-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Abchazki komiks

W czasie, gdy przyswajaliśmy wiedzę tajemną w pałacu w Wąsowie, świat niestety nie chciał wstrzymać wysokiego biegu, na którym od 24 lutego tego roku się znajduje.

9 czerwca bowiem Narodowy Bank Republiki Abchazji (taka moskiewska sp zoo) ogłosił wprowadzenie do obiegu (kolekcjonerskiego - tam kursują bowiem normalnie rosyjskie ruble) serii srebrnych monet 10 apsarowych (podobno taka waluta tam jest - nie pytajcie - żadnych kodów międzynarodowych bowiem nie otrzymała, a i banknotów i monet poza okolicznościowymi nikt nigdy nie widział) o wadze 2 talarów (67,7g) i średnicy 39mm. Cała seria została wybita z okazji 90 rocznicy urodzin Fazila Iskandera, abchaskiego pisarza.

Nie ważne w tym przypadku jest, że Fazil Iskander z Abchazją miał wspólne tylko miejsce urodzenia. Nie ważne nawet, że 90 rocznica jego urodzin przypadała w 2019 roku (można zawsze antydatować artefakt). Ważne, że można wykorzystać rakiety (iskander bowiem to nazwa rosyjskich rakiet o zasięgu do 2500 km) do przesłania ważnej wiadomości.

Jednak do rozwiązania wiadomości będzie nam potrzebne przypomnienie sobie wykładu Huberta Czajkowskiego. A dokładnie definicji komiksu. Musimy pamiętać więc, że komiks to seria obrazów połączonych z tekstem. W tym przypadku więc jako tekst posłuży nam opis tych monet ze strony banku Abchazji (przetłumaczony przez https://news.notafilia.pl)

Popatrzmy więc na ten abchazki komiks

1. Motyw główny – popiersie Chabuga (postaci z książki Sandro z Czegiem) ze skrzyżowanymi rękami; W prawej górnej ćwiartce Chabug prowadzący muła do młyna. Powyżej widać „Duży Dom” na tle gór; Budynek częściowo w kolorze

Motyw główny – Wujek Sandro (postaci z książki Sandro z Czegiem) przedstawiony w pozie emocjonalnej opowieści o jednej z przygód, z ręką uniesioną w geście toastu, siedzący przy kawiarnianym stoliku. Przygoda ta przedstawiona jest po lewej stronie – młody Wujek Sandro przeskakuje na koniu przez niewidzialny stół hazardowy, symbolizowany przez kości do gry. W tle fragment widoku na Zatokę Suchumi, widziany z górnego tarasu kawiarni Amra.

Motyw główny – kompozycja nawiązująca do opowieści o Cziku. Popiersie bohatera oraz jego ukochanego psa Wiewiórki; Po lewej stronie podwórkowa ekipa Czika, zrywająca owoce nieszpułki; Owoce pokolorowane.

Motyw główny – kompozycja przedstawiająca króliki i boa dusiciela na tle dżungli. Uchwycony zostaje moment hipnotyzowania królika przez węża; Rewers wykonany w kolorze.

Motyw główny – scena z książki Sandro z Czegiem, w której bawół, po ucieczce z rzeźni, płynie do domu przez morze. Spieniona woda wokół niego przybiera kształt skrzydeł, symbolu wolności. Za nim łódź pościgowa, w tle góry; Rewers wykonany w kolorze.

Dziwne zestawienie komiksowe, ale możemy spróbować je jakoś rozwiązać.

Wbrew opisowi zastosowanemu do pierwszej monety, moim zdaniem mamy tu do czynienia z kupcem. Kupiec ten musiał złożyć jakąś konkretną ofertę.

Na drugiej monecie widzimy zaś wojskowego. Niewidzialnego stołu hazardowego tu nie ma, są natomiast rzucone kości. Wojsko zgodziło się więc na podjęcie ryzyka i przyjęło ryzykowną propozycję złożoną przez kupca widocznego na pierwszej monecie.

Na trzeciej monecie mamy młodzież, zajętą zrywaniem owoców. Współpraca wojskowych i kupca była więc owocna. Co więcej przy tych wszystkich psotach wojskowi świetnie się bawili.

Czwarta moneta jednak całkowicie zmienia narrację. Okazuje się bowiem, że kupiec był wężem, który zahipnotyzował złożoną ofertą królika (WP?). Jednak uświadomienie sobie tego faktu przyszło zbyt późno.

Na piątej monecie bowiem widzimy bawoła uciekającego z rzeźni. Temu bawołowi z bajki Iskadera akurat to się udało. W rzeczywistości jednak jest znacznie trudniej z takiej rzeźni uciec.

I w tym miejscu powinna się nasza opowieść zakończyć.

Ale Bank Abchazji sp zoo postanowił podbić stawkę. W kolejnym dniu więc pokazał się ciąg dalszy. Moneta ma nominał 100 apsarów i wagę 169 g. Więc tu znajduje się finał całej historii.

Motyw główny – wizerunek Drzewa Modlitwy – stary, pusty i na wpół spalony piorunami orzech spleciony z winoroślą. Starożytne rytualne groty strzał są przedstawione w postaci ozdobnego paska. U nasady drzewa topór. Całość wykonana w kolorze.

Próbowałem wczoraj wieczorem, podczas zajęć w podgrupach, rozszyfrować ostateczne przesłanie komiksu.

Hubert stwierdził jednak, że te komiksy są znacznie odmienne od tego czym się zajmuje. Tu bowiem informacja jest szyfrowana, aby nikt postronny nie był w stanie ich rozszyfrować. W komiksie sprawa jest znacznie prostsza - nie można stosować aż takich szyfrów, bo wtedy NIKT nie zrozumie przesłania.

Mogę więc jedynie powiedzieć, że moim zdaniem (ale zgodziła się z nim siedząca naprzeciwko mnie Basia) Moskwie już nawet modlitwa nie pomoże. Do uschniętego drzewa przyłożono bowiem topór.

Jest to jednak tylko pewna informacja wysłana w świat. Świat finansów i tzw Deep State. Nie wiem jak zostanie odebrana. Nie wiem nawet do kogo z wielkich graczy została skierowana. Wykorzystanie autora o nazwisku Iskander sugerowałoby, że jest to przesłanie rakietowe, czyli odpowiedź powinna zostać udzielona w najbliższym czasie. Być może wtedy dowiemy się więcej.



tagi: rosja  komiks  monety  abchazja 

Pioter
12 czerwca 2022 19:38
11     1601    11 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Matka-Scypiona @Pioter
12 czerwca 2022 20:51

Świetna interpretacja. Te zaszyfrowane w monetach i banknotach przekazy są naprawdę niesamowite. Obyśmy mieli rację! Pozdrawiam i czekamy na odpowiedź! 

zaloguj się by móc komentować


pike @Pioter 12 czerwca 2022 20:56
12 czerwca 2022 21:44

O ile mnie pamięć nie myli to on o wojnie na Ukrainie

zmienił zdanie dopiero po "rozmowie" ze swoją małżonką...

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @pike 12 czerwca 2022 21:44
12 czerwca 2022 21:55

Moim zdaniem wyboru nośnika informacji dokonano doskonałego. Były polski minister z brytyjskim obywatelstwem ożeniony z amerykanką.

Nic więcej na chwilę obecną nie musi zaistnieć. To jest jednocześnie odpowiedź na ciągłe straszenie przez Moskwę użyciem broni atomowej.

A Moskale już zrozumieli o co toczy się gra: https://wiadomosci.wp.pl/sikorski-rozwscieczyl-rosje-zacharowa-niewytrzymala-6779072709716704a

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter 12 czerwca 2022 21:55
13 czerwca 2022 08:26

Wcale nie rozwcieczył. Pozostaje wiara, że to tylko idiota...

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
13 czerwca 2022 08:41

Do punktów odniesień zakradł się błąd, bowiem dnia pierwszego czerwca Abchazja puściła njusa o tych srebrnych cackach. Dzień Dziecka czy komiksowe przesłanie do władzy właściwej, jak zakpiło sobie nie tak całkiem dawno "kacapskie" MSZ?

 

Skoro 1.6. a próba srebra 925 znakiem tego adresatem są 'czubki z czubka' piramidy władzy właściwej. Czy mają mamę, która im to odczyta?

 

Koncepcja i produkcja czegoś takiego jest możliwa w przeciągu krótkiego czasu od 24.2.2022? Śmiem wątpić, więc jest to jeden z członów propagandy zaplanowanej wcześniej a obecnie jedynie konsekwentnie odpalanych.

 

Jaki jest nakład tej serii to też może być istotne!

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @atelin 13 czerwca 2022 08:26
13 czerwca 2022 08:43

... idiota? polityczny prowokator a 'Esterka' i jej kamanda w tle...

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 13 czerwca 2022 08:41
13 czerwca 2022 09:14

Nakład 300 szt.

Ilustracje koncepcyjne - komputerowe, a nie fotografie gotowych wyrobów. Czyli o produkcji na razie chyba mowy nie ma.

A obecnie (w wiekach średnich zresztą też) od koncepcji do produkcji jakiejś monety zazwyczaj upływało około 3 miesiące.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 13 czerwca 2022 08:26
13 czerwca 2022 09:16

To tytuł z prasy. Zacharowej ani nawet Ławrowa nikt z poważnych graczy pod uwagę nie bierze. To tylko informacja, że odpowiedź do nich dotarła.

zaloguj się by móc komentować

m8 @pike 12 czerwca 2022 21:44
13 czerwca 2022 10:20

Ktorej rozmowie i kiedy?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Pioter
14 czerwca 2022 09:39

Iskander to arabska wersja imienia od Aleksander.

Ojciec Fazila był Persem.

Tytuł książki to Sandro z Czegemu (oryginalny tekst liczył ponad 1100 stro, ale sowiecka cenzura dopuściła do druku ledwo jedną czwartą tekstu - 1977 r.).

Czegem - obecnie wieś w  Abchazkiej Autonomicznej Republice o nazwie Dżgerda (Płangerda)

Sandro to skrót od Iskander.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować