-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Angelus ze Stargardu i rzymska flota

Jakiś czas temu zastanawiałem się co robiła rzymska flota na Bałtyku.

Udało mi się wówczas ustalić (na podstawie różnych poszlak), że Rzymianie rzeczywiście na ten Bałtyk wpłynęli około 5 r pne. Ale w tym miejscu moje tropy w postaci odnalezionych w Ankarze inskrypcji oraz rzymskich opisów geograficznych zawartych w tekstach Pomponiusza Meli i Pliniusza Starszego się urwały. Mogliśmy wyłącznie stwierdzić, że Rzymianie wpłynęli na Bałtyk i prawdopodobnie już z niego nigdy nie wypłynęli, a przynajmniej nie wszyscy.

Czytając jednak Protokół Angelusa ze Stargardu znalazłem potwierdzenie działań rzymskiej floty operującej na Bałtyku w czasach panowania Oktawiana Augusta wspierała działania wojenne Druzusa skierowane przeciwko Wenedom.

Uważa się, co jest, jak przypuszczają niektórzy, prawdopodobne, że miasto Wineta (choćby na podstawie jego położenia) było tożsame z tym, które dziś nazywa się Wolin, zbudowanym przez Juliusza Cezara i dlatego nazwane przez samego założyciela Julinem, o czym mówi się poniżej wiele rzeczy związanych z tematem. Chociaż bowiem niektórzy przypuszczają, że miasto Wineta było położone na ziemi uznamskiej, gdzie dzisiaj widoczne są ślasy jakiejś znamienitej budowli, to jednak nie trzeba dociekać tu, co jest prawdą, ponieważ nie ma to potwierdzenia w autentycznym dokumencie, a przede wszystkim dlatego, że nie ma to wpływu na naszą sprawę. [...]

Droga ta zawiera się mnie więcej od czasów Juliusza Cezara, w których to czasach, jak stwierdzają najstarsze kroniki, narody te [chodzi o Polaków i Pomorzan] zwalczały się nawajem. [...] Była ona jakby nieustannie żywotna później, w czasach Juliusza Cezara, który zbudował na terenie ziemi pomorskiej warowne grody przeciwko Polakom, mianowicie Wołogoszcz, nazwaną wówczas przez niego Julia Augusta oraz Julin.

Jak więc widzimy działania floty Druzusa na Bałtyku w kampanii przeciwko Wenedom polegały na próbach zniszczenia Winety i zbudowaniu w jej miejscu obozu wojskowego Julin oraz drugiego obozu wojskowego Julia Augusta, przy czym, zgodnie z opisem zamieszczonym przez Angelusa, Wenedowie zostali również zaatakowani przez Wandalów.

Mamy więc poświadczoną tradycją budowę dwu rzymskich fortów zamykających przeprawy na Pianie (Wolgast) oraz Dziwnie (Wolin), czyli w praktyce zamknięcie możliwości żeglugi wyjścia na Bałtyk floty wenedzkiej stacjonującej w Winecie (Szczecinie). Floty tej pewnie nie udało się zniszczyć, ale Rzymianie pomni doświadczeń z Armoryki postanowili ją od razu zneutralizować. W takim więc wypadku wystarczyło wyłapać dojście Rzymian wyłącznie do okolic Kołobrzegu oznacza, że po prostu tam zaczynały się już tereny Wandalów.



tagi: antyk  wandalowie  wenedowie  rzymianie  pomorze 

Pioter
1 maja 2024 12:03
14     1045    9 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
1 maja 2024 17:04

A wikingologowie twoerdzą, że Wolin załóżyli przybusze ze Skandynawii, czyli po naszemu Wenedowie...:)

Jest jeszcze trzecie połączenie wodne Szczecina z Bałtykiem - Świna. Trochę kręta. Aż dziw, że tam fortu rzymskiego nie było, bo południowe wybrzeże wyspy Wolin posiada dośc wysoki brzeg - do 30m wysokości. Czyżby tam był niezdobyty gród Wenetów?

Kronikarz utożsamia Polaków z Wenedami? Czyli dla niego Pomorzanie to Wandalowie. Dziwne...

zaloguj się by móc komentować

chlor @Pioter
1 maja 2024 17:58

Czy są na terenie Polski ślady archeologiczne po Wandalach i Wenedach?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @chlor 1 maja 2024 17:58
1 maja 2024 19:34

Chyba tylko Pomorze Zachodnie. Choć gdyby dobrze szukać to pewnie i na Ziemi Lubuskiej też.

zaloguj się by móc komentować

chlor @OjciecDyrektor 1 maja 2024 19:34
1 maja 2024 19:51

Głównie resztki po plemionach połabskich, ale to inne czasy. Wiek 6 i 7. No i Rugia.  Na Wolinie jest muzeum, ale jakoś ominąłem.

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 1 maja 2024 17:04
1 maja 2024 20:51

Może Świnę akurat zablokowali flotą, dlatego cisza o jakichś rzymskich fortach na niej.

Co do Angelusa, to on twierdzi, że zarówno Pomorzanie jak i Polacy to Wandalowie, tylko stale się nienawidzący. Zresztą później ten punkt widzenia przejął Kranz i tak przez długi czas szło to w niemieckiej historiografii.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @chlor 1 maja 2024 17:58
1 maja 2024 20:58

Muzeum Archeologiczne w Krakowie ma jakąś wystawę o Wandalach (kultura przeworska), a Wenedowie to raczej kultura łużycka będzie

zaloguj się by móc komentować

chlor @Pioter 1 maja 2024 20:58
1 maja 2024 21:05

Jest jeszcze ten Biskupin, który nie pasuje do Słowian ani Germanów. Długie chaty jak w Afryce.

 

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter 1 maja 2024 20:51
1 maja 2024 21:13

Może Świnę akurat zablokowali flotą, dlatego cisza o jakichś rzymskich fortach na niej.

...

P.S.

To już trochę wieków upłynęło. Ujście Wisły też się zmieniało. Biegi rzek krętych (lub krętych rzek) zmieniają się szybciej.

Wieki, wieki ...

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Gotoxy76 @Pioter
1 maja 2024 23:48

Kiedyś znalazłem mapki skarbów zawierających:

 

złote solidy (LeonI)

srebrne denary (211BC - AD238/244)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Gotoxy76 1 maja 2024 23:48
2 maja 2024 06:52

Bornholm, Gotlandia i zat. Gdańska. Dwie pierwsze na bank wenedyjskie. No a ta zar. Gdańska to widać po raz kolejny, że stanowiła baaardzo ważny ośrodek koncentracji handlu i o opanowanie w całości tego rejonu toczyła się rywalizacja. Wejścue w ten rejon, to jak wsuwanie palców między zawiasy - jak się nie ma pancernych rękawić to kończy się to źle.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Gotoxy76 1 maja 2024 23:48
2 maja 2024 06:56

R9zmieszczenie solidów pokazuje nam zasięg i intensywność handlu Olimpijczyków, rzecz jasna. Ciekawe, że tereny Karytntii, Akwitanii i Aragonii to biała plama. No i w zassdzie cały teren Polski, poza zat. Gdańską, to też biała plama. A więc tam monopol miało Zmijowe Plemię. Wandalowie i Wizygoci.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 1 maja 2024 20:51
2 maja 2024 07:06

Wiemy, że Mieszko walczył z Wieletami. Nienaw8ść była obopólna. To nie mogli być Polacy. Pomorzanie to Wieleci, czyli Wenedowie, czyli resztki Kultury Łużyckiej. 

W Kołobrzegu piwstało biskupstwo ok. 1000. I tak się składa, że po śmierci Ottona III, to biskupstwo szybko upadło (ok. 1010-20). To były tereny Pomorzan. A skądinąd wiem, że cesarz św. Henryk II napuszczał Wieletów na Chrobrego, aby osłabić go podczqs swojego najszdu na Polskę w 1017. Więc ci Pomorzanie musieli być z Wieletami. Zresztą w 1147 po pacyfikacji Arkony, książę w Szczecinie otrzymał księstwo Wołogoskie. Ponoć za pomoc Duńczykom w tej pacyfikacji, ale ja myślę, że po prostu on wykazał ciągłość swojego władztwa nad Pomorzem Przednim (jak to Niemce mówią o księstwie Wołogoskim). No i nadał sobie tytuł "władca Luciców".

Tak więc Pomorzanie nie mogli być Wandalami. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 2 maja 2024 07:06
2 maja 2024 07:22

Książęta pomorscy podpisywali swoje dokumenty tytułem (między innymi) dux Venedi, ale w ktorymś momencie (chyba połowa XIV wieku) zaczęło zależeć im na przypisaniu ich do Wandali. Stąd to poprawianie historii u Kranza i u Angelusa.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 2 maja 2024 07:22
2 maja 2024 08:08

Chcieli się podciągnąć w hierarchii księstw należących do cesarstwa. Tak myślę. XIVw to ostra walka o tron cesarski i każdy z książąt chciał być ważny. Szczecin kumulował handel z całego dorzecza Odry, a więc i ze Śląska

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować