-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Bajka o praczu

Wśród tabliczek znalezionych w szkole w Sultantepe, znalazła się również taka ciekawa tabliczka, którą zapisano do humorystycznych. O takiej treści:

Chodź praczu, chcę ci dać instrukcje - zajmnij się moim okryciem. Moich instrukcji nie lekceważ! Własnych metod nie stosuj!

Brzeg szaty ułożysz według dłuższej krawędzi, część wierzchnią do wewnątrz zafastrygujesz, nić z krawędzi wyciągniesz, delikatną część w piwie namoczysz i na sicie odsączysz, brzegi podszycia poluzujesz, czystą wodą skropisz. Jak tkaninę kindu ją wytrzesz. W stronę nici wątku ją wyszczotkujesz, aby nić osnowy [nieczytelne]. W zamkniętym naczyniu ług z gipsem odciśniesz, w naczyniu zanurzysz [nieczytelne]. W przypadku gdybyś nałożył oznaczenie, wówczas i je wyczeszesz. Następnie kijem z drzewa eru ją obijesz. Na stołku rozłożysz krawędź szaty. Osnowa wymaga pracy z igłą [nieczytelne]. Kraweź rozłożysz i rozpłaszczysz. Wysuszysz pod wieczór aby tkanina zbytnio nie wyschła. Następnie w pojemniku w skrzyni ją umieścisz. Lepiej aby była gładka! Uczyń tak, a bardzo szybko cię uszczęśliwię, przyniesiesz mi ją do domu, a jedna miara ziarna wysypie ci się na podołek.

Pracz mu odpowiada: Na Ea! Pana Mądrości! który mnie przy życiu trzyma. Dauj sobie! Nie ja! Tak jak ty mawiają tylko poborcy podatkowi! I tylko oni jak ty potrafią tak serce wzburzyć! Niczyje ręce nie są w stanie zrealizować tego zamówienia! Twoich instrukcji nie jestem w stanie nawet powtórzyć, opowiedziećani wyrecytować! Udaj się w górę, na skraj miasta, pokażę ci miejsce, gdzie można prać. Tęwielką pracę, którą masz w rękach - wykonaj sam.

Jak to interpetują sumerolodzy?

Opisują to jako satyrę na zbyt wygórowane żądania sumeryjskiej szlachty wobec rzemieślnika, który wzburzony tym, że szalachcic oferuje mu zbyt małą wypłatę, orzuca tę ofertę i każe szlachcicowi ubrudzić sobie samemu ręce.

Nie widzą natomiast w tym tekście procesu technologicznego uszlachetniania szat. Nie widzą również tego, że sumeryjscy rzemieślnicy byli zrzeszeni w cechach i zgodnie z cechowymi przepisami byli zobowiązani do umieszczania oznaczeń cechowych na obrabianych materiałach.



tagi: sumer  tekstylia  antyk 

Pioter
31 maja 2023 05:03
9     1158    4 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Pioter
31 maja 2023 07:03

Bo oni wszędzie widzą tylko dziedzica co rozpijał wódką pańszczyźnianych chłopów. 

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter
31 maja 2023 07:11

Kim jest ten tzw sumerolog? Może tylko potrafi odczytać pismo, a cała reszta to czary, które jakoś trzeba zinterpretować? 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 31 maja 2023 07:03
31 maja 2023 07:14

Odrzucenie zamówienia przez sumeryjskiego rzemieślnika akurat mogę łatwo wytłumaczyć - i wcale nie chodzi tu o zbyt małą zapłatę za duży wkład pracy.

Ten powyższy przykład to akurat instytucja znana z przepisów skarbowych pod nazwą zakup kontrolowany. W tym wypadku akurat chodzi o wymóg usunięcia oznaczenia cechowego na tkaninie. Ale rzemieślnik się dość szybko zorientował i posłał inspektora kontroli skarbowej w diabły (Tam, w górze rzeki, możesz sam to zrobić).

A co do rozpijania chłopów to tu jest nawet gorzej - on ma pracować przecież w oparach alkoholu. PIP powinien od razu alkomatem takiego rzemieślnika, a i na szlachcica, który takie żądania wysuwa też protokół wypisać ....

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 31 maja 2023 07:11
31 maja 2023 07:18

Już nie musi potrafić. Od jakiegoś czasu akadyjski tłumaczony jest już przy pomocy AI na angielski. I być może dlatego też wychodzą takie kwiatki.

Choć tę tabliczkę odczytano i przetłumaczono jakieś 50 lat temu (na angielski), ale widać nikomu ten tekst nic sensownego nie mówi.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Matka-Scypiona 31 maja 2023 07:11
31 maja 2023 07:20

Targalski byl sumerologiem i to moim zdaniem wyczerpuje temat

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @gabriel-maciejewski 31 maja 2023 07:20
31 maja 2023 07:46

Nie wiedziałam. No to komentarz zbędny. 

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
31 maja 2023 08:48

A może to były gliniane ulotki spełniające rolę kabaretu?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 31 maja 2023 08:48
31 maja 2023 08:54

Nawet jakby, to i tak dają nam olbrzymią ilość wiedzy o stosunkach panujących w Sumerze. I w taki sposób powinny być rozpatrywane w trekcie rekonstrukcji dokonywanej przez historyków. Jakoś w przypadku Grecji historycy chętnie sięgają po sztuki teatralne. A (jak to okresliła Basia cytując jakiegoś nałukofca) tabliczki z pismem klinowym są nudne i nikogo nie zainteresują.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter 31 maja 2023 08:54
31 maja 2023 09:12

Oczywiście. Kabarety mogą być źródłem wiedzy.

Jaka Basia?

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować