-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

A imię jego czterdzieści i cztery

Na najstarszym pomniku w Polsce, zwanym Kolumną Zygmunta, znajduje się tablica z takim napisem: SIGISMVUNDUS III LIBERIS SVFFRAGIIS POLONIAE HAEREDITATE SVCCESSIONE IVRE SVECIAE REX PACIS STVDIIS GLORIAQ INTER REGES PRIMVS BELLO ET VICTORIIS NEMINI SECVNDVS MOSCORVM DVCIBVS METROPOLI PROVINCIIS CAPTIIS EXERCITIBVS PROFLIGATIS SMOLENSCO RECVPERATO TVRCIA POTENTIA AD CHIOCIMVM REFRACTA QVADRAGINTA QVATVOR ANNIS REGNO IMPRENSIS QVADRAGESIMVS QVARTVS IPSE IN REGIA SERIE OMNIVM AEQVAVIT AVT IVNXIT GLORIAM , co na polski tłumaczy się następująco: Zygmunt III z mocy wolnej elekcji król Polski, z tytułu dziedziczenia, następstwa i prawa – król Szwecji, w umiłowaniu pokoju i w sławie pierwszy pomiędzy królami, w wojnie i zwycięstwach nie ustępujący nikomu, WZIĄŁ DO NIEWOLI WODZÓW [MOSKIEWSKICH], STOLICĘ I ZIEMIE MOSKIEWSKIE ZDOBYŁ, WOJSKA ROZGROMIŁ, ODZYSKAŁ SMOLEŃSK, złamał pod Chocimiem potęgę Turcji, panował przez czterdzieści cztery lata, w szeregu czterdziesty czwarty król, dorównał w chwale wszystkim i przyjął ją [chwałę] całą.

Jeśli weżmiemy pod uwagę daty panowania tego króla (1587-1632) to otrzymamy akurat 45 lat, z tym, że niepełnych. Koronacja bowiem nastąpiła 19 sierpnia, a nasz padół łez Zygmunt III Waza opuścił 30 kwietnia. Jeśli wziąść to pod uwagę, to liczba pełnych lat panowania króla Zygmunta odpowiada zapisanemu na kolumnie tekstowi. Tak samo jak odpowiadają mu również informacje o prawach dynastycznych do korony Szwecji, zajęciu Moskwy czy zwycięstwach nad Turcją.

Ale pod koniec tekstu mamy zapis w szeregu czterdziesty czwarty król. Nasi historycy licząc wszystkie koronowane głowy na polskim tronie (łącznie z ostatnią dynastią Romanowych) doliczyli się łącznie 34 królów - i to licząc od Bolesława Chrobrego aż do Mikołaja II. I z zgodnie z ich wyliczeniami Zygmunt Waza był dopiero 21 królem na polskim tronie. Coś więc tu nie pasuje.

A jeśli wziąść nie tylko koronowane głowy, ale wszystkich władców Polski? łącznie z tymi posiadającymi tylko tytuł książęcy? Od Mieszka I do Zygmunta III wychodziło by ich aż 46. Do tego przecież doskonale wiemy, że ówcześni historycy początki państwa polskiego umieszczali około 700 roku, a nie około 1000 roku. Z tymi brakującymi (dziś zwanymi legendarnymi) jest ich aż 60. A więc to również niewłaściwy trop.

O co więc mogło chodzić twórcom tego pomnika?



tagi: pomnik  zygmunt iii waza  zagadka  królowie polski 

Pioter
23 października 2023 05:53
35     1837    9 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
23 października 2023 06:14

44 to jakiś symbol, o którym pamięć zanikła, choć u Mickiewicza jeszcze była. Ten symbol oczywiście znany był tylko wtajemniczonym. I stąd my teraz drapiemy się w głowy, o co chodzi. Może "Zyga" należał do jakiegoś tajnego kółka? I stąd się uchował tak długo nie otruty - co wtedy było niesłychanym wyjątkiem. 

Czort to wie....

