A(r)morki

Jak wszyscy pewnie pamiętamy Amor, zwany też czasami Kupidynem lub Erosem, był synem Afrodyty i Aresa.Dlatego też w sztuce od czasów najdawniejszych zwykło się go przedstawiać jako młodzieńca (lub dziecko) uzbrojonego w broń dystansową. I tak jakoś się przyjęło, że prawie zawsze jest to łuk. Popkultura zwykła nam wmawiać, że łuk jest akurat bronią precyzyjną, a strzała Amora ugadza wyłącznie tych, których bogowie i tak sobie przeznaczyli.

Tylko, że łuk wcale taką precyzyjną bronią nie jest. To tylko na turniejach łuczniczych możliwe jest oddanie precyzyjnego strzału do nieruchomej tarczy. W trakcie bitew toczonych przez tysiąclecia o przewadze łuczników (czy później kuszników i muszkieterów) decydowała ich liczba i zmasowany ostrzał nieprzyjaciela. Łucznicy strzelali więc na ślepo w pewien punkt, licząc na to, że nacierający przeciwnik sam pod upadającą strzałę podejdzie.

Być może stąd wzięło się poźniejsze powiedzenie, że miłość jest ślepa.

W znacznie późniejszych czasach przyjęło się obliczać, że na każdych kilkadziesiąt oddanych strzałów tylko jeden trafia do celu. I te wyliczenia w zasadze są trafne do dnia dzisiejszego.

Dlatego też z czasem nawet Kupidyn musiał sięgnąć po inną, precyzyjniejszą broń. A miało to miejsce akurat w miasteczku Neu Ulm w sierpniu 1918 roku.

Tak, wiem. To tylko zwykły notgeld, do tego przeznaczony dla kolekcjonerów i wypuszczony w celu podreperowania miejskiej kasy. I bardzo mocno patriotyczny w tym niezwykle dla Rzeszy trudnym momencie dziejów.

Ale i tak trzeba uczciwie przyznać, że siła rażenia Kupidyna znacznie wzrosła od czasów starożytnej Grecji.

tagi: mitologia  rzesza  notgeld  amor

24 listopada 2021 05:18

saturn-9 @Pioter
24 listopada 2021 08:40

To nie jest zwykly notgeld! Ale co oznacza zapis ''K B  UNMITTELB"?

Na obszarze wpływu miasta była twierdza a gdzie twierdza tam załoga uzbrojona po zęby. Czy Pioter wie co to za oddziały tam stacjonowały do 1918 roku?

W drugiej połowie lat '30 minionego wieku były w Neu Ulm koszary im. Ludendorffa.

Po drugiej światowej obszar wpływu US boys. Rakiety Pershing I i II oraz osławione marsze pokoju lat osiemdziesiątych.

Pioter @saturn-9 24 listopada 2021 08:40
24 listopada 2021 08:59

Kriegsbeschädigte unmittelsbar

Wychodziłoby, że to zapomoga miejska dla inwalidów wojennych

Twierdza była po drugiej stronie rzeki w Ulm, które już znajdowało się w Wirtemberdze. Neu Ulm było akurat w Bawarii.

saturn-9 @Pioter 24 listopada 2021 08:59
24 listopada 2021 09:18

thx

K B = Kriegsbeschädigte

czyli to taka namiastka pieniądza na dzienną pajdę chleba dla kaleki?

W sieci wypisują, że w Neu Ulm też.

atelin @Pioter
24 listopada 2021 09:31

Wiki: "Tak jak Eros znajduje się między nieśmiertelnością a byciem śmiertelnym, tak filozof jest między nieuctwem a posiadaniem mądrości, jest on miłośnikiem mądrości. Eros to filozofia, umiłowanie mądrości i pragnienie posiadania jej."

To na koniec notki w Wiki, ktokolwiek ją stworzył i edytował. https://pl.wikipedia.org/wiki/Eros_(mitologia)

Armorki bardzo na miejscu.Plus.

Pioter @saturn-9 24 listopada 2021 09:18
24 listopada 2021 09:34

50 fenigów to trochę wiecej niż pajda chleba. To około 5 euro na dzisiejszy pieniądz.

A co do twierdzy. Skoro w Ulm Wirtembergia postawiła twierdzę, to w Neu Ulm (po drugiej stronie rzeki) w Bawarii też jakiś większy garnizon wojskowy musiał stać. Niby wszystko wspólnie działa w ramach Rzeszy, ale kto wie, co sąsiadom może się przywidzieć.

umami @Pioter
24 listopada 2021 09:40

Zmiana arsenału bardzo urzekająca, piękna historia. Ugodzenie tym strzałem delikwenta zabijało z miłości.

Ale 1 sierpnia 1919?

Pioter @umami 24 listopada 2021 09:40
24 listopada 2021 09:51

To data do kiedy te notgeldy są ważne. Obowiązkowa klauzula wymagana prawem i pilnowana (jeszcze wówczas) przez władze zwierzchnie.

umami @Pioter
24 listopada 2021 10:12

Zapomniałem zapytać, czy z takiego łuku, jak ten z pierwszego obrazka, można w ogóle strzelać i to z taką siłą, jak sugeruje to ta strzała. Moim zdaniem brak łuku w łuku (jak cukru w cukrze) powoduje, że jest bezużyteczny.

Sam obraz bardzo ładnie namalowany, zwiewnie. Nie potrafię doczytać podpisu autora.

saturn-9 @umami 24 listopada 2021 09:40
24 listopada 2021 10:24

Proteza cyfrowa '18' [kalendarz nie kłamie (od 1.8.1918 do 1.8.1919) w cierpliwych dłoniach, które nie drżą czyli 'władców zegara'] to kultowe odniesienie tzw 'ciapciaków' [pogardliwe odniesienie Żydów do przechrzt z gangu Jakuba F.].

Co to znaczy? 18 = 3 x 6 a trzy szóstki to znany znak z pisma świętego. Krew na frontach przelewano pod fundamenty 'nowego ładu'. Kajzer Wiluś abdykował dnia ?  9.11.1918 !  '911' też kultowe...

kskiba19 @umami 24 listopada 2021 10:12
24 listopada 2021 10:54

Nie bardzo się da, ale to typowe w malarstwie. Zwłaszcza co do łuków.

Pioter @umami 24 listopada 2021 10:12
24 listopada 2021 11:04