-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

30 metrów od jednorożca

15 maja do obiegu w Namibii wprowadzono nowy banknot, wydany z okazji 30 lecia niepodległości kraju.To ten banknot, z bardzo wyraźnym przesłaniem: 30 lat pokoju i stablizacji.

To oficjalne przesłanie. Te nieoficjalne jest w grafice. Tak w zasadzie tu też dominuje trójka - trzy nosorożce, które według opinii myśliwych mają tak słaby wzrok, że nie są stanie dostrzec tego, co dzieje się 30 metrów od nich.

Ciekawe zestawienie danych. Do tego jako zabezpieczenie dano hologram rogu nosorożca, więc automatycznie skierowało to moje myśli do notki sprzed niecałego roku: http://pioter.szkolanawigatorow.pl/rog-jednorozca

Jeśli przyjrzymy się mapom występowania nosorożców w Afryce to banknot Namibii wygląda wprost na zaproszenie do polowania na te majestatyczne stworzenia.

I niestety tak właśnie jest.

Oficjalnie rząd Namibii finansuje i wspiera działalność organizacji pozarządowej Save the Rhino Trust Namibiaktóra ma nawet podpisane z Ministerstwem Środowiska i Turystyki oficjalne umowy na wyłączność i swobodę działań w ochronie nosorożców na terenie kraju. Wśród zaleceń rządowych bezwględny zakaz dla turystów zamieszczania na portalach internetowych fotografii ze spotkania z nosorożcami, a także zakaz informowania o takich spotkaniach w księgach gości hotelowych. Organizuje się również specjalne akcje z miejscowymi celebrytami mające zwiększyć w lokalnych społecznościach ochronę zasobów przyrodniczych kraju, jak np teledysk Stand Together  dostępny pod linkiem https://youtu.be/Q-vWvo0hoEE. Organizuje się również Światowy Dzień Nosorożca, mający na celu zebranie datków na potrzeby ochrony nosorożców. I średnio organizacja Save the Rhino International, zarejestrowana w Wielkiej Brytanii i założona przez satyryka Douglasa Adamsa w 1992 roku, dysponuje funduszami rzędu pół milina euro rocznie. Ale to tylko jedna strona medalu.

Z drugiej strony tego medalu (czy może banknotu - jak w naszym przypadku) jest fakt, do którego ciężko się przebić, ale jednak wypływa w oficjalnych sprawozdaniach o ochronie nosorożców. Otóż w 2014 roku Ministerstwo Środowiska i Turystyki Namibii zorganizowało aukcję prowadzoną za pośrednistwem Dallas Safari Club na odstrzał 18 nosorożców, nie będących w wieku rozrodczym i uważanych za zagrożenie dla młodszych osobników. Pozwolenie to sprzedano na licytacji za 350 tys dolarów USA. Niestety akcja ta jednak ujrzała światło dzienne i rząd Namibii zostałzmuszony przez opinię międzynarodową do przeznaczenia uzyskanych środków na walkę z kłusownikami.

Wygląda więc na to, że obecnie planowana jest powtórka licytacji z 2014 roku, tylko teraz zwiększono liczbę zabezpieczeń oraz ilość jej zasięg. A przy okazji zarobi się jeszcze na reklamówce tej aukcji wciśniętej kolekcjonerom bankotów okolicznościowych.



tagi: banknoty  namibia  nosorożec  jednorożec 

Pioter
11 czerwca 2020 09:52
11     1293    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Pioter
11 czerwca 2020 10:02

A mnie się zdaje, że te trzy nosorożce, to metafora. Mają one uosabiać siłę i zdecydowanie tych trzech gości w okularach

zaloguj się by móc komentować

tadman @Pioter
11 czerwca 2020 10:11

Łysi, w okularach i każdy był doktorem. Ciekawe jakiego chowu, miejscowego, czy UK lub USA?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 11 czerwca 2020 10:02
11 czerwca 2020 10:15

Tak. To także krótkozwroczne nosorożce.

Dr Samuel Nujoma, pierwszy prezydent Namibii, wzorował się na Robercie Mugabe i rozpoczął wprowadzanie reformry rolnej. Wprawdzie nie pozwolono mu iść na całość, jak w sąsiednim Zimbabwe, ale jakoś Namibia od tego nie urosła w siłę i dobrobyt.

Dr Hifikepunye Pohamba, drugi prezydent, to człowiek Nujomy odpowiedzialny za przeprowadzenie reformy rolnej, prócz tego ma jeszcze w swojej karierze ministerstwo rybołóstwa oraz ministerstwo spraw wewnętrznych.

Dr Hage Geingob, trzeci z kolei, to również człowiek tej samej ekipy, premier w czasie wdrażania reformy rolnej (12 lat). Wcześniej i później pracownik ONZ.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tadman 11 czerwca 2020 10:11
11 czerwca 2020 10:17

1. Uniwersity of Namibia

2. Moskwa

3. Leeds w Angli

zaloguj się by móc komentować

tadman @Pioter 11 czerwca 2020 10:17
11 czerwca 2020 10:24

Dzięki. Do koloru, do wyboru.

zaloguj się by móc komentować

umami @gabriel-maciejewski 11 czerwca 2020 10:02
11 czerwca 2020 11:50

Gdyby tak było, nosorożce nie miałyby rogów, chociaż to z kolei byłoby zbyt demaskujące. Więc to są pewnie portrety (nosorożców) sprzed konsumpcji :)

zaloguj się by móc komentować

umami @Pioter
11 czerwca 2020 12:23

Ten teledysk to wyjątkowe g.... Nachalnie "save the world"-dowe urabianie naiwnych ludzi. 

A drugą ręką sprzedają zezwolenia.

Dallas hunter Corey Knowlton paid $350,000 for a rhino-hunting permit, one of three granted per year by the Namibian Ministry of Environment and Tourism.
https://edition.cnn.com/2015/05/19/africa/namibia-rhino-hunt/index.html



The rhino hunted by Corey Knowlton.

Dlatego mówi, że robi więcej, aby uratować czarnego nosorożca niż jego krytycy, i dlatego chciał, abyśmy poszli na to historyczne polowanie.

Texas hunter says he aims to save black rhinos by killing one in Namibia
https://edition.cnn.com/2015/04/07/us/texas-namibia-black-rhino-hunt/index.html

Trophy Hunter Seeks to Import Parts of Rare Rhino He Paid $400,000 to Kill
„Pan Jackson jest także byłym prezesem Safari Club International, grupy łowców trofeów, która lobbowała administrację Trumpa w celu zniesienia ograniczeń importowych.”
https://www.nytimes.com/2019/09/08/us/trump-black-rhino-trophy-hunter.html

Tak, tak, Trump dostaje za nosorożca :)

Organizacje zajmujące się ochroną przyrody w Namibii popierają niedawną decyzję US Fish and Wildlife Service o udzieleniu zezwolenia na import trofeum z czarnego nosorożca z naszego kraju. Odpowiedzi niektórych organizacji amerykańskich i społeczeństwa na tę decyzję wskazują jednak, że nadal istnieje silny sprzeciw wobec polowań. Uważamy, że sprzeciw ten wynika z braku wiedzy i zrozumienia, w jaki sposób polowanie pasuje do namibijskiego modelu ochrony. Proszę pozwolić nam wyjaśnić.
https://africageographic.com/stories/opinion-how-hunting-black-rhino-contributes-conservation-namibia/

zaloguj się by móc komentować

umami @Pioter
11 czerwca 2020 12:36

To może jeszcze ceny (z 2015 roku) za uncję (28,3495231 grama):

https://edition.cnn.com/2015/04/07/us/texas-namibia-black-rhino-hunt/index.html

zaloguj się by móc komentować

umami @Pioter
11 czerwca 2020 12:40

Populacja na świecie:

zaloguj się by móc komentować

Pioter @umami 11 czerwca 2020 12:23
11 czerwca 2020 12:53

Dzięki za uzupełnienie.

 

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
11 czerwca 2020 18:23

Nosorożce faktycznie mają wzrok słaby i podły, ale mają świetny węch. 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować