-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Afryka dzika, dawno odkryta ....

Lud Aszanti (to dzisiejsza Ghana, a dawniej Zote Wybrzeże) ma ciekawy mit o ..... kupowaniu mitów.

Właśnie tak jest to obecnie intepretowane przez uczonych w piśmie. Ale przejdźmy do konkretów.

Pewen pająk imieniem Kwaku Ananse zapragnął zakupić od boga nieba Nyankopona jego opowieść. Udał się więc do niego i zapytał go o cenę. Nyakopon początkowo go wyśmiał, ale później zaproponował cenę. Miało nią być dostarczenie pytnona Onini, lamparta Osebo, wróżki Mnoati oraz szerszenia Mboro. Zadanie te wyglądało na niewykonalne, ale Kwaku zaproponował, że przy tak niskiej cenie sam z własnej woli dorzuci jeszcze swoją własną matkę.

Gdy Kwaku wrócił do siebie opowiedział o wszystkim żonie, a ta pomogła mu wymyślić sposoby na schwytanie poszczególnych stworzeń.

Pytona pokonał sprytem. Miał z sobą liście palny i udawał, że chce sprawdzić, czy są one dłuższe od Oniniego. Ten zgodził na pomiar, ale natychmiast został skrępowany i dostarczony do Nynkopona, który położył na nim swoją dłoń i uznał go za swą własność.

Szerszeń dał się złapać kryjąc się przed deszczem w tykwie, którą Kwaku miał przy sobie i do której go uprzejmie zaprosił, aby ten przeczekał nawałnicę. Wróżka okazała się łakomczuchem i przykleiła się do lalki, która częstowała ją słodkimi batatami. Najtrudnej jednak było z lampartem, gdyż samo wykopanie pułaki nie pomagało i Kwaku musiał jeszcze stoczyć walkę z Osebom. Każde stworzenie po schwytaniu Kwaku dostarczał do Nynkopona, który powtarzał ceremonię. Na sam koniec Kwaku poszedł do swojej matki i wytłumaczył jej, że odda ją bogowi niebios w zamian za jego opowieść, a ta pokornie poszła za synem.

Gdy Kwaku dotarł do Nynkopona, ten zwołał swoich generałów i przedstawił im zawartą transakcję oraz potwierdził, że pająk Kwaku dopełnł wszystkich jej warunków, a nawet z własnej woli dorzucił do puli również własną matkę. Wobec tego uroczyście przekazał mu swoją opowieść i potwierdził, że od tej chwili jest ona również opowieścią należącą do Kwaku Ananse.

Tyle mit, który mówi zupełni o czymś innym, niż to się wydaje uczonym w piśmie. Mit ten bowiem mówi o tym, że Afrykanie, a przynajmniej lud Aszanti, mieli dość dobre kontakty z Olimpijczykami. A ci ostatni wcale nie byli zainteresowali kością słoniową, złotem czy rzadkimi roślinami. Interesowali ich wyłącznie niewolnicy, których lud Aszanti (Pająki) pozyskiwali w najróżniejszy sposób: w walce (lampart), podstępem (pyton), udawaną dobrocią (szerszeń i wróżka), a w ostatecznosci nawet wydając swoich pobratymców. W zamian za niewolników Pająki otrzymywały dostęp do unikalnych technologii.

Handel taki nie mógł się odbywać w sposób opisywany przez Fenicjan czy później przez Portugalczyków. Opisu technologii nie da się pozostawić na plaży i czekać na to co za nią zaproponują tubylcy. Zresztą pozostawieni sami sobie na plaży niewolnicy też pewnie by się rozbiegli. Więc pewnie odbywało się to w wielkich miastach handlowych (mit wymienia kilka z nich: Kokofu, Bekwai i Sumengya, ale jednak te miasta nie otrzymały opowieści od Nynkopona).