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
23 października 2023 06:20

Był ponadto trzecim i ostatnim Zygmuntem na polskim tronie, a sądzę że kiedyś imiona potencjalnych następców tronu nie były nadawane przypadkowo i z kaorysu. Imię też coś istotnego znaczyło. Myślę, że we wszystkich trzech przypadkach była to deklaracja, czy chęć zajęcia takiej pozycji, jaką wyznaczono św. Zygmuntowi królowi Burgundii na początku VIw. - ów diadem cesarski. 

A tak się składa, że zarówno w VIw jak i w XVIw nylismy w grupie kapitałowej Wężowego Plemienia. I ten symbol (liczba 44) musiał cos istotnego znaczyć w tej organizacji. Ale co? Nie wiem.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 23 października 2023 06:20
23 października 2023 06:30

Numerologicznie tłumaczy się to jako władza materialna podporządkowa władzy duchowej. Przynajmniej tak dziś tłumaczy się tę liczbę w sieci. Ale to końcówka XVI wieku była, a nie początek XXI.

Pozatym 44 można było zapisać na kilka sposobów: XLIV, XXXXIIII, 44

Pozatym 4 (z alchemi) to symbol Jowisza i oznaczenie metalurgiczne cyny.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
23 października 2023 06:38

Ciekawe jest jeszcze to, że Sowieci pozwolili odbidować kolumnę po zniszczeniu w czasie wojny. Osobiscie uważam, że odbyło sięcl to na polecenie Wężowego Plemienia, które kontrolowało Sowietów (a dziś Rosje). Czyli w Mediolanie pamiętano o Zygmuncie III. 

No bo to wprost niewyobrażalne, żeby Sowieci z własnej, nie przymuszonej woli pozwolili na odbudowę imperialnego pomnika, ale jeszcze zgodzilu się na pełny napis, który ich upokarza. 

zaloguj się by móc komentować

kskiba19 @Pioter
23 października 2023 06:48

To wedle współczesnych zabobonów. W tych czasach z pocztem władców sięgano znacznie dalej w przeszłość niż dzisiaj.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter 23 października 2023 06:30
23 października 2023 06:59

Takie podejście alchemiczno numerologiczne prostą drogą prowadzi do układu okresowego pierwiastków, chyba.

Układ okresowy pierwiastków - wersja z XIX wieku

Mickiewicz pewnie miał utrwalić, że 44 to ważna sprawa dla zarządzania transcendentną ideą jest. Ale jak to z nim pewnie był wynajęty i miał coś zgrabnego i fajnego wymyślić.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @OjciecDyrektor 23 października 2023 06:38
23 października 2023 07:01

>No bo to wprost niewyobrażalne, żeby Sowieci z własnej, nie przymuszonej woli pozwolili na odbudowę
>imperialnego pomnika, ale jeszcze zgodzilu się na pełny napis, który ich upokarza. 

A jaka jest szansa, żeby pomajstrowali w opisie ? Jak to była robota zlecona ...

zaloguj się by móc komentować

Pioter @kskiba19 23 października 2023 06:48
23 października 2023 07:04

Owszem. Ale to wychodzi 60 władców licząc od Kraka, Od Mieszka wychodzi 46. W żaden sposób się to niestety nie układa.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ArGut 23 października 2023 07:01
23 października 2023 07:09

Trzeba sprawdzić tekst dzisiejszy i porównać z danymi z epoki. Ale raczej nie robili z tym nic.

Zgodnie z opisami ciotki Viky tylko po przegranej wojnie polsko - rosyjskiej z 1830 utrudniono dostęp do niego, ustawiając go w środku fontanny i ogradzając wszystko. Dopiero w trakcie Powstania Warszawskiego go zniszczono, ale już w 1949 spowrotem stanął na swoim miejscu.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ArGut 23 października 2023 06:59
23 października 2023 07:12

Raczej prowadzi do szyfrowania w tzw horoskopach zapisów dotyczących chemii, metalurgii i innych działów wiedzy tajemnej.

Choć może i tablica Mandelejewa to również taki zapis alchemiczny.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 23 października 2023 06:38
23 października 2023 07:13

Jak pisze Viky sprzeciwiał się mocno postawieniu pomnika nuncjusz papieski w Warszawie. Bo podobno przedtem tylko świętych stawiano na cokołach (np Oktawiana Augusta, Herkulesa, itp).

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 23 października 2023 07:13
23 października 2023 07:54

Nuncjusz trxumal chuba z Olimpijczykami....w końcu kolumna srala przez tyle wiekow i co? Żaden biskup, nuncjusz czy papiez nie krzywili sie na tę kolumne, a ten jeden sie skrzywił. 

Sędzimir dokladnie w tych samych latach żyl co "Zyga".  I musieli byc jakos powiązani..

zaloguj się by móc komentować

olekfara @Pioter
23 października 2023 08:11

Jakby odczytał końcówkę napisu z cokołu: w szeregu czterdziestu czterech króli, wtedy znaczyło by to,że nie był z nich ostatnim. Sensowna wydaje się wtedy liczba czterdzieści cztery Mickiewicza (nawiasem google nie daje rady z tłumaczeniem tego tekstu). Czy wiemy też na pewno, o które linie dynastyczne chodzi?  Nasuwa się też pytanie, czy mimo wielu zasług, nie był także uzurputarem miejsca w tym szeregu. Zaciekle zwalczany do dziś, pewnie świadczy o tym, że był w tym szeregu zasłużenie.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @olekfara 23 października 2023 08:11
23 października 2023 08:25

Nie wiemy. Wiemy jednak, że podczas elekcji starano się o wybór Piasta, co wcale nie znaczy, że musiał on pochodzić wprost z Piastów, bo mógł być tylko do nich przyżeniony (jak Jagiełło ożeniony z  córką siostry Kaziemierza Wielkiego).

Licząc od Piasta wychodziłoby 46 władca (historycy mogli coś pomieszać i usunąć lub dodać niektórych do szeregu, w stosunku do danych z XVII wieku), więc w okolicy pewnie by się lokował.

Zatanawiająca jest akurat te zafiksowanie na liczbie 44. Pomnik odsłonięto w 1644 roku, a zburzono go w 1944. Tu raczej nie ma przypadków.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
23 października 2023 08:37

A bitwa pod Warną byla w 1444. Może to nie przypadek z postawieniem w tówne 200 lat po tej bitwie. Władysław IV chciał podbic Porte, a raczej Nałkamy. Wiec tu pewnie wiedzie trop. 

zaloguj się by móc komentować

atelin @ArGut 23 października 2023 06:59
23 października 2023 08:51

Pan, Panie kolego wpadł na całkiem niezły pomysł.

44 to ruten. A wiki rzecze: Odkrycie Śniadeckiego nie zostało potwierdzone, a ruten został ponownie wyizolowany z surowej platyny w roku 1828 przez Gottfrieda Osanna (Uniwersytet w Tartu), a dokładnie zbadany w 1844 roku przez Karla Clausa (Uniwersytet w Kazaniu). Nadali oni metalowi nazwę „ruten” od łacińskiego określenia Rusi (Ruthenia)[5][6]. Jędrzej Śniadecki później odwołał swoje odkrycie[7].

A jeszcze fajniej jest przy stalówkach: 

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

Jego stopy wykazują wysoką twardość i wytrzymałość. Stopy rutenu z platyną lub palladem używane są w jubilerstwie i dentystyce. Stop rutenu z molibdenem jest nadprzewodnikiem (temperatura krytyczna około 10K). Ze stopów tego pierwiastka produkowane są końcówki stalówek wiecznych piór.

Dochodzimy więc do zdania, że pisanie jest lepsze od karabinów ( czy jakoś tak, i za tym stoi wybiórcza ).

@bozenan ma fajne motto.

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @Pioter 23 października 2023 06:30
23 października 2023 11:52

Kiedyś czytałem że w kabale jedno ze znaczeń 44 to krew męczenników. No ale nie wiem czy Mickiewicz był zwolennikiem zbrojnych rozwiązań

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ahenobarbus 23 października 2023 11:52
23 października 2023 12:05

Zakładał Legiony Polskie w Turcji, więc pacyfistą też nie był.

zaloguj się by móc komentować

kamiuszek @Pioter
23 października 2023 14:24

Ciekawe.

Może z domniemanego spisu wszystkich władców wykreślono takich, których uważano za niegodnych.
 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @kamiuszek 23 października 2023 14:24
23 października 2023 14:43

Tylko których? Dużo by nam to powiedziało o jego czasach.

zaloguj się by móc komentować

kamiuszek @Pioter
23 października 2023 14:48

44 władców ma poczet Matejki. Jest więc coraz ciekawiej.

zaloguj się by móc komentować

kamiuszek @Pioter
23 października 2023 15:16

Czwórka w Biblii to doczesność. 44 to są czwórki powtórzone dla podkreślenia cechy.

44 lata sprawowania władzy, to sygnał że doskonałe wypełnienie władzy doczesnej.
44 władca to spadkobierca, zwieńczyciel, czyli znów ideał w doczesności.

Zygmunt III Waza przedstawiany jako władca idealny.

Ta doczesność jest istotna, bo władzę otrzymał "z mocy wolnej elekcji", czyli z łaski ludzi, a nie z łaski Boga.
 

Jeśli wieszcz Mickiewicz postuluje, aby kierować się doczesną przytomnością przy rozpoznawaniu obrońcy narody, to znika nam durna opozycja między romantykami a pozytywistami. Dylemat ten jest wzięty z tej samej czarnoksięskiej skrzyneczki, z której wyciąga się pytania: Bardziej kochasz mamusię czy tatusia? Być czy mieć?  Wolność czy bezpieczeństwo? Rozum czy wiara? 

zaloguj się by móc komentować

kamiuszek @Pioter
23 października 2023 15:24

Niebezpieczne jest zadawanie się z symboliką i wieszczbami, bo trudno się oderwać :-)

Czy to nie jest o współczesności:

 

"Panie! czy przyjścia jego nie raczysz przyśpieszyć?

Lud mój pocieszyć? -

Nie! lud wycierpi. - Widzę ten motłoch - tyrany,

Zbójce - biegą - porwali - mój Naród związany

Cała Europa wlecze, nad nim się urąga -

"Na trybunał!" - Tam zgraja niewinnego wciąga.

Na trybunale gęby, bez serc, bez rąk; sędzie -

To jego sędzie!
 

Unia, motłoch i kasta sędziowska. Zgadza się?
Szkoda, że zamiast 4 kadencji mieliśmy 2 i pół,
 licząc z Olszewskim to będzie ze 3. Mało, mało.



 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @kamiuszek 23 października 2023 15:16
23 października 2023 15:24

Władca idealny. Miałoby sens, bo przed nim tylko Chrobry doczekał się własnego pomnika o którym wiemy. A i to wyłącznie jako grobowiec.

zaloguj się by móc komentować

emirobro @Pioter
23 października 2023 17:06

Pokolenie moich rodzicow i moje bylo zafascynowane liczba 44. Powstalo wiele na ten temat interpretacji nawiazujacych do Mickiewicza i do Biblii.  (Jezus poscil przez 40 dni, Eliasz uciekajac przed Izebel podrozowal 40 dni i nocy.)

Jedna z ksiazek mojej mamy (ktora wciaz mam w domu) to "Widzenie ks. Piotra" autorstwa Zygfryda Lipinera, wydana w roku 1904 we Lwowie. Na koncowej stronie 56 autor, poslugujac sie numerologia, udawadnia,  ze 44 znaczy GMINA.

Dodaje zaraz:

"Dwakroc poeta, aby zaznaczyc, ze namiestnikiem Narodu bedzie Gmina Slowianska, podniosl, przemawiajac w osobie ksiedza Piotra, pochodzenie jego z ,, matki obcej ".

Moze nie rozumialem i dalej nie rozumiem tej interpretacji ale od dziecinstwa wracam czasem do tej ksiazki i probuje sie czegos domyslec.

zaloguj się by móc komentować

kamiuszek @emirobro 23 października 2023 17:06
23 października 2023 18:05

Myślę, że to co pokazał Pioter fajnie odczarowuje i ukonkretnia miczkiewiczowskie 44 

zaloguj się by móc komentować

emirobro @Pioter
23 października 2023 18:43

Wedlug Wikipedii Krol Zygmunt III Waza nosil wiele tytulow krolewskich i ksiazecych - polskich, szweckich, litewskich, wandalskich i gockich i innych. Te tytuly w jezykach polskim, lacinskim czy szweckim troche sie roznily.

Moze ktos sie jakos doliczyl az 44-ech.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_III_Waza:

Zygmunt III, z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, a także dziedziczny król Szwedów, Gotów i Wandalów.

łac. Sigismundus Tertius Dei gratia rex Poloniæ, magnus dux Lithuaniæ, Russiæ, Prussiæ, Masoviæ, Samogitiæ, Livoniæque, necnon Suecorum, Gothorum Vandalorumque hæreditarius rex.

szw. Vi Sigismund med Guds nåde Sveriges, Götes och Vendes konung, storfurste till Finland, Karelen, Wåtschipethin och Ingermanland uti Ryssland och över de Ester i Livland hertig, så och konung till Polen, storfurste till Litauen, Rydzen, Preussen, Masurien, Samogitien, Kiouenn, Wolin och Livland herre

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @emirobro 23 października 2023 18:43
23 października 2023 18:58

Kakoe piekne wyjawienie, że Wandalowie i Goci mieli twirzyć nowe cessrstwo na zachodzie. I jakie ujawnienie, że na dworach przypominano i utrwalano pamieć o tym dziedzictwie z V i VIw. A historycy dalej tylko od Mieszka. A nawet kronika Kadłubka jest tu niepelna, bo zamiast ok. 700r trzeba nasze dzieje cofnać 200-300 lat. 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 23 października 2023 18:58
23 października 2023 19:59

W szweckiej tytularze nadal ich władcy są królami Wandalów i Gotów. ;)

A co do Kadłubka, to zaczyna on od walki z Rzymem (Cezar) i Hunami (Aleksander) oraz powrotu z Karyntii. Bez datowania. Datowanie to czasy późniejsze (XVII w) i raczej niemiecka praca Ampeliusza. Kronika Kadłubka skupia się jednak na tym co wydarzyło się w Polsce, a nie na Burgundii. Co ciekawsze jednak, Leodium biuskupa Erwakera to także ziemie Burgundii.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 23 października 2023 19:59
23 października 2023 20:46

Serio? Szwedzi przejęli od nas to? W sumie to dobrze, bo teraz wystarczy już "tylko" znowu uplasować "Piasta" na szwedzkim tronie i jesteśmy w siodle....:). 

Najgorzej jakby to dziedzictwo poszło w kompletne zapomnienie, a u nas tak się stało niestety. 

Pamiętam jak Coryllys rozpaczał troche, że zapomniał zamówic z rynku książki o Burgundii. No i sam mówił, że historia Burgundii ma szczególne walory poznawcze dla zrozumienia historii w Europie.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @emirobro 23 października 2023 17:06
23 października 2023 20:59

Dodam, że lat czterdzieści błąkali się po pustyni.

Skoro tak, to gdzie są roczniki ?

 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 23 października 2023 19:59
23 października 2023 21:06

Mnie wciąż zastanawiają te walki Wandalów z Hunami. Bo skoro - tak jak napisałeś - Wandalowie stosowali "żelazne pola minowe", to Hunowie na swymych koniach nie mieli szans. A pieszy Hun to dużo zdziałac nie mógł. Nie wierzę więc, że Hunowie podbili Wandalów. A te mapki ich podboju to są z palca wyssane. 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter 23 października 2023 19:59
23 października 2023 21:45

... na Burgundii.

 

Dobre !

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 23 października 2023 21:06
24 października 2023 04:58

Nie wiem czy Hunowie cokolwiek poza Panonią podbili. To, że gdzieś tam odkopano grób huńskiego wodza znaczy tyle, że akurat w tym miejscu go pochowano.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 23 października 2023 20:46
24 października 2023 04:59

Ja kojarzę tylko tyle, że Burgundia była pierwszym krajem, który pomiędzy siebie skutecznie rozebrali sąsiedzi.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować