Admirał Ruyter czyli Kapitał

Postaci holenderskiego admirała Michała, syna Adriana, de Ruyter czytelnikom Szkoły Nawigatorów nie trzeba chyba przybliżać. Była to w końcu jedna z niewielu osób, która potrafiła rzucić wyzwanie Anglii, a nawet ją pokonać.

Była to też osobistość, którą dwukrotnie postanowiono uhonorować na holenderskich banknotach oraz na okolicznościowych monetach.

Po raz pierwszy miało to miejsce w lipcu 1939 roku. Na banknotach wprowadzonych wtedy do obiegu widać flotę de Ruytera wypływającą w morze. Flotę, która została utworzona z niczego i która była w stanie zapanować nad całym Atlantykiem. Banknoty te wycofano z obiegu 7 maja 1945 roku. Ponownie po postać Ruytera sięgnięto w 1970 roku.

W czasach obecnych Ruyter został upamiętniony na okolicznościowych monetach holenderskich w 2007 roku o nominałach 5 (srebro) i 10 (złoto) euro.Jeśli na te numizmaty popatrzymy przez pryzmat już na tym blogu stosowany, to otrzymamy ciekawy zbiór informacji.

1939 to czas wybuchu wojny, która rozmontowała angielskie imperium. Dokonano tego rękami Niemiec oraz ich sojuszników, a skorzystali na tym Amerykanie.... Przyjamniej tak nam się wydawało, bo być może skorzystał ktoś inny.

W 1973 roku (czyli 3 lata później niż wydanie banknotu z Ruyterem) Wielka Brytania stała się członkiem Wspólnoty Europejskiej, czyli powoli zaczęła być wchłaniana przez struktury nowego, rodzącego się na kontynencie imperium, łączącego dawnych konkurentów - Francję i Rzeszę.

Czym zagrozili Anglikom Holendrzy w 2007? Bo w końcu Anglicy próbują się jakoś od 2016 z UE wymiksować. Musiało to być coś naprawdę strasznego, bo Tony Blair 24 czerwca 2007 zrezygnował z funkcji premiera Wielkiej Brytanii oraz z miejsca w brytyjskim parlamencie.

tagi: numizmatyka

18 września 2018 09:38
8     1964    12 zaloguj sie by polubić

Pioter @Pioter
18 września 2018 10:26

Jest jeszcze jeden element tej układanki, w prawdziwie brytyjskim stylu propagandy, tyle że wykonany przez Holendrów w 2015 roku. To film, po którym zaczęto przygotowania Brexitu.

parasolnikov @Pioter 18 września 2018 10:26
18 września 2018 10:32

Ta korelacje z Brexitem mocna :)

Grzeralts @parasolnikov 18 września 2018 10:32
18 września 2018 11:31

Prawda? :)

Myślę, że w 2007 pokazali im też, co są w stanie zrobić z finansami świata.

Pioter @deszcznocity 18 września 2018 10:48
18 września 2018 16:14

Ciekawe, że czego byśmy się we współczesnej numizmatyce nie złapali, wychodzi nam ropa. ;)

ainolatak @Pioter
18 września 2018 22:11

Paliwo=Pieniądze

Koincydencja dat wprowadzenia i wycofania z obiegu banknotów z Ruyterem więcej niż mocna.  Prawie że napisałabym Reuter, bo ten kapitał i podobna wymowa na dane rojtersa skierowały myśli. Szczegółowo do Pana wpisu odniosę się za chwilę w oddzielnym wpisie.  A Pana notki uwielbiam :)

deszcznocity @Pioter
19 września 2018 17:43

Walka buldogow pod dywanem - Shell w 2004 musial zaplacic kare za interpretowanie tego, czym jest "ksiegowosc" rezerw, a w 2008 BP musialo zaplacic za "nieetyczne praktyki"...

umami @Pioter
29 listopada 2019 17:55

To ja dodam link do tego nowego tekstu, gdyby ktoś zaczął od tego. Bo ten nowy, o Grocjuszu, to jak drugie ramię.