Jescze jedna ciekawostka. Diodor opisując Masajów (tak, aż tak daleko sięgają jego opisy) pisze, że na zachód od ich siedzib znajduje się sawanna a za nią dżungla, jednak obie są opanowane przez jadowite pająki i skorpiony, więc sami Masajowie się tam nie zapuszczają i nie widzą, co tam może się znajdować.

Wygląda więc na to, że dorzecza Nigru i Konga zostały opanowane przez Pająków, którzy nie chcieli się mieszać do wojen pomiędzy Olimpijczykami a Wężami, jednocześnie zaś bardzo skutecznie (bo praktycznie do lat 20-tych XX wieku) chroniły dostępu tym dwom organizacjom do własnego świata.



tagi: afryka  mity 

Pioter
15 kwietnia 2023 06:37
13     1029    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Matka-Scypiona @Pioter
15 kwietnia 2023 09:20

Świetne! Plus! 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter
15 kwietnia 2023 09:43

Dziś Aszanti to kakaowi królowie

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 15 kwietnia 2023 09:20
15 kwietnia 2023 09:53

Dzięki.

Coś innego zaczyna mi wychodzić z układanki. Skoro Afryka była taka niecywilizowana (jak nam podają w propagandzie od końca XIX wieku), to dlaczego  kolonizacja europejska nie miała się gdzie zaczepić poza pustyniami (Namibia, RPA, Mozambik) i dlaczego do lat 30-tych XX wieku Europejczycy wogóle nie kontrolowali środka Czarnego Lądu? Przecież Amerykę z ich imperiami  bez problemu w XVI wieku. Indie, Australię, Indochiny i Oceanię opanowano w XIX wieku. A bliskiej Afryki się nie udawało opanować?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 15 kwietnia 2023 09:43
15 kwietnia 2023 09:57

Oni nie tylko nad tym nadal panują.

Tako rzecze wiki:

Konfederacja Aszanti była jednym z szeregu królestw na całej długości wybrzeża włączając Dahomej, Benin i Joruba. Wszystkie z tych stanów opierały się na handlu, szczególnie złota, kości słoniowej i niewolników, którzy byli sprzedawani najpierw portugalskim, a później holenderskim i brytyjskim kupcom. Region był też gęsto zaludniony i miał wielkie nadwyżki produkcji rolnej, pozwalające na tworzenie bogatych obszarów miejskich.

Osei Tutu i jego następcy nadzorowali kierunek politycznego i kulturalnego ujednolicenia i unia osiągnęła swój pełny obszar w roku 1750, pozostając przymierzem kilku dużych miast, które uznały zwierzchnictwo władcy Kumasi, znanego jak Asantehene.

Nowy kraj Aszanti był też bogaty w złotonośne rzeki i orzechy koli, wkrótce zaczęli handlować z Imperium Songhay, stanami Hausa i do roku 1482 z Portugalczykami w przybrzeżnym forcie São Jorge da Mina, późniejszym miastem Elmina. [...]

[Na przełomie XIX i XX wieku] Królestwo Aszanti odcięte od tradycyjnych szlaków handlowych powoli rozpadało się.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter 15 kwietnia 2023 09:53
15 kwietnia 2023 11:47

Słuszna uwaga. Kiedyś kiedyś myślałam, że tylko książki do historii Polski wymagają zmian i napisania od nowa. Teraz już wiadomo, że Olimpijczycy i Węże i Pajaki piszą historię dla całego świata. 

zaloguj się by móc komentować

Paris @Pioter
15 kwietnia 2023 15:35

Piekne,  Panie  Piotrze  !!!

Coz  moge  dodac...

...  tylko  to,  ze  PODNOSI  sie  ta  Afryka  Z  KOLAN  coraz  bardziej,...  moze  jej  czarni  mieszkancy  czytaja  Panskie  wpisy  -  i  nie  tylko  -  na  SN  !!!

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
15 kwietnia 2023 21:37

Po co kolonizować jak swoi ludzie kumają czaczę i realizują plan produkcyjny? Jak widać Murzynki wcale nie były takie głupie jak nam się wciska do głów. Elity świetnie aię dogadywały z białymi i w lot rozumiały o co chodzi. 

No a dla zakrycia tej prawdy wynajęło się takich Conradów and Co., którzy pisali rzewne teksty o wykorzystywanou Czarnych przez Białych. 

Jak tak dalej pójdzie, to sam napiszesz od nowa historię Afryki, Tartarii i kilku innych "zapomnianych" terytoriów....:)...choćby takiego Disko.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
15 kwietnia 2023 22:10

Do ostatniego akapitu:

Witamy w krainie, gdzie obcy ginie.

(napis na wiacie tramwajowej na Bielanach ćwierć+ wieku temu).

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @OjciecDyrektor 15 kwietnia 2023 21:37
15 kwietnia 2023 22:21

Rzeczywiscie,...

...  juz  ewidentnie  wyszlo  na  to,  ze  pozwolilismy  sobie  na  zbyt  wielka  sprzedaz  KITU  i  zwyklej  CIEMNOTY  nt.  mieszkancow  Czarnego  Ladu,...  a  oni  ku  naszemu  zaskoczeniu  sa  calkiem  niezle  KUMACI.

W  tej  chwili  rozpoczynaja  sie  i  trwaja  kolejne  ZADYMY  w  Senegalu  i  w  stolicy  Sudanu  Chartumie  pomiedzy  tubylcami,  a  Frankami,  a  biedna  ludnosc  pedzona  jest  na  polnoc  Afryki,  m.in.  do  Maroka,  a  stamtad  EXPORTOWANA  w  stateczki  i  rozne  inne  pontony  SOROS`owe  na  Morze  Srodziemne  do  Europy.

We  Wloszech  liczba  ,,uchodzcUF,,  tak  makabrycznie  wysoko  wzrosla,  ze  piekna  Giulia  Meloni  od  ,,pieknego  Silvio,,  -  kiedys  -  niemozebnie  ,,zatroskana,,  wprowadzila  ,,stan  wyjatkowy,,  we  Wloszech,  NIENOTOWANY  od  dziesiatek  lat  !!!

Przemyt  uchodzcUF  jest  tak  WIELCE  LUKRATYWNYM  INTERESEM,  ze  -  ponoc  -  NIE  MA  MOWY  o  tendencji  zmniejszajacej.   Ogolnie  to  temperamentni  Makaroniarze  sa  wobec  tego  ,,nielegalnego,,  procederu  ,,bezbronni  jak  male  dzieci,,...  a  tymczasem  Afryka  staje  sie  jedna,  wielka  farma  fotowoltaiczna  i  elektryfikuje  sie  w  iscie  expresowym  tempie...  wbrew  dziejacej  sie  tam  tragedii  ludzkiej.    

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Paris 15 kwietnia 2023 22:21
16 kwietnia 2023 00:13

Dobrze że się wzieli za fotowoltaike. Zakazali im budować elektrownie i biedacy męczyli się bez prądu. Ten przemyt ludzi to tak naprawdę stary, dobry import niewolników. Oni tego jeszcze nie wiedzą, ale socjal tam pęknie i wszyscy zostaną zmuszeni do pracy albo zaczną głodować. Zresztą ta cała ogólnoswiatowa drożyzna i inflacja ma właśnie ten jeden podstawowy cel - zmusić ludzi do pracy, a ci co pracują do jeszcze większej pracy (żeby brali dodatkowe etaty). 

Poza tym import Murzynków ma też na celu wyrównanie sił, czy jak kto woli neutralizację przewagi muzułmanów. Murzynki mają dozgonną kosę z arabskimi islamistami, którzy uważają Murzynków za dające się wytresować małpy. 

zaloguj się by móc komentować


Pioter @OjciecDyrektor 15 kwietnia 2023 21:37
16 kwietnia 2023 05:58

wygląda na to, że właśne tak było

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować