-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Bardzo mądry król z Szuruppak

Około 1800 r pne spisano w języku akadyjskim epos zwany Atra-Hasis. Nazwa tego eposu odnosi się do imienia jego bohatera, które na nasz język tłumaczy się jako bardzo mądry.

Epos ten opowiada o czasach stworzenia świata. Na samym początku główni bogowie rzucili losy i w ich wyniku Enki zarządzał słokowodnym morzem, Enlil zarządzał ziemią, a Anu otrzymał rządy na niebiosach. Przy czym wszyscy oni byli sobie równi. Enlil, jako zarządający ziemią wyznaczył dingirów (czyli pomniejszych bogów) do pracy na roli i utrzymania kanałów. Jednak po 40 latach ciężkiej pracy dingiry się zbuntowali. Anu i Enlil chcieli ukarać buntowników, ale wtedy wtrącił się Enki i powiedział, że on stworzy nowych niewolników. Pozostali zgodzili się na to, więc wyznaczono niejaką Mami, która miała ulepić z gliny ludzi. Jednak aby wszystko się udało należało tę glinę, z której miano ulepić ludzi zmieszać z krwią boga Geschtu-E (różnie tłumaczone: ucho, inteligencja, mądrość). Dopiero wtedy udało się stworzyć odpowiednich niewolników, którzy mieli zastąpić dingirów w pracy na roli. Po jakimś czasie ludzi jednak było za dużo, więc bogowie aby utrzymać odpowiednią ilość ludzkości sprowadzili na świat różnego rodzaju zarazy.

I wszyscy przyzwyczaili się do nowej sytuacji. Nawet mimo tego, że Enlil co jakiś czas (w eposie mowa o 1200 latach) zsyłał na ludzkość klęski nieurodzaju, susze oraz innego rodzaju nieszczęścia. Zawsze jednak dzięki pomocy Enkiego ludziom udawało się przetrwać. Ale pewnego dnia Enlil postanowił zniszczyć całą ludzkość potopem. Niestety wszystkie zachowane wersje tego mitu z jakiegoś powodu ten akurat fragment tekstu mają uszkodzony. Enlil w trakcie narady bogów informuje zebranych o tym, że jego decyzja jest ostateczna i co więcej zobowiązuje ich również do zachowania ścisłej tajemnicy pod przysięgą.

Jednak Enki postanawia jakoś obejść ten zakaz i podkrada się w nocy do domu Atra-Hasisa, gdzie przemawia do ........... ściany, całkowicie ignorując dopiero co obudzonego gospodarza. Ostrzega więc ścianę gościnnego domostwa, że musi uciekać i ratować swoje życie, porzucając wszlekiego rodzaju majątek. Zresztą ten majątek może się jeszcze przydać na zakup materiałów i wynajęcie fachowców, którzy wybudują łódź. Do tego ma to być nietypowa łódź, bowiem bardziej ma przypominać uszczelnioną skrzynię, niż to co pływa po morzach. Enki zaleca też ścianie wzięcie na łódź odpowiedniej ilości ziarna do siewu oraz zwierząt gospodarskich. Gdy w końcu miał nadejść ten dzień, o którym mówił Enki ścianie pewnego domostwa, na gruncie należącym do Atra-Hasisa stała dziwna łódź, a wniej ucztował Atra-Hasis wraz z całą swoją rodziną. I nagle, tuż po zamknięciu drzwi, z niebios zaczęły sunąć ogromne ilości wody, ale łódź z Atra-Hasisem unosiła się nad nimi. Po jakimś czasie wszystko się uspokoiło i Atra-Hasis wysłał ptaki w celu poszukiwania suchego lądu. Te jednak znalazły go dopiero za trzecim razem. W końcu więc łódź Atra-Hasisa osiada na brzegu, a wdzięczny za uratowanie życia, rodziny i dobytku rozbitek wydaje ucztę, na którą zlatują się wygłodzeni bogowie. W trakcie tej uczty ustalają między sobą, że nigdy więcej już w ten sposób nie potraktują ludzkości.

Tyle akadyjski mit o potopie. Mit znacznie starszy niż samo państwo Akkad. Opowiada on bowiem o miejscu, skąd wzięła się cała sumeryjska mitologia i od jakiego wydarzenia liczony był w Sumerze czas.

Jak więc, przy tym co już wiemy z prowadzonych od dłuższego czasu wykładów, powinna wyglądać intrepretacja tego mitu?

Na terenie dziejszego Morza Czarnego, u stóp późniejszej cieśniny Bosfor, leżało miasto założone przez dingirów. Zdawali oni sobie sprawę z tego, że nad nimi jest ogromne słone morze, które w każdej chwili może runąć im na głowy i zalać ten urodzajny teren. Dlatego woleli zajmować się czymś innym (np doglądaniem tamy, prowadzeniem hadlu) a do pracy przymusowej ściągnęli niewolników z różnych stron świata (co tłumaczy pojawiające się zarazy). Początkowo jednak przeszacowali potrzebą ilość niewolników i dlatego, pomimo uprawiania żyznych terenów, brakowało im żywności dla wszystkich (głód), a czasem po prostu nachodziły na siebie również czynniki pogodowe (susze). Dlatego stale musiano sciągać nowych niewolników. Potomkowie jednak tych przywiezionych najwcześniej, którym udało się przeżyć, dorabiali się z czasem majątku i pozycji i stawali się królami lub kapłanami działającymi w imieniu dingirów. Jednym z takich królów (wymienionych na sumeryjskich listach królów jako panujący przed Potopem) był właśnie Atra-Hasis, który swoją pozycję zawdzięczał służbie Enkiemu kontrolującemu cały handel w basenie słodkowodnego Morza Czarnego. I pewnie właśnie dlatego został on przez Enkiego ostrzeżony.

Ponieważ brakuje jednej z najważniejszych części tabliczek, nie znamy motywów dlaczego Enlil zdecydował się zniszczyć dobrze przecież prosperującą inwestycję. Wszyscy dzisiejsi badacze zadowalają się słowami bo ludzie byli zbyt głośni. Być może więc Atra-Hasis i jemu podobni styarali się o uzyskanie dokładnie takiego samego stutusu, jaki mieli dungirowie. A może zorientowali się oni, że Enlila (kontrolującego handel pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Marmara) i jego system wind i tam można obejść w innych miejscach, samym wychodząc z towarami np w okolicy Varny. A być może Enlil mógł tylko obserwować co dzieje się z tamą nie miał żadnego wpływu na zapobieżenie katastrofie, a nie chciał wywyływać paniki. W każdym razie z dokumentów pozostawionych przez Sumerów raczej więcej się nie dowiemy (pozostała jeszcze księga Henoha, gdzie może być coś na ten temat).

Wiemy jednak, że nasz bohater wylądował w końcu w Mezopotamii, gdzie założył miasto Szuruppak. Miasto o tej samej nazwie, jaką miało jego rodzinne miasto na wybrzeżu słodkowodnego Morza Czarnego.

Z zachowanych sumeryjskich list królów, znamy także innych tego typu bohaterów i możemy coś więcej odtworzyć: w mieście Eridu panował Aluim, a później Algagar (po czym miasto zostało porzucone), w Bad-Tibira panowali Enmeluana, Enmegalana, Dumuzi (mąż Innany i władca podziemnego świata - czyli tam musiały być jakieś kopalnie), w Larak panował Ensipaziana, w Sippar panował Enmendurana, a w Szurupak przed Atra-Hasisem panował Ubara-Tutu.

Mamy więc wymienione na tym dziś znajdującym się pod wodą terenie pięć wielkich miast oraz kopalnie. Inaczej mówiąc wszystko, co opisują sumeryjskie mity działo się albo na terenie Atlantydy albo krótko po jej opuszczeniu juz na terenie właściwego Sumeru.



tagi: atlantyda  potop  sumer  mitologia 

Pioter
17 lipca 2023 20:46
11     1256    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
17 lipca 2023 22:33

To zapewnienie, że już nigdy nie bedzie organizowany potop świadczy o tym, że skutki wywołanej wojny przerosły oczekiwania bogów. No i wtedy pojawiły się węże, czyli rozłam. 

Dziwi mnie tylko, dlaczego tak radykalny środek zastosowano? Nie mogli ich podporządkować? To czekam na Henocha. Widać że to co w Kaiędze Rodzaju jedt, pokrywa się idealnie z tym mitem, więc mit nie jest bajką. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 17 lipca 2023 22:33
18 lipca 2023 04:35

Tak. Mit mówi wprost, że bogowie byli przerażeni.

A co do rozłamu, to już wcześniej do takich rzeczy dochodziło. Inaczej po co byłoby zabijać Geschtu-E, który widocznie sprzeciwiał się tworzeniu w tych miastach Atlantydy konclagrów.

Na Henoha przyjdzie jeszcze poczekać. On w tej księdze przedstawiony jest jako notariusz, który prowadzi negocjacje pomiędzy Enlilem a Enki (oczywiście Hebrajczycy inaczej nazwali tych bogów).

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter 18 lipca 2023 04:35
18 lipca 2023 06:33

Wrócę do filmu Noah. Po wcześniejszych felietonach o potopie wyguglałem sobie księgę Henoha i pasowało mnie, że to właśnie ona była bazą hiistorii. Natomiast, żeby wziąć i zrobić COPY-PASTE z historii sumeryjskiej to widzę jedno wytłumaczenie. I to jest wytłumaczenie handlowo - biznesowe. Przejmujemy WSZYSTKO po poprzednim właścicielu i operatorze na danej lini handlowej i nie robimy żadnego rebrandingu, może nawet alfabet hebraiski oddawał / pasował wizualnie do starszych sumeryjskich zapisów.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter 18 lipca 2023 04:35
18 lipca 2023 06:36

Dzisiaj ludzkość też jest chyba zbyt głośna

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ArGut 18 lipca 2023 06:33
18 lipca 2023 06:41

Tak. Ucieczka Abrahama z Ur to mniej więcej te same czasy co i ucieczka Zeusa i spółki. Tylko, że Olimpijczycy raczej odcięli się od sumeryjskiego dziedzictwa, a Hebrajczycy widocznie znaleźli się w takiej sytuacji (pod naciskiem Egiptu), że tylko kultywowanie sumeryjskiego dziedzictwa dawało im możliwość wewnętrzej spójności i nierozpłynięcia się w obcym kulturowo Egipcie.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 18 lipca 2023 06:36
18 lipca 2023 06:45

Pewnie niektórzy pokroju Enlila też tak uważają. Ale wśród dingirów są i tacy jak Enki.

Tylko coś mało takich jak Atra-Haris, ktorzy rozumią, że Enki wcale nie mówi do ściany.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter
18 lipca 2023 20:08

Przegapiłem chyba ten moment kiedy wyjaśniałem że Atlantyda była na Morzu Czarnym. Jeśli tak, to ten potop był kolejnym, mniejszym po tym biblijnym. Mniejszych potopów mogło więcej. Wg Emmerich na miejscu Morza Czarnego była góra demonów, która zapadła się, chyba w czasie potopu, tworząc morze. Atlantyda zatem była pozostałością tej góry i tej demonatrii. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Magazynier 18 lipca 2023 20:08
18 lipca 2023 21:10

Potop Noego to ten opisany w micie o Atra-Hasisie.

Natomiast dzieje geologiczne Morza Czarnego w interglacjale zgadzałyby się z tym, że tereny te były wcześniej morzem, które powoli wysychało i gdzieś w 5600 pne zostało zalane przez cieśninę w Bosforze. Być może Emmerich opisuje w tym przypadku czasy znacznie wcześniejsze niż 5600 pne, czyli wcześniejsze niż sumeryjska mitologia.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter 18 lipca 2023 21:10
19 lipca 2023 10:37

Mam wątpliwości co do pokrywania się potopu akadyjskiego z biblijnym. Podobieństwa mogą wynikać z nakładania się historii biblijnej na akadyjska. Arka niby ta sama ale historia Noego była znana siłą rzeczy  była podstawową narracja ocalencow i ich potomstwa. Stąd technologia przerwania popotopu była oczywistą. Oczywistą była również perspektywa zalania morza czarnego. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Magazynier 19 lipca 2023 10:37
20 lipca 2023 17:22

Nawet jeśli Atra-Hasis i Noe to różne osoby, to i tak w obu przypadkach jest opisany te same wydarzenie z tego samego czasu.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Magazynier 18 lipca 2023 20:08
20 lipca 2023 17:37

Nie rozumiem tego kurczowego trzymania sie objawien Emmerich. Już tu na SN przypomniałem, że w jednym istotnym fakcie jej objawienia są sprzeczne z tym, co Ojcowie Kościoła mówili. Naprawde nie mamy obowiazky, pod żadnym grzechem, wierzyc w objawienia prywatne. Ponadto takie objawienia nie są wolne od nieprawdy, bo zły duch może coś wcisnąć. Radziłbym po prostu nie mieszać religijnej tresci jej objawień z historyczną. 

Widać kopiuj-wklej Ksiegi Rodzaju i tego mitu. Czy to ujmuje prawdziwości K. Rodzaju? Nic. Bo ten mit to prawda historyczna, a że Bóg posłużył się bogami protosumeryjcxyków, to co w tym złego? A Noe nie mógł być nazwany inaczej przez nie-Żydów? Ha-Nocri to kto? I jakoś łatwo jest nam zaakceptować że to inna nazwa Jezusa Chrystusa. Wiec dajmy sobie spokój z tymi objawieniami. To naprawde nie posuwa dojścia do prawdy historycznej. 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować