-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Agent Jej Królewskiej Mości?

Ernesto Guevara de la Serna urodził się w 1928 roku w Rosario w Argentynie, w rodzinie o znacznych zasługach dla kolonizacji Ameryki Południowej. Jednym z przodków jego matki był Jose de la Serna e Hinojosa - ostatni hiszpański wicekról Peru, natomiast jego pradziadek ze strony ojca, Partick Lynch, był jednym z najbogatszych ludzi w Argentynie - oficjalnie uciekinier z Anglii do Argentyny, gdzie został gubernatorem Rio de la Plata. Pomimo tego wszystkie opracowania uważają Che Guevarę za pochodzącego z rodziny hiszpańsko - irlandzkiej, wywodzącej się z klasy średniej.

Po ukończeniu szkoły rozpoczął studia medyczne. Z powodu organiczonej wydolności fizycznej został uznany przez argentyńską komisję poborową za niezdolnego do służby wojskowej. W 1953 roku w trakcie podróży motocyklowej po Ameryce trafił do Gwatemali, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, peruwiankę Hildę Gadeę Acosta, a przez nią również wielu wpływowych urzędników rządu Gwatemali oraz kubańskich rewolucjonistów związanych z Fidelem Castro.

Po zorganizowanym w Gwatemali przez CIA puczu z wyrokiem śmierci opuszcza kraj i udaje się do Meksyku, gdzie pracuje jako lekarz, wykładowca uniwersytecki oraz dorabia jako fotograf. Po roku pobytu w Meksyku , w 1955 poznaje Raula Castro, a przez niego również Fidela. Przystępuje również do Ruchu 26-Lipca, organizacji rewolucyjnej mającej na celu obalenie Batisty. Wraz z Fidelem bierze udział w nieudanej inwazji na Kubę w 1956, po czym ocaleli z pogromu rewolucjoniści ukrywają się wśród kubańskiej biedoty. Guevara zajął się wtedy tworzeniem fabryk materiałów wybuchowych, organizacją szpitali polowych oraz wydawaniem gazety i uruchamianiem rozgłośni radiowej. Został nawet mianowany przez Fidela Castro na dowódcę drugiej kolumny rewolucyjnego wojska.

W grudniu 1958 partyzanci Che Guevary zdobyli Santa Clarę, co otwarło drogę do Hawany, którą ostatecznie udało się Guevarze zająć 2 stycznia 1959 (jego Radio Redebe podawało, że Hawana została zajęta przez rewolucjonistów już w sylwestra, co spowodowało ucieczkę Batisty na Dominikanę oraz wzmocnienie chęci do kapitulacji dowództwa sił rządowych). W nowym rewolucyjnym rządzie Guevara zajął się reformą rolną. Polegała ona na tym, że wszystkie majątki ziemskie powyżej 1000 akrów (4 km2) zostały znacjonalizowane. Znacjonalizowano również wszystkie amerykańskie cukrownie na wyspie. Wkrótce objął stanowisko ministra skarbu oraz prezesa Banku Centralnego. Również czynny był na arenie międzynarodowej jako ambasador Kuby przy ONZ czy w misjach dyplomatycznych w Europie i Azji. 24 lutego 1965 wygłosił swoje ostatnie publiczne wystąpienie podczas konferencji w Algierze, gdzie skrytykował ZSRR za współdziałanie z krajami kapitalistycznymi w ekploatacji trzeciego świata. Dwa tygodnie później zrezygnował ze wszystkich funkcji publicznych na Kubie i zniknął z życia publicznego.

Odnalazł się za to w Kongo 24 kwietnia 1965, gdzie wraz z kontyngentem kubańskim walczył w partyzantce w wojnie domowej. W listopadzie jednak z powodu ataku astmy opuścił Kongo i udał się do Dar es Salaam, w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, a później do Pragi. Korzystając z podrobionych przez kubański wywiad dokumentów oraz zmieniając wygląd przybył w listopadzie 1966 roku do Boliwii posługując się urugwajskimi dokumentami na nazwisko Adolfo Mena Gonzales. Przystąpił tam do organizowania partyzantki, ale 8 października został schwytany, a dzień później rozstrzelany.

Che na kubańskie banknoty trafił dopiero w 1983 roku i pozostaje na nich do dnia dzisiejszego.



tagi: kuba  banknoty 

Pioter
28 marca 2019 19:14
6     1433    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Paris @Pioter
28 marca 2019 20:08

Super  wpis  !!!

Absolutnie odklamujacy  "legende"  CG.

zaloguj się by móc komentować

Caine @Pioter
28 marca 2019 23:31

Kongo w 65 to było ciekawe miejsce, o czym pisał Gan-Ganowicz.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter
29 marca 2019 07:28

Z powodu ograniczonej wydolności fizycznej...musiał być większą pierodłą niż ja...to zaskakujące

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 29 marca 2019 07:28
29 marca 2019 07:37

Raczej pierdołą nie był, tylko mu się w argentyńskiej armi nie chciało służyć. Te oznaczenie naszej kat E zapisano moim zdaniem wyłącznie po to by przykryć odpowienio dużą łapówkę przekazaną komu trzeba, żeby synkowi życia nie marnować. Zresztą studia medyczne w cywilizowanym świecie automatycznie łączą się z kartą mobilizacyjną.

A ataki astmy w momecie, gdy na froncie robi się gorąco (vide Kongo) oznaczają chyba wyłącznie planowe przegrupowanie przed nowymi zadaniami zleconymi z centrali (na pewno nie z Hawany, Waszyngtonu czy Moskwy).

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
29 marca 2019 08:09

Jak to ciekawie się plecie: 

Po II wojnie światowej Zumbach pędził żywot awanturnika. Zajmował się przemytem, był współwłaścicielem firmy lotniczo-taksówkarskiej, która prowadziła działalność przemytniczą, a następnie – posługując się pseudonimem Johnny „Kamikaze” Brown – walczył jako najemnik w Afryce[5]. W 1962 roku przyjął ofertę utworzenia lotnictwa Katangi i dowodzenia nim. Zorganizował zakup Douglasów A-26 Invaderów, które stały się trzonem lotnictwa Katangi, zwerbował pilotów i mechaników. Lotnictwo Katangi pod jego dowództwem bombardowało siły rządowe Konga. Pod koniec roku siły lotnicze kontyngentu szwedzkiego ONZ zniszczyły większość lotnictwa Katangi. Po upadku secesji Zumbach uciekł z polskimi pilotami do Angoli.

W 1967 roku powrócił do Afryki, tym razem w związku z propozycją dowodzenia lotnictwem Biafry. Oprócz faktycznego dowodzenia Zumbach brał osobiście udział w nalotach nielicznych bombowców biafryjskich na rządowe pozycje nigeryjskie. Podczas nalotu na lotnisko w Makurdi zabił szefa sztabu armii nigeryjskiej. Również ta secesja zakończyła się klęską, co w sporej mierze spowodowane było nadużyciami pośredników w zakupie broni i sprzętu wojskowego.

Jan Zumbach zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 3 stycznia 1986 roku we Francji, został pochowany w Polsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera D 4 rz. 3 m. 2). Władze francuskie zamknęły śledztwo w sprawie jego śmierci bez podania powodów.

Ciekawe, czy Jan Zumbach wiedział kogo ma za "sojusznika"?

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @atelin 29 marca 2019 08:09
29 marca 2019 09:33

Ciekawy długi wpis w języku wrażym ale wrażliwym na dole i niedolę landsknechtów w tym wypadku kawalerii przestworzy. Kończy się poniższym stwierdzeniem:

" Chciał latać, czuć adrenalinę w żyłach i wykonywać pracę zawodową z bardzo osobistych ambicji. Zarabiał dobrze w tym awanturniczym czasie, ale nadal nie był bardzo bogaty, 'ponieważ tego rodzaju działalność nie sprawia, że kamikadze staje się bogatym. To jest zastrzeżone jedynie dla ptaków drapieżnych w barach i biurach ' - stwierdził z perspektywy czasu starzejący się Jean Zumbach. "

http://kriegsreisende.de/relikte/zumbach.htm

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować