-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Algierskie ptactwo

1 listopada 1954 roku w Algierii wybuchło powstanie skierowane przeciw Francji. Odpowiedzialnym za jego wybuch był Komitet Rewolucyjny Jedności i Akcji (CRUA), sterowany z Egiptu przez Ahmada Bena Bella. Jak widać była to brytyjska (najprawdopodobniej) próba rozmontowania francuskiego imperium kolonialnego. Powstanie te trwało praktycznie do 1963 roku, a w jego wyniku 80% Francuzów opuściło na zawsze Osadnicze Terytorium Zamorskie.

W 1955 roku, czyli w czasie trwania tego powstania, Bank Algierii wprowadza do obiegu nowe banknoty. Banknoty jednoznacze w swej symbolice. Banknoty te kursowały do 1963 roku, czyli do czasu uzyskania niepodległości przez Algierię. W 1958 roku podprogowy przekaz wzywający do emigracji został dodatkowo wzmocniony nowym banknotem, na którym zamieszczono padlinożerców - sępa płowego i orła płowego. Czas francuskiego osadnictwa w Algierii dobiegł końca.

Pierwsze banknoty po uzyskaniu niepodległości przez Algerię wydane w 1964 (przy okazji wymiany pieniądza i zmiany nazwy waluty, aby już nic się z Francją nie kojarzyło mieszkańcom) również są ciekawe:Powtórzono motyw padlinożerców (bo Algierię czekała teraz reforma rolna i nacjonalizacja przemysłu - przeprowadzana właśnie przez prezydenta Huariego Bumediena), ale mewy zastąpiono bocianami. Być może władze finansowe Algierii liczyły na powrót Europejczyków, bo wprowadzanie socjalizmu przez Budiemena nic dobrego akurat temu państwu nie wróżyło.W 1970 roku padlinożercy zniknęły z banknotów, a bociany zostały zastąpione pawiem. Jeśli połączyć jego wymowę z rewersem to Algieria była w tym momencie dumna z własnego przemysłu naftowego.Ostatnim ptakiem, który znalazł się na algierskich banknotach była jaskółka, dla nas jest symbolem wiosny i odrodzenia. Znalazła się ona na banknotach z 1981 roku, ale już rok później z banknotów tych została usunięta.



tagi: francja  banknoty  algieria 

Pioter
3 maja 2019 16:42
2     1157    6 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Pioter @Stalagmit 4 maja 2019 07:05
4 maja 2019 07:13

Tak. Ptactwo to częsty przypadek. Ale bociany i sępy występują wyłączne na algierskich banknotach.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
4 maja 2019 09:50

Panie Piotrze, proszę zajrzeć na priv.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować