króla Nawarry - od 1441), a reszta dzieci żeni się, bądź wychodzi za mąż w granicach Rzeszy.

W trakcie soboru w Konstancji Adolf von Kleve już jako książę zapowiada założenie w Dülken akademii błaznów. Oficjalnie ta akademia w Dülken powstaje jednak około sto lat później, ale ....

W 1511 roku wychodzi książka pod tytułem Tyll Eulenspiegel,  opisująca oficjalnie wydarzenia  mające miejsce właśnie w czasach życia księcia Adolfa von Kleve. Faktycznie jednak była to kompilacja różnych tekstów i anegdot tworzonych przez równych autorów. W śród nich wymienia się kanclerza Florencji Francesca Poggia, profesora uniwersytetu w Tybindze Heinricha Bebla, Franca Sacchattiego, Sebastiana Branta, Johannesa Mulinga czy wielu innych. Do zilustrowania księgi wykorzystano najznamienitszych fachowców epoki jak

np Lucasa van Leyden,czy Hansa Grüningera.

Mówienie w takim wypadku tylko o humorze skatystycznym i literaturze sowizdrzalskiej w przypadku książki o Dylu Sowizdrzale, oraz traktowanie wywodzących się z Wenecji gildii błazeńskich jako towarzystw, które zajmowały się jedynie zabawą jest w takim przypadku wyłącznie niezrozumieniem tematu.

Ale nadal pozostaje dla mnie bez odpowiedzi jedno pytanie.

Co skłoniło arcybiskupa Kolonii do rezygnacji z zaszczytów, polityki, pieniędzy i realnej władzy? Miłość do Małgorzaty z Bergu? A może obietnica czegoś innego?

 



tagi: błazen  rzesza  kleve 

Pioter
20 września 2019 20:16
13     2024    13 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

MarekBielany @Pioter
20 września 2019 21:46

Dla mnie bardzo ciekawe. To jest ta mobilność (u Lucasa).

zaloguj się by móc komentować

betacool @Pioter
21 września 2019 01:05

W niedzielę albo poniedziałek ja w rewanżu pobuszuję po temacie pieniądza. Zagadki do rozwiązania będą się  mnożyć w tempie wykładniczym. Kto będzie chciał ten znajdzie niejedną odnogę labiryntu dla siebie. 

Takie nawigatorskie studia interdyscyplinarne.

https://galeria-zdjec.com/portret-henryka-viii-hansa-holbeina/

 

 

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Pioter
22 września 2019 19:15

Sorki, bo troszkę można się zgubić: czemu gildie błazeńskie miałyby wywodzić się z Wenecji?

Ogólnie ciekawe ale chyba troszkę mało danych zostało przedstawione. Mi się wydaje w każdym razie że Adolf I mógł zrezygnować z powodu kobiety. Zrobienie 15 dzieci świadczy o pewnej stałości. Niekoniecznie jego postawa mogła komuś przeszkadzać, zmienić coś politycznie. Nie jest napisane kto objął arcybiskupstwo potem ale był to chyba podobnie umocowany politycznie człowiek. Mimo pewnych zakrętów dziejowych wydaje też mi się że i Luksemburgowie i owo stronnictwo reńskie nie żyło źle ze sobą oraz Anglią. Stan w jakim znalazła się Rzesza Niemiecka w tamtym okresie odpowiadał chyba większości zainteresowanych stron. Przy czym główną rolę odgrywały różne mniej lub bardziej niejawne układy kreujące politykę. W sumie układ, który potem został przeniesiony do Rzeczpospolitej?

Gildia Błaznów mogła być jak znalazł w tym środowisku licznych marionetek i mniej nielicznych acz istotnych sił pociągających za sznurki tak by cesarz rozumiał ograniczenia swojej cesarskiej mocy.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @smieciu 22 września 2019 19:15
22 września 2019 21:03

Początkowo arcybiskupstwo Kolonii przechodzi na stryja Adolfa, Engelberta, a w latach 1368-70 administruje nim arcybiskup Trewiru. Dopiero wtedy papież wyznacza na arcybiskupa Fryderyka von Saarweden (22 latek), krewnego arcybiskupa Trewiru, pomimo sprzeciwu cesarza. Pięć lat później Fryderyk zostaje ekskomunikowany i rozpoczyna wojnę z hrabią Adolfem, która trwa do 1395 roku. W 1380 papież zdjął ekskomunikę i przywrócił go na stanowisko arcybiskupa Kolonii. Widać Fryderyk nie był aż tak dobrze umocowany. Popierał pozostałych elektorów raczej pod przymusem.

A umocowanie Gildii Błazów w weneckim systemie wzięło się z il Carnevale di Venezia i bardzo licznych odwołań do karnawału (a nawet zaprowadzenie go w Nadrenii) w swojej działalności.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Pioter
24 września 2019 08:27

Super pociągnąłeś temat, już na lotnisku przeczytałam. Myślę, że w Krakowie będzie dalsze rozkminanie błaznów ;)

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
24 września 2019 10:57

...doczekał się 15 dzieci, z czego 8 zmarło w wieku dziecięcym...

Bardzo ciekawe.  "Postać realna" a odniesienie 15 - 8 = 7 zahacza o inny wymiar. Człowiek wielu odniesień ten Adolf a Askese und Laster [Asceza i Wszeteczeństwo] to motywy przewodnie w Średniowieczu i w żywocie pana na Kleve... Barwne czasy wymagają opowieści o równie barwnych postaciach.

Ten przekaz o dzieciach to z vity spisanej za życia hrabiego o wielu korzeniach czy legenda pisana w czasach po przełomowym roku 1500?

Adolf II był żył a córki w świat poszły. Skoligacony z wieloma możnymi domami na kontynencie czyli ród z Kleve nie wymarł? Czy jest w sieci jakieś genealogiczne opracowanie co do postaci 2 x Adolf i ich progenitury?

 

Nie przymierzam się do wyważania otwartych wrot. Wirtualna forteca czeka na śmiałka. To kwestia dotarcia do właściwej ścieżki z lekturą i wolnego czasu.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 24 września 2019 10:57
24 września 2019 17:39

To rodzina książęca, więć dość dobrze przebadana. Wstecz można się cofnąć do X wieku, a to ostatni z rodu na Kleve - bezdzietny i chory psychicznie Jan Wilhelm. w latach 1574-1585 biskup Münster, któremu zablokowano możliwość zrzucenia habitu (ale i tak to zrobił i próbował przejść na luteranizm). Po jego śmierci księstwo przeszło na Hohenzollernów.

Część rodziny przeniosła się do Burgundii do Nevers w 1504 (poprzez małżeństwo Jana von Kleve i Elżbiety burgundzkiejw 1455) i przyjęła nazwisko Kleve-Nevers. Ta linia po mieczu wygasa w 1564 na Jacquesie, a hrabstwo Nevers przez małżeństwo Henrietty von Kleve z Luigim Gonzagą przechodzi we władanie książąt Mantui. Z tej rodziny pochodziła królowa Ludwika Maria, żona dwu polskich Wazów.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
28 września 2019 08:08

portet mężczyzny z goździkiem

 

Gdy namalowano w wieku XVI kwiatek taki a nie inny to skryto przeslanie ...?

Aptekarz tez lekarz i podsuwa formule do zrozumienia co mial artysta do powiedzenia.

 

Terapia zajeciowa na weekend. ;-)))     Z pozytkiem dla Czytelnika...

 

Na stronie encyklopedii fartuszkowej mowa nawet o trzech takich gwozdzich ktore swiat poruszyly. Rok 1918 i obalanie monarchii w Budapeszcie.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @saturn-9 28 września 2019 08:08
29 września 2019 07:49

Nelke = Nagel

 

Ikonografia wieku XVI odnosiła goździki do gwoździ [trzech], którymi przytwierdzony został Zbawiciel do krzyża.

 

Linku do takiego wywodu nie znalazłem. To jest eteryczna destylacja z tego co znalazłem odnośnie konotacji krztałtu przyprawy (Gewürz)nelke.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @saturn-9 29 września 2019 07:49
29 września 2019 08:02

Dla zagmatwania obrazu dorzucam namiar na wywody z siódmej wody.

 

Poranny "efekt joggingu"... ?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 29 września 2019 07:49
29 września 2019 19:55

Jest jeszcze inne wyjaśnienie. Stosowane dziś przez kwiaciarnie w mowie kwiatów. Goździki według tego leksykonu oznaczają obietnicę i zauroczenie. Choć ich kilka w różnych kolorach (jak tu na obrazie) może też oznaczać odmowę.

zaloguj się by móc komentować


saturn-9 @Pioter 29 września 2019 19:55
1 października 2019 13:32

Nie mam nic przeciwko dreptaniu w miejscu. Das ist die perfekte Welle.

Ale pokład SN na wzburzonych falach a kwiaciarnię z przełomu XX i wieku następnego z jej mową kwiatów zmiecie następna fala gnostycznej transgresji.

Trust, but expect the unexpected

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować