-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

2/3 cesarza Lotara

Analiza tekstu Dyla Sowizdrzała idzie coraz dalej w mroki średniowiecza.

A właściwie nie. Nie tekstu. To o czym teraz napiszę nigdzie nie zostało zapisane, natomiast wynika z niemieckiej tradycji, którą opisałem w notce Błazen i Reformacja - cześć II

A ta tradycja wiedzie nas do cesarza Lotara III (a może II), żyjącego w latach 1075-1137, cesarza, o którym polska wikipedia ledwo coś wspomina i który polskich historyków wogóle nie interesował, a przynajmniej nie znalazłem tłumaczeń jego biografii z niemieckiego.

Otóż Lotar von Supplinburg, książę saski od 1106, a król niemiecki (1125) i cesarz rzymski (1133) dostąpił tych zaszczytów wyłącznie dlatego, że nie miał męskiego potomka i panom Rzeszy wydawało się przez to, że żadna nowa dynastia na cesarskim tronie się nie umocni. Całość procedury wyborczej (od 23 maja do 24 września - czyli do koronacji) bardzo szczegółowo opisano w Narratio de electione Lotharii Saxoniae ducis in regem Romanorum. Jego kontrkandydatami byli Fryderyk Szwabski (Hohenstauf) oraz Leopold Austriacki (Babenberg).

Jako król niemiecki starał się utrzymać całość Rzeszy. Swoją jedyną córkę, Gertrudę, wydał za księcia bawarskiego Henryka Czarnego. W Burgundii, która próbowała przejść na stronę francuską, obsadził jako hrabiego, a od 1127 ksiecia, Konrada von Zähringen, syna antykróla Niemiec Rudolfa. Podjął również interwencję w Czechach w trakcie wojny pomiędzy Sobiesławem i Ottonem Czarnym, niestety nieudaną, bowiem po bitwie pod Chlumcem w 1126 Lotar dostał się do niewoli, a Otton, popierany przez niego, zginął. Krótka niewola zaowocowała jednak sojuszem z Sobiesławem, który zobowiązał się popierać politykę Rzeszy.

W 1127 roku niezadowoleni z nowego władcy Hohenstaufowie dokonali wyboru antykróla Niemiec - Konrada III, który jednak mógł rozpocząć rządy dopiero po śmierci Lotara, bowiem w latach 1128-1130 udało się Lotarowi spacyfikować Hohenstaufów. W 1128 roku Lotar koronował się równie żelazną koroną królów Italii.

W 1133 roku Lotarowi udało się dostąpić godności cesarza Rzeszy. Wykorzystał w tym celu fakt podwójnej elekcji papieskiej (Inocentego II oraz Anakleta II). Poparcie papieża Inocentego dało mu prócz korony cesarskiej również potwierdzenie zwierzchnictwa lennego nad biskupami w Rzeszy. Skierowało go również na drogę konfliktu z osiadłymi na Sycylii Normanami rządzonymi przez Rogera II.

W 1135 roku Lotar przyłączył do Rzeszy Danię, której król Eryk II został członkiem Reichstagu. Jednak po śmierci cesarza Lotara, Eryk II został zamordowany, a Dania ponownie poszła własną drogą.

W 1135 roku na zjeździe w Merseburgu Lotarowi podporządkował się również polski książę Bolesław Krzywousty, który przeżył swojego nowego protektora tylko o dziesięć miesięcy.

W 1136-37 Lotar wyruszył z wojskami przeciw Normanom, która skutkowała zwasalizowaniem Apulii.

Lotar zmarł 3 (bądź 4) grudnia 1137 roku w drodze powrotnej z Italii i został pochowany w Königslutter. Miesiąc później zmarł antypapież Anaklet i schizma w Kościele mogła się zakończyć.

I w zasadzie na tym nasza historia mogła by się zakończyć. Gdyby nie powiązania w tradycji niemieckiej do Tilla Eulenspiegla. I znacznie późniejszych wydarzeń.

Otóż w 1620 roku otwarto grobowiec cesarza Lotara i wyjęto z niego miecz i jabłko cesarskie. Tego samego roku książę Gabriel Bethlen zostaje wybranym na króla Węgier, a w bitwie pod Białą Górą zostają pogrzebane nadzieje Fryderyka V na samodzielne rządy w Czechach.

Sam Lotar po koronacji cesarskiej używał tytułu Lothar III, pomimo, że tylko jeden cesarz nosił przed nim takie imię. Podobno chciał w ten sposób uhonorować Lotara II, króla Lotaryngii z lat 863-869 - a może Lotara II, króla Włoch z lat 947-950 - historycy nie są co do tego zgodni.

I chyba dlatego na odnowionym w 1708 roku grobowcu w katedrze w Königslutter znalazł się zapis Lotar II.

I chyba należało by się zastanowić dlaczego właśnie wybrano te miasteczko i tę katedrę jako symboliczne miejsce chrztu małego Dyla Sowizdrzała. Nazwa miasteczka oznaczała by bowiem królewską walkę (lutter - to z francuskiego walka).



tagi: sowizdrzał  rzesza 

Pioter
13 listopada 2019 09:32
5     1451    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Pioter
13 listopada 2019 10:41

To jest niezwykłe, że my nie czytamy tych wszystkich niemieckich kodów kulturowych, powinniśmy przecież. Nie ma przypadku w otwarciu grobowca w 1620 roku. 

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
13 listopada 2019 13:05

Pioter potrafi przylutować! 

W niemieckojęzycznym obszarze są amatorzy starych dat i dziwnych zbiegów okoliczności. Jest taki jeden, który utrzymuje, że tak do daty 1313 to cały ten zgiełk na tronach w obszarze zwanym RZESZA to jakieś fejkowe sprawy.

W Niemczech, czyli w chronologii czasu przeszłego dokonanego, funkcjonuje interwał protezy cyfrowej "113" a we Francji "131" co do rodów rządzących na tronie. Na chybcika nie znalazłem tego tekstu/pdf-u o tych powtarzających się protezach.  

 

Mądre głowy konstruowały zapis wydarzeń wieków minionych w XVI-XVII wieku? Ostatecznie zabetonowano konstrukcję sarkofagiem czyli nagrodą Nobla z literatury dla pewnego historyka...

 

Ponieważ gospodarz wrzuca co chwilę zagadki to również nieco piasku w tryby z niepokornego powolnego punktu widzenia ;-)))

https://de.geschichte-chronologie.de/index.php/geschichte-und/chronologie/148-die-konstruktion-der-zeitrechnungen 

Basileus to pseudo tego co to pod prąd odnośnie Lothara i innych.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 13 listopada 2019 10:41
13 listopada 2019 15:39

Właśnie ta data mnie najbardziej zaciekawiła. Komu i po co był potrzebny zardzewiały miecz z grobowca?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 13 listopada 2019 13:05
13 listopada 2019 15:46

Znam pobieżnie tezy Heliberta Illiga, ale dotyczą one czasów Karola Wielkiego i moim zdaniem są angielską odpowiedzią na francusko - niemiecką wspópracę w ramach EWG (czy obecnie UE), które właśnie do tych czasów się odnosi w symbolice.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @saturn-9 13 listopada 2019 13:05
13 listopada 2019 15:53

A w tle pojawia sowiecki akademik Fomienko, specjalista od Wielkiej Lechii. Dzięki za taki interes.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować